KLEMENČIČ GLAVICA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KLEMENČIČ GLAVICA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Domače (njihov izvor - tri kategorije) in prevzete besede (iz katerih jezikov največ v slovenščini),
skladenjska in neskladenjska raba dvopičja,
kaj je sklanjanje in na kakšne načine lahko še pregibamo besede.
 
Je vredu gospa. Ne komplicira, ampak ti pomaga.

1. Status državnega jezika (državni, uradni in učni; vsakega sem malo opisala)
2. Opisati odnosni in spoznavni govor
3. Polglasnik, kdaj izpade, primeri ( izpade v rodilniku, naštela sem naslednje primere: tema, pes, Slomšek)

Zaupajte vase in dajajte občutek, da veste :)
 
- Socialne zvrsti jezika in primeri
- Izvor besed (podvprašanje - v katerem slovarju bi našli opredelitev tujke - v Etimološkem)
- Mejniki razvoja slo. jezika
- Napakice iz priprave

Priporočam, da se res potrudite in govorite čimbolj knjižno, ker se mi zdi, da to zelo vpliva na vtis na izpraševalce, pri slovenščini vam morda še malo pogledajo "skozi prste", če se pri kakšen vprašanju zmedete, ampak vseeno lepo knjižno odgovarjate. Drugače pa ni težko, gospe so zelo prijazne.
 
Prijazna gospa, nasmejana.
1. Naštej funkcijske zvrsti SJK. Podrobno strokovne in kaj spada pod vsako od njih. Kateri jezik je bolj zapleten, strokovni ali znanstveni...
2. Lastna imena. Zemljepisna imena, kaj vse spada tu. Velika začetnica. Kdaj je ne pišemo? Naštet sem morala vse: vas, mesto, trg, ...
3. Stčna in nestična ločila... Na primerih.
 
Razlika med poudarkom in naglasom (primeri)
Odnosni in spoznavni govor
Kategorije samostalnika
Sklanjanje samostalnika ter posebnosti (primeri)
 
1. Zvrsti slovenskega jezika. Kateri jezik izmed funkcijskih in socialnih zvrsti se uporablja v šoli? Zakaj se ne uporablja strokovni jezik?
2. Okoliščine sporočanja. Katera izmed okoliščin je najpomembnejša?
3. Enosmerno in dvosmerno sporazumevanje. Kako se to kaže v šoli? (Enosmerno - učitelj učencem posreduje snov; dvosmerno - učitelj vzpostavlja odnos z učenci). Katerega izmed teh dveh bi moral učitelj spodbujati?
 
1. Skladenjska in neskladenjska uporaba pike.

2. Zemljepisna lastna imena in izjeme, ki jih pišemo z malo začetnico.
Kako zapišemo Kranjska Gora in kako Šmarna gora? Zakaj enkrat drugo besedo zapišemo z veliko začetnico, drugič z malo?

3. Vrste govora: odnosni in spoznavni govor.
 
Vprašanja (26. 1. 2015):

1. Lastna imena (našteti vrste, primere). Potem mi je izpraševalka povedala primere, ki sem jih morala umestiti v pravo skupino lastnih imen.
2. Ločila - za vsa ločila sem morala povedati skladenjsko in neskladenjsko rabo.
 
1. Končna in nekončna ločila, skladenjska in neskladenjska raba pike.
2. Socialne zvrsti jezika, s poudarkom na neknjižnem jeziku.
3. Polnopomenske in nepolnopomenske besede - katere so in kakšna je razlika med njimi.
 
Prijazna gospa, ne komplicira.

Vprašanja:
1. Vprašanje iz priprave.
2. Socialni jezik (našteti vse zvrsti).
3. Sklanjanje moških in ženskih priimkov (razlika!).
 
MARIJANA KLEMENČIČ GLAVICA

1. Socialne zvrsti jezika
2. Končna/nekončna ločila (povezala z intonacijo)
3. Intonacija
4. Stična/nestična ločila (katera so stična (kako so stična - levo-, desnostična, obojestransko), katera niso)
5. Polnopomenske besede/nepolnopomenske besede - definicija, razlika, našteti
 
1. Kaj je naglas in kaj poudarek.
2. Spoznavni in odnosni govor. Kdo v razredu uporablja kateri govor.
3. Sklanjatve (po spolu, tipi, posebnosti...)

Ga. Marijana Klemenčič Glavica je izredno prijazna gospa. Imam občutek, da pri kandidatu išče znanje in si resnično želi, da bi opravil strokovni izpit.
 
1. Spreganje. Kaj je to? Katere oblike pregibanja še poznamo? (Sklanjanje samostalnikov in pridevnikov, stopnjevanje pridevnikov in prislovov.) Ali stopnjujemo vse prislove? (Ne) Katere stopnjujemo? (načinovne - dobro, bolje, najbolje)

2. Pridevniška sklanjatev. Koliko jih je in katere. (Dve, končniška in z neglasovno končnico: lep - lepega, roza - roza)

3. Naštejte pet besed, ki vsebujejo polglasnik. Ob vsaki sem morala še razložiti teorijo. Veliiiko podvprašanj. S katerimi črkami zapisujemo polglasnik (e) s katero še? (zlogotvorni r - prt) Vriva se v rodilnik dv. in mn. (metel), v predponah na se- (sestavljati) -ec (pisec - kjer v rod. izgine) ...

4) Socialne zvrsti - samo delitev. Nisem niti do konca povedala, me je prej prekinila.

Gospa se je malo zapičila v to, da sem jezikoslovka (slo/ang) in mi je postavljala kar precej podvprašanj. Rekla je celo, da me je hotela vprašati nekaj drugega, pa bi tisto gotovo znala, zato me je raje to, tako da jaz o njej nimam najbolj lepega vtisa. :)

Ni pa bilo prehudo. Se da. :)
 
1. Vejica iz priprave.
2. Osebna lastna imena - katera so, kako jih pišemo, kako napišemo Dedek Mraz in zakaj.
3. Vidne prvine pri govorjenem in zapisanem besedilu.
4. Slovenski jezik 16. stol.

Prijazna gospa, išče znanje. če vidi da znaš, ne komplicira :).
 
Dobila sem naslednja vprašanja:
- kako delimo glasove (samoglasniki, soglasniki, zvočniki, zveneči in nezveneči nezvočniki)
- kako je urejeno glede slovenščine za slovenske zamejce i kje te zamejci so,
- katera ločila lahko uporabljamo pri alinejnem naštevanju (pika, vejica, podpičje ter pomišljaj), navesti sem morala še stičnost teh ločil ter s kakšno začetnico pišemo za podpičjem pri tem naštevanju (z malo začetnico)

Gospa je izredno prijazna, pomaga, te vodi. K njej bi še šla na izpit.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 29. maj 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
827
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu