SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

1.Vejica, kje vse jo uporabljamo, skladenjska in neskladenjska raba in našteti priredja...
2.Velika začetnica/lastna imena: Kaj so (ime, priimek, vzdevek, bajeslovna bitja...) Kako bi napisala Indijansko plemensko ime veliki bik(Veliki bik), kako rdeča kapica (Rdeča Kapica), dedek mraz (v katerem primeru je dedek z malo in v katerem z veliko, Mraz pa z veliko), Božiček, Levjesrčni (z veliko, ker je vzdevek) in kralj matjaž( kdaj kralj z veliko, kdaj z malo, Matjaž z veliko).
3. Zvočne prvine govora ali nekaj podobnega-naštet in povedat, katere ne moremo spreminjat (barva glasu)in katero prilagajamo glede na pomembnost podatka(hitrost in glasnost)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Malo me je matrala, ker sem pač slavistka:
1. kako bi se lotila učenja stavčnih členov
2. kaj imajo dijaki od tega, da pišejo referat (vadijo faze sporočanja (iznajdba, urejanje, ubesediljanje),
3. v pripravi sem imela zapisano ABC-vojna, vprašala me je, kako bi bilo, če bi napisala obratno (vojna ABC - pač brez vezaja).
 
V komisiji sem imela gospo Pezdirc :arrow: na prvi pogled deluje strogo, ampak je zelo prijazna :-D

Predšolska vzgoja :-D

1. Socialne zvrsti jezika ( sem začela naštevat in govorit, pa mi je že pri knjižnem jeziku postavila podvprašanje, katero zvrst uporabljam v vrtcu (pogovorno knjižni! Zbornega v primeru, ko beremo knjige....) Potem mi je postavila kar novo vprašanje :) )

2. Katere priročnike poznam in opisati pravopis ( tu sem povedala, da je SP normativni priročnik, v katerem so poleg besed SSKJ, tudi lastna imena.....)

3. stičnost in nestičnost ločil (v pripravi sem imela vse datume narobe napisane :arrow: 20. 4. :arrow: s presledkom, pomišljaj je v primeru naštevanja od-do stičen, drugače je nestičen.......aha, pa vrste stičnosti :arrow: obojestičen, levostični in desnostični - ti so redki)

Slovenščine sem se najbolj bala, pa sem dobila prav fajna vprašanja in sem jo najbolj znala JC_goody.gif

Veliko sreče vsem, ki vas še čaka JC_you_rock.gif Kar pogumno, zaupajte vase in v svoje znanje JC_you_rock.gif
 
kako pišemo Janez Pavel II., Henrik VIII. z besedo (vse z veliko!), dedek Mraz, Rdeča kapica
deljenje besed (deli besedo »osa«)
kaj so stična, kaj nestična ločila, povej primer nestičnega
 
Slovenščina, izpraševalka g. Dušanka Pezdirc
1.VELIKA ZAČETNICA:
STVARNA LASTNA IMENA: katera so?
Primeri iz prakse.

2. SSKJ, kaj najdete v njem?
Razložene pojme.

3. V geselskem članku opišite in razložite gnezda?
frazeološko gnezdo
terminološko gnezdo

4. Uporabite samostalnik rokav v ta dva gnezda:
frazeološko: šale stresa iz rokava
terminološko: rokavsi zaliv


l_googd_luck.gif
 
ga. Katarina Kejžar

1. Glasovne prvine slovenskega jezika?
2. Glede na to, da sem matematik mi je postavila vprašanje, kakšne števnike poznamo in kako jih pišemo.
3. Velika začetnica pri praznikih.
 
1. Kateri jezik uporabljaš pri svojem delu glede na socialno zvrst jezika? (Kdaj uporabljaš zborni jezik pri svojem delu in kdaj pogovornega, kaj vse še spada pod socialno zvrst jezika, katero zvrst uporabljamo tukaj na strokovnem izpitu)?
2. V pripravi sem imela zapisano da je skupina formirala krog. (Katero besedo bi morala uporabiti namesto formirati, gre za preneseno besedo, kje pa najdemo pravilen zapis slovenskih besed? Kaj še vse najdemo v Slovenski slovnici? Kaj vse spada pod pravopisna pravila)?
3. Kako se zapisujejo datumi? (kdaj uporabljamo pomišljaj od do in kakšen je)


1.VELIKA ZAČETNICA:
STVARNA LASTNA IMENA: katera so?
Primeri iz prakse.

2. SSKJ, kaj najdete v njem?
Razložene pojme.

3. V geselskem članku opišite in razložite gnezda?
frazeološko gnezdo
terminološko gnezdo

4. Uporabite samostalnik rokav v ta dva gnezda:
frazeološko: šale stresa iz rokava
terminološko: rokavsi zaliv
 
Izpraševalec: Peter Planinc

1. Jezikovni priročniki, SSKJ
2. Osebna lastna imena
3. Kdaj osebna imena postanejo občna
4. Narečja
 
1. Socialne zvrsti
2. vezaj, pomišljaj
3. nekončna ločila,
4. lastna imena, našteti in opisati stvarna lastna imena
 
SLOVENSKI JEZIK (ga. Darinka Ambrož)
- Če bi v revijo Otrok in mama ter še eni reviji – se ne spomnim naslova, objavila članek o delovnih navadah učencev (ena priprava se je nanašala na to temo), v katerem jeziku glede na funkcijske zvrsti bi članka v posamezni reviji napisala? (Strokovni jezik in poljudnoznanstveni jezik) Nato sem morala ti dve zvrsti še opisat.
- Kakšna je razlika med naglasom in poudarkom? Povedala je dva stavka z različnim poudarkom in me vprašala ali je kakšna razlika in kakšna. Nato me je vprašala ali lahko tudi naglas, tako kot poudarek, spremeni pomen. Povedati sem morala še primer.
- Kaj je terminološko gnezdo in frazeološko gnezdo. Povej primer vsakega za besedo »ura«.


Tudi ta gospa je bila prijazna. Na začetku mi je sicer postavila tako dolgo vprašanje, da se ga sploh zapomnila nisem JC_thinking.gif , ampak sem jo nato prosila, če lahko še enkrat ponovi in potem je šlo :) :) Je pa potrebno dobro znati!
 
1. slušne prvine govora, intonacija
2. pika (skladenjska, neskladenjska raba, stično ali nestično)
3. ločila pri matematiki (+. -, ... , ali so stična - ne)
sem imela baje en kup napak v pripravah glede stičnosti in nestičnosti matematičnih znako, ampak ni bilo hudega. na koncu me je še vprašala kako se slovensko imenujeta minus in plus:)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.895
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
218

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu