SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka Šarec Rojc - zelo prijetna in prijazna, tudi pomaga in se tudi pogovarja s tabo.

1. status slo. knjižnega jezika
2. vidne prvine govora, s kakšnimi kretnjami bi umirila učenca, ki je na drugi strani razreda, ne da bi govorila in se mu približala?
3. socialne zvrsti jezika (samo naštet), opiši narečja, naštej narečne skupine, v katero skupino spadaš?
 
slovenščina- prevzete besede (primer, kako se napiše pica, taksi, new york, first lady),
končna ločila, kateri dve sta posebni (tri pike in pomišljaj, ker sta nestična)
katere priročnike poznamo- podrobneje predstavi sskj (vse, od gnezda, pomena, frazeološkega gnezda ali kaj je že tisto)
 
1. jezikovni priorčniki
2. kaj najdemo v etimološkem slovarju, slovarju tujk, kdaj je izšel 1. slov. pravopis
3. stvarna lastna imena
 
- Katera besedila poznamo? Sem naštela: praktičnosporazumevalna, publicistična, strokovna, znanstvena ... Na to me je vprašala, kakšna so to besedila? Sem povedala, da funkcijska. Pri tem želela slišati, da so to neumetnostna besedila.
- Razlika med praktičnosporazum. in publicističnimi besedili! Primeri praktičnosporazum. besedil v šoli? (Vabilo, obvestilo, opravičilo)
- Lastna imena! Katera so, podrobneje stvarna lastna imena! Kako napišemo "Ministrstvo za šolstvo in šport Republike Slovenije" Kam sodi Republika Slovenija? Pod zemljepisna lastna imena.
- Zvočne prvine govora! Kako govorimo v razredu pred učenci? Barva glasu!
 
Vprašanja (Polona Šurca Gerdina)

1. Naštej glasove slovenskega knjižnega jezika (želela je slišati le delitev na samoglasnike in soglasnike, soglasnike na zvočnike in nezvočnike ter nezvočnike na zveneče nezvočnike in nezveneče nezvočnike in nič drugega, brez tega kateri glasovi so v kateri skupini)
2. Pred kateri glasovi pišemo predlog s in z ter k in h
3. Razlika med besedama Krajnska Gora in Šmarna gora
4. Neskladenjska raba pike (želela je slišati, da jo uporabljamo pri matematiki namesto znaka krat)

Veliko sreče in uspeha vam želim!!!
 
22. 9. 2011, izpraševalka ga. Oražem

Sem slovenistka in sem dobila naslednja vprašanja:

1. Učenec dela v govoru in pisanju napake, ki niso posledica površnosti - kako ti kot učitelj pristopiš k problemu
2. Kultiviran govor (sem navezala na govorni bonton in zvočne prvine govora, zakaj je pomembno, da vse to upoštevaš - ker si jezikovni vzor otroku)
3. Pedagoški govor
 
- Priročniki slo. jezika, eden po izbiri natančneje
- Lastna stvarna imena (pravila in primeri)
- Uradni jezik (slo, madž, ita + EU)
 
- pomišljaj;
- neko naslonko (njih, sem nekaj narobe napisala, pa me je to vprašala)
- široki in ozki e in o (sem si pomagala s primeri, ko sploh nisem vedla :))
- zemljepisna imena


- jezikovni priročniki
- Slovenski pravopis - kaj je, kaj najdemo v njem, obrazloži geslo ...
- kdaj smo dobili 1. slovnico slovenskega knjuižnega jezika
- glasoslovje (delitev, naštevanje glasov, za katere glasove nimamo črk, naglasna znamenja) - v glavnem vse o glasosolovju
- zvočne prvine
 
Izpraševalec: Kejžar (pomaga, ker želi slišati definicijo, drugače pa korektna)
Vprašanja:
1. Jezikovni priročniki, natančneje SSKJ in pravopis
2. Predlogi, kdaj s/z
3. Glasovi in črke v slovenskem jeziku
 
Stičnost ločil, navajanje literature (napake iz priprave)
Kdo določa knjižno normo
Kdo je avtor Slovnice
Pokazala mi je 3 kopije naključnih strani iz SSKJ, Slovenske Slovnice in Pravopisa ... morala sem povedati iz katerega priročnika je kaj in kako po njem kaj iščemo.
 
Dne 28. 9. 2011 pri g. Gubenšek-Bezgavšek, sem morala odgovoriti na naslednje (ker sem likovnica, je gospa naravnala vprašanje na moje področje):
- Besedni in nebesedni govor.
- Kako bi oblikovala javno vabilo.
- Umetnostno in neumetnostno besedilo; ali imam primer umetnostnega besedila v svojem učbeniku, sem rekla da žal (še) ne.

JC_you_rock.gif JC_ThankYou.gif

-
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
815
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
975

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu