SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

1. Zgradba geselskega članka (kaj je napisano ležeče?)
2. Socialne zvrsti (naštej, primer besede iz žargona)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Raba vezaja in pomišljaja
2. Raba vejice v priredju in podredju
3. Kaj pomeni, da je ločilo stično ali nestično. V pripravi sem imela napisano 9.stoletje in me je vprašala kaj je tu narobe (presledek za piko).

Vsa povprašanja so se navezovala na napake v moji pripravi. Ni bilo težko :)
 
Rojc, 31.1.2017

Sklanjaj otrok v množni.
Kako se sklanjajo ženski priimki, kako moški, kako moški sestavljeni.
Kateri so glasovi slov. jezika.
 
1. 2. 2018 Dušej Blatnik

1. Ali fotosinteza slovenska beseda? V katerem slovarju bi jo našla? Katere slovarje še poznamo?
2. Sposojenke - kam uvrščamo, kaj zanje zančilno (zapis, sklanjanje), je fotosinteza sposojenka? Kaj pa vejica? Kaj pa pizza ali pica?
3. Naštej primere uporabe vejice, pri večstavčnih povedih je vprašala, če obstajajo izjeme, ko se ne piše vejic - da. Povedala je poved (podobno: Hodi in si požvižgava. - gre za vezalno priredje), kjer ni vejice. Na kopiji učne priprave je označila 3 stavke, kaj je narobe: 1 vejica preveč, 1 premalo, napačni vrstni red in uporaba predloga s/z - kdaj je prav s in kdaj z? (Ta suhi škafec pušča!)

Osebno me je bilo najbolj strah ravno slo, pa se mi zdi, da sem najbolj znala. Čeprav je ravno ta od komisije najbolj strogo gledala!
 
Nazadnje urejeno:
Ločila (vrste, primer za vsako)
Poudarek
Vezaj/pomišljaj
Glasovi slovenskega jezika (delitev in primer)
 
Katere glasove ima slovenščina in kako jih zapisujemo (vključno z dž)
Vezaj in pomišljaj (uporaba pri barvah)
Sklanjaj svoje ime in priimek
Zapis krajev Ljubljansko barje in Kranjska Gora
sklanjanje prevzete besede FINALE
 
- glasoslovje ( delitev) in katera naglasna znamenja poznaš
- pomišljaj in vezaj kdaj sta stična in nestična
- primer poročila
 
Vprašanja:
strokovni izpit za pom. vzgojiteljice:

1. Zvočne prvine besedila.
2. Naloga, kjer stavke iz ednine postaviš v dvojino.
3. Velika začetnica.
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka Mateja Gomboc (za OŠ):
1. Delitev tujih besed. Katere besede so citatne? Kaj je za njih značilno? Itd.
2. Današnja pisava.
3. Vezaj, pomišljaj (razlika, izjeme glede (ne)stičnosti za vsakega.
4. Vse o Juriju Dalmatinu (vprašanje je bilo pričakovano, saj moja OŠ nosi njegovo ime).
 
Učiteljica RP.

1. Slovnica (Kdo napisal prvo? Kdaj? Kdo avtor slovnice, ki jo uporabljamo sedaj? Opiši jo.)
2. Osebna glagolska oblika (Primer, kaj ji določimo?) Kaj je poved, kaj stavek?
3. Ločila (Končna/nekončna ločila. Katero je nestično končno ločilo?)

Srečno!
 
Pozdravljeni!

Izpit sem opravljala kot svetovalni delavec, po poklicu sem inkluzivna pedagoginja.

Vprašanja:
- funkcijske zvrsti jezika (vsako tudi malo opisati)
- stvarna lastna imena; podvprašanja: kdaj se piše OŠ z veliko, kdaj z malo; kako se pišejo prazniki - dala je primer gregorjevo in slovenski kulturni praznik
- norma slovenskega knjižnega jezika - našteti; opisati pravopis

Srečno in pogumno!
 
SSKJ
Uradni jezik in kako se kaže to v evropski uniji
Funkcijske zvrsti jezika in kam uvrščamo uradovalni jezik
 
Socalne zvrsti. Opisi argo in primer.
Slovenski pravopis, opisi ga. Povej eno pravopisno pravilo in primer. Lastna zemljepisna imena.
Pedagoski govor.
 
- Kratice, krajšave, simboli (razloži ob nalogi).
- Zemljepisna imena (na listu primeri - pravilno vstavi malo in veliko začetnico)
- Vse o pridevniku.
- Vstaviti pridevnike v pravilne oblike.
 
Izpraševalka ga. Lili Epih

1) Velika začetnica (definicija)! Kaj se piše z veliko začetnico (podrobneje imena bitij + kako sklanjamo imena in priimke). Zemljepisna imena?
2) Zvočne in vidne prvine govora-naštej in opiši.
3) Poudarek in naglas.
 
Koliko crk imamo? Kaj se spada k crkam? (Fonemi). Kateri so? Kako jih zapisemo?
Zakaj uporabljamo stresico? Kam spada (naglasna znamenja).
Katero socialno zvrst jezika uporabljam v vrtcu? Razlika? Ali lahko govorimo v narecju?
Izprasevalka Cvetko.
 
Izpit sem opravljala za vzgojiteljico.
Spraševalka Vesna Gubenšek Bezgovšek:
1. Katere glasove ima slovenščina (kako jih zapisujemo, naštej, opiši- samoglasniki, soglasniki, zvočniki, nezvočniki itd.)
2. Katere priročnike uporabljamo pri svojem delu? (opiši vse 3, podrobno opiši SSKJ)
3. Naštej kje pišemo veliko začetnico (zemljepisna lastna imena, podrobno opiši naselbinska in nenaselbinska)
Kako pišemo Kranjska Gora in Šmarna gora in predlog V in IZ)
4. Pedagoški govor
 
Strokovni izpit sem kot učitelj angleščine v OŠ uspešno opravil 8. maja 2018. Slovenski jezik - izpraševalka Mateja Naprudnik Praunseis, zelo prijetna.

- Samostalnik (ali je pregiben, edninski in množinski, kako vemo, s katerim imamo opravka ipd.),
- Mejniki slovenskega jezika v obdobju protestantizma (vprašala me je tudi, kdo je napisal prvo slovensko slovnico v slovenskem jeziku - V. Vodnik),
- SSKJ, podrobneje zaglavje.
 
Nazadnje urejeno:
Gospa Simnovčič Pišek:

- zgradba SSK-ja;
- kvalifikatorji;
- socialne zvrsti jezika in njihova uporaba.
 
Izpraševalec: Tratnik

1. Naglas (primer iz mojega govora - otrok, kaj in kako je prav, zakaj). Kako označimo, naglasna znamenja, kaj označujejo. Je lahko kdaj beseda različno naglašena in je vseeno prav? Primer. Se vse besede naglašujejo (Naslonke)? Je lahko v besedi več naglasov (primer)?
2. Iz priprave - uporaba pike pri datumu, označevanje razreda. Kako rečemo taki rabi?
3. uporaba ločil pri alinejah (vejica, pika, podpičje, kdaj, kje, kaj)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
716
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
920
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.276
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.961
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
937
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
229
1. Nedotakljivost stanovanja, delitev oblasti v SLO, otrokova pravica do osebne identitete. 2...
Odgovori
1
Ogledi
1.557

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu