SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

12.6.2017 Peter Planinc

1. Jezikovni prirocniki
2. Slovenski pravopis: kdaj je izsel zadnji? Prrdzadnji? Kaj je v pravopisu? Zakaj ga rabimo? Kako je razdeljen? Katera so poglavja? Obseg pravopisa
3. Velika zacetnica pri zemljepisnih lastnih imenih: kaj se pise z malo in kaj z veliko zacetnico, zakaj? Primer (Zidani Most, Most na Soci) in obrazlozitev
4. Locila: delitev + primeri, kako se rece sticnemu vezaju?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. glasoslovje (vse kar veš, glasovi, kako jih delimo, naglasna znamenja, kako naglašamo)
2. naglas in poudarek (razlika, znamenja za naglašanje - krativec, ostrivec, strešica, kaj označujejo)
3. naslonke (kaj so naslonke, povej primer v stavku, potem pove stavek ona in moraš povedati kaj je naslonka)
4. izgovorjava črke v
 
Datum: 10.10.2017, izpraševalka ga. Cvetko, osnovna šola:
- kako se piše Škofja Loka in zakaj tako,
- naglasna znamenja s primeri,
- knjižnji jezik.
 
Kakšno pravico si je pridobila slovenščina z vstopom v EU
Funkcijske zvrsti jezika (+ uradni jezik)
Pripomočki SSKJ
izpit 19.10.
 
1. Naštej jezikovne priročnike. Opiši slovnico.
2. Narečja
3. Slovenci zunaj meja - slovenske manjšine
 
Pom. vzg. (Izpit: 23. 10. 2017), izpraševalka ga. Kejžar:

1. NAŠTEJ VIDNE PRVINE GOVORA. ZAKAJ SO POMEMBNE? (Otrok lažje razume povedano, saj mu z mimiko in gestiko ponazarjamo vsebino).
2. BRIŽINSKI SPOMENIKI (kdaj so bili napisani, zakaj so najbolj pomembni: ker so najstarejši, kje so napisani: na naravnem materialu, kako so napisani - z roko)
3. Katera 2 praznika se bližata? (dan reformacije in dan spomina na mrtve).
Kako se pišejo prazniki? (z malo začetnico).
 
vzgojiteljica
Erlač
- Vidne prvine govora (vedela samo ta fine - ki pomagajo, je pomagala s podvprašanjem: ali jih je lahko preveč, kakšne so posledice)
- Pedagoški govor (sem se že v prejšnjem vprašanju navezala nanj)
- Funkcijske zvrsti (in tukaj sem zablokirala: tema. In potem ona: "No?" "No?!" "No!" :) In je kr ona povedala eno, no, potem je pa šlo :)
Sem naredila, ni blo problemov. Gospa je fajn.
 
Butina, 24. 10. 2017, razredni pouk

1. Pedagoški govor.
2. Koliko glasov ima slovenski jezik? Koliko je samoglasnikov? Kaj naglašujemo? (samoglasnike) Naglasna znamenja.
3. Kako se delijo soglasniki? Kako pišemo predloga s/z in k/h.
 
Pozdravljeni!

Tukaj je seznam vprašanj, ki sem jih dobila na izpitu:

1.) stalne besedne zveze v povezavi s SSKJ;
2.) naslonke (naslonski niz) in besedni red;
3.) pisanje besed skupaj in narazen.

Srečno!
 
1.funkcijske zvrsti jezika. Po cem jih locimo (po funkciji), skupne lastnosti strokovnega jezika. Kje najdemo strokovne izraze v sskj (terminoloskem gnezdu). Kaj je na koncu navajanja literature (pika razen pri elektronskem viru)
2. Jezikovni prirocniki (samo nastela)
3. Pedagoski govor
 
1. pomišljaj, vezaj, ločila na koncu pri uporabi pomišljaja
2. pravopis
3. pedagoški govor
 
- socialne zvrsti jezika
-nedolocnik,namenilnik
-cigar/kateri ali nekaj takega-primeri in zberes pravilno obliko
 
Pri gospe Križnar sem dobila, 26. 10. 2017, tale vprašanja:
- naštej in opredeli socialne zvrsti jezika (potem je izpostavila nekaj situacij in me vprašala, katero vrsto jezika bi uporabila za pogovor)
- GLAGOL (razlika med namenilnikom in nedoločnikom - dobila sem list s primeri in sem morala izbrati pravo ovliko glagola)
- za to vprašanje niti ne vem kam spada sem pa morala ravno tako iz primerov prav določiti ali je ČIGAR ali KATEREGA.

je prijazna spraševalka, te usmerja in skoraj odgovori namesto tebe.
 
Naj najprej omenim, da se je izpraševalka menjala...namesto Oblak je bila Naprudnik Praunsein.
1. Zgodovina skj - Trubar
2. SSKJ - kaj najdemo v njem, vse strokovne termine, tudi frazeološko geslo, itd.
3. Katere druge priročnike poznamo - ene 7 sem jih mogla našteti
4. samostalnik - vse o njem (ker sem se zelo zmedla in nisem vedela kaj hoče vedeti, me je vprašala še eno vprašanje)
5. socialne vrsti jezika
 
Izpraševalka Nives Križnar - zelo prijazna gospa, te spodbuja, usmerja, ti razloži.

1. Napaka iz seminarske naloge - pri naštevanju se uporablja naštevalni pomišljaj in ne vezaj.
2. Zvočni prenosnik (kaj je, prednosti, slabosti).
3. Stvarna lastna imena - opredelitev, primer: Vlada Republike Slovenije, Katoliška cerkev oz. Cerkev (ustanova).
4. Uporaba ko/kadar - vprašala me je, ali vem pravilo ali bom raje rešila primere. Dala mi je par primerov: KADAR je mož prišel pozno domov, je bila žena jezna. KO sem bil star 7 let, sem se naučil plavati.
Primere sem pravilno rešila, zato je sama povedala pravilo: "ko" se uporablja pri enkratnih dogodkih, "kadar" se uporablja pri ponavljajočih se dogodkih.
 
Grmek Zupan
Temeljni mejniki slovenskega jezika.
Deljenje besed.
Enosmerno, dvosmerno sporočanje.
Kateri so aktualni priročniki?
 
Spraševalec: Klemenčič Glavica (7. 11. 2017)

Naštej tri pravila za deljenje besed.
Slušne prvine govora. Izberi eno in jo opredeli podrobneje.
Domača in prevzeta imena (sposojenke, tujke, kalki, primeri)

Hvala vsem, ki objavljate:)
 
1. Sporazumevalna načela ( načelo sodelovanja, načelo menjavanja v udeleženskoh vlogah, načelo vljudnosti)
2. SSKJ (kakšen slovar je, kaj vsebuje, razložiti geselski članek)
3. Vejica (kdaj je nestična vejica in primeri)
4. Krajšave (okrajšave, simboli in kratice)
 
pom. vzg.
izpraševalka Nataša Šipek
1. popravi vejice v pripravi, in popravit sem mogla pomišljaj
2- katero zvrst jezika uporabljam v vrtcu
3. naglaševanje besed in razlaga besed npr. LETALO, VODENO, ZELENO... dobila sem list z besedami
4. sklanjati MAJA NOVAK in ŽIGA NOVAK. pač povedla sem kako se sklanja kaj in kakšna so pravila.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
762
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
941

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu