SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Živjo!

Izpraševalka je bila Tominšek, prijazna gospa=)

1.) Trije mejniki v razvoju SKJ (rokopisi, obdobje reformacije in protireformacije)
2.) Našteti priročnike (tudi različne slovarje npr. slovar tujk, etimološki … )
3.) Slo kot uradni jezik, kaj to pomeni, kateri so še uradni jeziki pri nas

Srečno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka Jus:

- vloge slovenščine in natančneje opredeliti slovenščino kot uradni jezik (želela je slišati tudi, da je eden od uradnih jezikov EU);
- uradni jeziki na narodno mešanih območjih;
- jezikovni priročniki in kje iščem izvor besed (etimološki slovar);
- dala mi je geselski članek in sem morala prepoznati slovar, iz katerega je bil vzet (SSKJ);
- geselski članek, naglasna znamenja, strešica, ostrivec, krativec;
- frazeološko gnezdo in kaj so frazemi.
 
Izpraševalka Romana Šarec Rojc:
1. Opredeli slovenščino (je uradni in državni jezik in potem vsakega še obrazložila)
2. Kako delimo ločila
3. Krajšave
 
Izpraševalka Arzenšek Konjajeva:

1. Jezikovni priročniki (sem jih samo naštela in je bilo ok)
2. Mala in velika začetnica
3. Glasovi
 
1. Kako delimo glasove slo jezika.
2. Lastna imena.
3. Uporaba pomišljaja - sem imela v pripravi narobe in sem morala povedati, kako bi morala popraviti ter zakaj.

(Izpraševalka Petek)
 
SLOVENSKI JEZIK - (MENJAVA - gospod)
1. Naštej priročnike
2. Opiši SSKJ (podroben opis zgradbe, kaj je terminološko, frazeološko gnezdo, kaj je termin) ?
3. Končna, nekončna ločila (naštej, opiši kje se uporabljajo), razlika med stičnimi/nestičnimi ločili (naštej, kakšna je razlika, kdaj jih uporabljamo)...?
 
Izpraševalec: Nemec Lukman. Področje: vrtec, vzgojiteljica.

1. Kako sklanjamo ženske priimke?
2. Protestantizem, zakaj je Primož Trubar tako pomemben, leto izdaje knjige?
3. Sestava vabila na roditeljski sestanek.
 
Področje: predmetna učiteljica OŠ, izpraševalka Bilka Mate

Jezikovni priročniki - kje bi učenec poiskal določeno neznano besedo (SSKJ).
Geselski članek.
Funkcijske zvrsti; katere besede imajo strokovno terminologijo in kdo jih uporablja?
Kako bi učencu razložila, kdaj in s kom se je pričel slovenski knjižni jezik.

SREČNO!
 
Področje: učiteljica razrednega pouka
Izpraševalka: Katarina Čokl

1. Jezikovni priročniki, podrobneje Slovenski pravopis
2. Vidne prvine govora
3. Vejica
 
Strokovni izpit opravljala kot pom. vzg.

Slovenscina:
1. Sklanjaj hci v ed. dvo. in mno.
2. Nastej jezikovne prirocnike.
3. Pol pa se mi dala en list pa so ble gor besede zapisane na dva nacina in kero je pravilno zapisano (npr. nebo - ne bo )
 
Strokovni izpit sem opravljala kot profesorica psihologije na gimnaziji.
Izpraševalka Pezdirc.

1. Priročniki, kaj vse najdemo v Pravopisu, kaj v SSKJ, kaj nam dejansko SSKJ pove (pomen besed), kje bi našla naglaševanje besed (v obeh omenjenih priročnikih). Pri pravopisu je želela slišati vseh 5 stvari, ki jih obravnava (deljenje besed, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, prevzete besede, veliko/malo začetnico, ločila). Kdaj je izšel zadnji? Kje ga najdemo na spletu, na kateri spletni strani? Kaj še najdemo tam? --> nisem vedela, je sama povedala, da dve svetovalnici, terminološko in še eno.
2. Strokovni jezik, povej vse kar veš. Navezovala sem na to, da je to funkcijska zvrst, da jo govorijo strokovnjaki, ko pišejo/poročajo o strokovnih stvareh, da v sklopu strokovnega jezika ločimo še več zvrsti, ... da je drugačen od žargona. Potem me je vprašala še 5 terminov iz psihologije, vendar je želela slovenske, ne prevzete. :)
3. Ločila - popravki iz priprav.

Izpraševalka je bila res prijazna, pri odgovorih je dosti usmerjala in pomagala, če se je kje zataknilo. Tudi priprave je pokomentirala v smislu, da naj v bodoče to upoštevam. :)
 
področje: izobraževanje odraslih
1. Razlika med sklanjanjem ženskih in moških priimkov?
2. Vidne prvine govora?
3. Kaj je to žargon? (sem dala primer" popravc" znotraj stroke, pa mi je dal boljši primer, pogovor med avtomehaniki)
 
- kaj pomeni, da je slovenščina uradni jezik in kaj pomeni, da je državni jezik?
- katere 3 jezikovne priročnike poznate?
- kdaj bi uporabili pravopis / kdaj SSKJ?
 
Razlika med glasovi in črkami, nosilci naglasa.
Skloni v slovenskem jeziku, sklanjanje ženskih in moških priimkov.
Vidne prvine govora - v povezavi z otroki z avtizmom.
 
strokovni izpit za VZGOJITELJICO (Butina):
- skladnja vejice
- definicija, utemeljevanje, razlaga
- glagolska oblika (ker sem narobe uporabila v stavku)

je zelo prijazna, vodi, pomaga, daje podvprašanja ;)
 
Učiteljica RP; izpraševalka: M. Jus
1. Knjižni jezik in priročniki (našteti)
2. Pomišljaj (skladenjska in neskladenjska uporaba)
3. Sklanjatve (skloni, sklanjati mati, hči, otroci, sklanjanje ženskih priimkov)
 
(izpit za vzg.)
- MATERNI JEZIK (v zamejstvu, izseljenci)
- Z in S (na listu pred besedo vstaviš) pravilo
- SLUŠNE PRVINE
 
Po profesiji sem slovenistka. Z gospo Epih sva imeli veliko snovi za debato, saj je bil eden mojih nastopov glasovi SKJ.

1. Glasovi slovenskega knjižnega jezika. Kako ste učencem to razložili? Kaj jim je bilo najtežje? Kateri glasovi jim povzročajo največ težav? Kako se napake v izgovorjavi prenašajo v pisne izdelke? Naštejte konkretne primere.

2. Katere novejše slovarje in druge priročnike poznate in uporabljate?

3. Kratice (spol, posebnosti ...).
 
1. Vejice v pripravi
2. Kako bi sklanjala DNK, pljuča (tukaj sem se totalno zaplezala), Ines, priimeke, Karmen, NUK
3. Vezaj, kdaj se uporablja. Kako bi z besedo napisala 50-letnica. Kakšna je razlika med modro-sivo in modrosivo
4. Kako pišemo števnike
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
703
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
915
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.275
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.954
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
935
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
229
1. Nedotakljivost stanovanja, delitev oblasti v SLO, otrokova pravica do osebne identitete. 2...
Odgovori
1
Ogledi
1.555

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu