SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Razredni pouk, izpraševalka: Lili Epih

Rada bi samo povedala, da se nič ne bat, res ni tako težko kot si pred izpitom predstavljamo... Če je potrebno, izpraševalci pomagajo in te usmerijo :)
Moja izpraševalka je delovala stroga, vendar se je na kocu izkazalo, da zelo pomaga in te usmerja (jaz sem ga pri slovenščini najbolj "biksala", pa mi je zelo pomagala, tudi v pripravi sem imela napake, pa ni bilo nobenega problema, pač sem jih tam popravila. :) Dobila sem sledeča vprašanja:
  1. Števniki (našteti vrste števnikov, potem pa povedati, kako se zapiše vrstilni in glavni števnik s številko in še z besedo (glavni po segmentih narazen, vrstilni pa vse skupaj - sedem tisoč petsto oseminpetdeset, sedemtisočpetstooseminpetdeseti)
  2. Geselski članek (vse podrobno, na koncu pa me je še vprašala kakšne vrste kvalifikatorji se pojavljajo v geselskem članku)
  3. Napake v pripravi - razlika med pomišljajem in vezajem, sem morala samo povedati na konkretnih primerih kaj je narobe, zakaj tam ni pomišljaj in je vezaj in podobno (pač utemeljiti popravek), pa na prosojnici sem imela namesto življenjski zapisano življenski (groza!), pa sem pojasnila da je bil to lapsus in da sicer vem kako se ta beseda zapiše (na koncu smo se smejali, je samo rekla naj bom drugič bolj natančna in naj vse še enkrat pregledam).
Pa veliko sreče na izpitu! :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka: Petročnik
OŠ, glasbena umetnost

1. Uporaba vezaja (namesto besede "in" npr. belo-modra-rdeča zastava; med črko/številko in besedo npr. B-vitamin ali 12-stopenjski; pri sklanjanju kratic npr. TV-ja...) in stičnost
2. Mejniki SKJ so 19. stoletja (našteješ vse od Brižinskih spomenikov naprej; podvprašanje: kakšen je bil namen Brižinskih spomenikov? Širjenje vere oz. pokristjanjevanje)
3. Glasovi SKJ (29, od tega 21 soglasnikov in 8 samoglasnikov, ne pozabit na glas "dž"; podvprašanje: primer besede, v kateri dž ni napisan, se pa izgovori - učbenik); kako delimo soglasnike (zvočniki in nezvočniki, nezvočnike delimo še na zveneče in nezveneče)

Izgleda stroga, ampak ni :)
 
izpraševalka: NATAŠA MAHNIČ

1. razlika med stavkom in povedjo
2. Določiti sem morala vejice v povedi
3. Priročniki
4. Domače in privzete besede (razlage in primeri)
 
Izprasevalec: dr. Tomaž Petek
OŠ svetovalni delavec

1. Glasovi slovenskega knjižnega jezika. Za kaj so uporabni nezveneči nezvočniki?
2. Katere priročnike lahko uporabim pri svojem delu?
3. Kam bi šla pogledat če bi me zanimala pravila zapisovanja? Razlika med SP in SSKJ?
4. SSKJ - vsebina in zgradba
 
Izpraševalka: mag. Vesna Žnidar Kadunc

1. Zgodovina in razvoj slovenskega jezika
2. Pedagoški govor
3. Predlogi k/h in s/z
 
1. Deljenje- vse o tem, pravila, nekaj primerov in poveš ali se beseda lahko deli ali ne.
2. Slušne oz. zvočne prvine govora
3. Kako bi učencu v 1. razredu pojasnil, da se reče sladoleD in ne sladoleT.
4. Uradno obvestilo s strani šole- kaj vsebuje itd...

Imela zelo prijaznega spraševalca g. Petek, ki zelo pomaga in svetuje.
 
Živijo!

Pri izpraševalki Nives Križnar (SLOVENŠČINA) sem dobila naslednja vprašanja:

- Kratice (napaka iz priprave: pisanje t. i. -napisano sem imela stično, potem sem morala podati še primer za to je (tj.) in kratico za lastnoročni podpis).
- Na listu sem dobila napisane primere, kamor sem morala vstaviti končna ločila (enostavni primeri).
- Sklanjati besedo človek v dvojini.
- Postaviti sam. b. Marko v orodnik.
- Dekle, ki je bilo na vrsti pred mano, je morala povedati sestavne dele uradnega vabila.

Srečno!:)
 
SLOVENŠČINA (Ga. Katarina Čokl)
1. KRAJŠAVE (definicija, primeri, velika/mala začetnica, uporaba pike)
2. Sklanjanje ženskega/moškega imena in priimka,
3. Pedagoški govor (odnosni, spoznavni; funkcijske in socialne zvrsti jezika znotraj pedagoškega govora)
 
Rigler Šilc
1. vprašanje: števniki (glavni, vrstilni, množilni ...) + primeri posameznih.
2. funkcijske zvrsti + opis umetnostnega jezika;
3. iz prejšnjega vpr. kaj mislim o tem, da pesniki uporabljajo kul, mega ... v pesmih in zakaj to počno;
4. Naglasna znamenja, primeri naglasenih besed, posebej premicni naglas in primer besede, ko prestavitev naglasa vpliva na pomen, primer, ko ne vpliva.

Sem slovenistka.
 
PODROČJE: Razredni pouk
DATUM IZPITA: 4. 4. 2019

Spraševalka ga. AMBROŽ:

1. vprašanje: Socialne zvrsti jezika.
2. vprašanje: Imate besedo STARE. Zvočnik R v besedi zamenjajte s tremi drugimi zvočniki tako, da dobite tri druge slovenske besede (Stane, stave, staje). Kako imenujemo glasove, ki spremenijo pomen besede? (Fonem - glasnik).
3. vprašanje: Sestavek iz slovarja. Koliko pomenov ima beseda - kako to veste? S katerimi številkami so označeni? Kako so pomeni med seboj povezani? Iz katerega slovarja je sestavek? Kako to veste?
 
Natasa Sipek

1. Naglasi- kaj so in preberi en stavek z razlicnimi naglasi
2. Kako sklanjamo Maja Novak in kako Ziga Novak
3. Sklanjaj otroci v mnozini
4. 5 povedi v katerih je bilo potrebno popravit napake- velika, mala zacetnica, koperski (koprski), zivljenski (zivljenjski), nekaj vejic
 
Datum zagovora 9.1.2019
Izpraševalka: ga. Nataša Mahnič
Gospa je bila zelo prijazna, vmes me je dopolnila če se česa nisem mogla spomnit.
Vprašanja:
*Velika in mala začetnica, kako ju uporabljamo- opisat
*Lastna imena
*Postavitev vejice v besedilu. Primer besedila, kjer sem preverjala pravilno rabo vejice. Ena ni bila pravilno postavljena in sva se o tem pogovarjali
*Pomišljaj in vezaj, razlika
 
Izpraševalec Dr. Jurij Šink. Zelo v redu gospod.


1. Samoglasniki
2. Končna ločila
3. Katero ime bi se še drugače podaljševalo (pri sklanjanju) kot s črko J? Odgovor je bil na primer Anže, ker se pri sklanjanju podaljšuje s T. Anže-ta itd...
In pa vprašanje glede sklanjanja moških in ženskih imen ter priimkov
 
Gospod Planinc.
Pred mano so me vse kandidatke ''zasekirale'' kako je gospod nesramen in veliko zahteva. Jaz sem imela večjo srečo, do mene je bil zelo prijazen in s slovenščino sem zelo hitro opravila.

-jezikovni priročniki
-slovenska slovnica (podrobno) ali lahko uporabljamo več slovnic naenkrat?
-kateri priročnik ne moremo uporabljati z večimi naenkrat? *pravopis
-kam lahko pogledamo še drugam če nimamo jezikovnih priročnikov ob sebi *Fran (spletna stran)
- lastna imena (podrobno)
- kako se pise Ludvig Van Bethowen in Leonardo da Vinci ( tukaj sem ga zelo nasmejala ker sem mu rekla da bi se pomojem moralo pisati vse veliko, ker (da)Vincni ni predlog ampak je del imena .. povedal mi je da se vseeno piše (da) z malo začetnico.
 
1. Socialne zvrsti jezika. Njihova raba v razredu.
2. Raba ločil.
3. Glasoslovje - delitev. Razlika med naglasom in poudarkom.
 
Poznanovič Jezeršek

Najprej iz priprave... kako se zapiše datum. S presledki ...
Kako delimo glasove slovenskega jezika? Samoglasniki, soglasniki. Slednje na nezvočnike in zvočnike in tako naprej. Zakaj so zvočniki posebna skupina, zakaj jih ne pišemo skupaj v nezvočnike?
Sskj - da ti list na katerem je izpisan geselski članek iz SSKJ-ja. Razložiš kaj je kaj, kaj kaj pomeni itd.

Gospa zelo prijazna, nasmejana, … Brez skrbi, če dobite njo, vas bo že njen nasmeh sprostil.
 
Slovenščina (Alenka Tratnik):
  1. Vabilo (vrste vabil, sestava, kako izgleda nagovor, pozdrav in zadeva).
  2. Vejice, podpičje in pike pri alinejah. (Iz priprav)
  3. V kakšnem jeziku se midve pogovarjava? Kaj je razlika med besedama muskelfiber in mišično vnetje (v jeziku)? Kaj je strokovni jezik?
Prijazna, ampak zelo natančna, podrobna razlaga.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
860
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.896
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
218

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu