SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. V pripravi mi je obkrožil tri vejice, obrazložiti sem morala zakaj so tam oz. zakaj je nekje ni.
2. Razlika med poudarkom in naglasom.
3. Trije listi - fotokopije od SSKJ, Slovenske slovnice in Slovenskega pravopisa. Katero je kateri. Po čem vem, da gre za sskj, v katerem najdem kako se sklanjajo besede.
 
- glasovi (koliko, zakaj, delitev, kateri, posebnosti primorskega govora (sem Primorka) - izgovor polglasnika npr. Koper, široki glasovi ...;
- sklanjaj svoje ime (katera sklanjatev - neglasovna končnica, 3. ž, zakaj, ostale ženske sklanjatve, gl. značilnost - končnica v rod. ed., primere pri obeh, zakaj učimo sklanjatvene vzorce - si jih pogledamo, kadar smo v dvomih, razen posebnosti);
- sporazumevalna načela (naštet, na kratko opisat).
 
SSKJ, ali so notri tudi besede, ki niso knjižne (da, imajo ob sebi kvalifikator), kje bi izvedela, kaj pomenijo frazemi. Ali je beseda, ki ima dva pomena (prst/prst), razložena v dveh geselskih člankih (da, ker je tudi različnega spola). V čem je razlika, če rečeš svetnik/svetnik (sem pri zakonodaji narobe naglasila), kaj so blizuzvočnice. Kateri so govorno organi. Ali se reče glasilki ali glasilke? (Glasilke, ker parne organe govorimo v množini). Kaj je enostavčna poved? Ali imajo vse večstavčne povedi vejice, katere ne?
 
Priročniki: naštej, opiši sskj, in potem še nekaj podrobnosti (kvalifikatorji, kdaj je izšel sskj cca,...)
Funkcijske zvrsti jezika; razlika med strokovnim in znanstvenim jezikom (znanstveni ima več definiciij? tako nekako ...)
Narečja (katera poznamo, ali so omejena z mejo RS? ne, slo narečja so tudi v tujini - koroška .....)
 
1. Pedagoški govor (delitev in opis)
2. Pravopis (vse kar veš: vsebina, avtor, izdaja)
3. Vidne prvine govora (naštej, opiši kretnje in kako jih sam uporabljaš pri pouku)
 
1. Dal mi je list papirja, na katerega sem morala zapisati besede ter postaviti pravilno naglasno znamenje.
2. Zapisati sem morala barve, zanimalo ga je, če se pišejo skupaj, narazen, z vezajem...
3. Iz SSKJ sem si morala izbrati besedo ter opisati vse kar vem (naglas, gnezdo...)
 
1. list: imela sem stavek v katerem sem morala ugotoviti polglasnik (pri eni besedi, mislim da je bila neprijazen, sem morala pravilno povedati mesto naglasa),

2. list: bilo je besedilo iz neke revije, kjer sem morala poiskati napako (mi je pomagal in usmeril) bila je besedica Z OTROCI, kar je nepravilno, potem ji je še rekle naj dam to v ednino in pravilno naglasim,
prav tako sem morala naglasiti preverjanje,

3. razlika med ustreznim in neustreznim besedilom
 
- jezikovni priročniki
- kaj je učni jezik, v katerih zakonih je to zapisano
- zvočne prvine govora (samo našteti in katere se tako izrazita pri mojem govoru)


-jezikovni priročniki (naštej)
-zemljepisna lastna imena (vse kar veš, in praktični primeri kaj se piše z veliko in kaj z malo)
-stičnost ločil (narekovaj, oklepaj)
 
- zvočne prvine govora (samo našteti),
- razlika meed vezajem in pomišljajem (pri tem vprašanju sem se ravno fino zaštartala, pa je zastokal grin.gif in dejal, da me bo raje on spraševal in mi je postavil podvprašanje; kako bi pisala 5-letni otrok; sem povedala, da skupaj in z vezajem)
- zvočniki in variante v-ja.
 
Izpraševalec: Planinc

1. Slovenščina kot uradni jezik (Uradni jezik tudi v EU. Kako se to kaže? Tako, da so vsli zakoni, listine in dokumenti prevedeni tudi v slovenščino. Slovenski zapis tudi na kovancih, na bankovcih NI.)
2. Priročniki (samo naštet)
3. Socialne zvrsti jezika.

Veliko uspehov!! good2.gif
So zelo prijazni l_googd_luck.gif
 
- Kakšen govor se uporablja v razredu in zakaj (knjižni pogovorni)
- Velika začetnica pri zapisu praznikov (kdaj da, kdaj ne in primeri)
- Predloga Z in S, kako se izgovarjata in pred katerimi besedami kateri
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
762
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
936
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
2.002
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
946
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
231
1. Nedotakljivost stanovanja, delitev oblasti v SLO, otrokova pravica do osebne identitete. 2...
Odgovori
1
Ogledi
1.582

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu