SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Ga. Dusanka Pezdirc,

Opravila. Izpit sem opravljala za OŠ, profesorica angl.
- prevzete besede (zapis, izgovorjava, vse),
- kako pišemo nazive (dr., mag. spredaj; prof. na desni strani, če gre za profesorja v OŠ, SŠ).
- vse se je vrtelo okrog zapisov, prevzetih besed, itd.
Veliko sreče vsem.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka: Tatjana Cvetko

Vprašanja:
1. Knjižni jezik - kako ga delimo (zborni in knjižno pogovorni, ter razlika med njima).
2. Samoglasniki.
3. Sklanjanje mati v ednini in sklanjanje otrok v množini.

Zelo prijazna izpraševalka!
(Strokovni delala za pomočnico vzgojiteljice)
 
Izpit za vzgojiteljico:
Izpraševalka Šolinc Ovtar

- Pregledala je moje priprave in me opozorila na napake (doslednost pri pisanju naslovov (z veliko, z malo), pisanje vse z veliko (v oklepajih z malo), pisanje treh pik za vejico (nesmes)
- ločila
- prirocniki (bolj podrobno pravopis)
 
Za pomočnico vzgojiteljice, 15. 7. 2020

- ločila (končna in neskončna), naštej vsa od teh.
- spoznavni in odnosi govor,
- še nekaj, pa se ne spomnim.
 
Izpit sem opravljala 14. 7, za učitelja FI - MA (izpraševalka ga. Pezdirc).
1. Pitagorov izrek z veliko in malo začetnico (v katerih primerih, zakaj).
2. Ločila (najprej kako jih delimo, nato še na mojem področju: minus (pomišljaj), krat (pika), deljeno (dvopičje)).
3. Pedagoški govor.
 
1. Pomembni mejniki v razvoju slovenskega jezika (izbrati sem si morala dva).
2. Glasovi v slovenskem jeziku. Po čem so znani nezveneči nezvočniki.
3. Pregibne in nepregibne besedne vrste ter kaj z njimi počnemo.
 
1. Jezikovni priročnik (kratek opis vsakega, čemu je namenjen)
2. Stičnost in nestičnost ločil (na podlagi primerov je potrebno ugotoviti napake)
3. Vejica pred kot (kdaj ja in kdaj ne) na podlagi primerov (ugotavljanje napak)

Gospa je zelo prijazna.
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico
Izpraševalka za slovenščino gospa Dernovšek:
- iz priprave: uporabila sem besedo ''zamišljati'' ker ni bila prepričana da je beseda ustreznega pomena je preverila, zato me je vprašala v katerem priročniku bi preverila. Odgovorila sem da v pravopisu, vendar je ona mislila v smilsu pomena, zato sem se popravila da v slovarju
- nato sem morala povedati kako je sestavljen SSKJ, na koncu je dodala še vprašanje, kako vemo kaj pomenijo vse kratice, odgovorila sem da je določeno kaj je kje označeno pa ni bila čisto zadovoljna, zato sem povedala še, da če se na spletnem SSKJ-ju z miško pomaknemo na oznako, se tam izpiše kaj pomeni. Sama je nato dodala še, da je v knjižni obliki to razloženo na začetku
- stvarna lastna imena - katera so in s kakšno začetnico jih zapisujemo
Zelo prijazna, pomaga s podvprašanji :)
 
1. Končna ločila. V pripravi je našla poved brez končnega ločila in me vprašala, če bi tukaj moralo biti končno ločilo in zakaj (ker je osebna glagolska oblika v povedi, morala sem tudi povedati, katera je - poiskati glagol).
2. Nebesedne prvine jezika. Kako jih pokažejo otroci (dvigovanje rok, z mimiko izražajo razumevanje/nerazumevanje).
3. Raba predlogov s/z, k/h.
 
Grmek Zupanc

1. Mejniki v slov. knjižnem jeziku (BS, rokopisi, Trubar, Bohorič, Dalmatin, Svetokriški, prevodi SP (Dalmatin, Japelj), Romantika - Kopitar/Čop ...)
2. Pomišljaj in vezaj - skladenjska in neskladenjska raba obeh, razlike
3. Napake v govoru dijakov, ki jih opazim kot učiteljica: uporaba neknjižnega jezika, ne uporabljajo dvojine, zanikanje: ne vidim jo (tož. namesto rodilnik), gre se za to ...
 
  • Funkcijska zvrst
  • Socialne zvrsti jezika
  • Zvočne prvine govora
  • Vidne prvine govora
p.s. izpit sem opravljala za predavateljico višje strokovne šole
 
Odgovarjala sem za področje vzgojiteljice v dijaškem domu.
  1. pridevniki - stopnjevanje
  2. sklanjanje imena in priimka mentorice ter moškega imena in priimka
  3. predlog s/z
  4. velika začetnica
 
Klemenčič Glavica

- lastna imena (našteti kako jih delimo in našteti primere kaj spada pod osebna, zemljepisna, stvarna lastna imena)

- slovarji: katere vse poznamo - katerega izmed njih ni na spletu? (slovar slovnice), zakaj? (zaradi avtorskih pravic). Kateri pa je zadnji uradni slovar slovnice? (Toporišič).

- zvočne prvine govora: našteti. Na katero zvočno prvino ne moremo vplivati? (nehotena barva glasu, register)
 
Vprašanja pri ga. Klemenčič Glavica:
  • uradni jezik v Sloveniji,
  • učni jezik,
  • stičnost ločil ("Katero ločilo je levostično? Oklepaj, narekovaj").
 
Izpraševalka Sergeja Petročnik

1. Stičnost ločil
2. Kakšno ločilo je pika in vejica, kar se tiče stičnosti?
3. Vezaj - kdaj se uporablja nestično?
 
1. SSKJ (dobil sem slovarski sestavek in moral povedati kaj je geslo, glava, zaglavje, pomeni, frazeološko in terminološko gnezdo).
2. Slušne prvine govora.
3. Samostalnika pljuča in usta (določiti spol, število, sklanjati).
 
Strokovni izpit, 29.9.2020, za Vrtec, predšolska vzgoja, Slovenščina
- Naštej priročnike (pokaže na SSKJ, kaj je to, kaj v njem iščemo?)
- Soglasniki (naštej, kako jih delimo, katerega zapisujem z dvočrkjem? Dž)
- Kako pišemo praznike (z malo: martinovo, novo leto, božič... razen, če vsebuje svojilni pridevnik. Npr. Marijino vnebovzetje, na Martinovo soboto)
 
5. 10. 2020 Pomočnica vzgojiteljice

Priročniki (sskj, s. Pravopis, S. slovenica).
Ločila (kako jih delimo)
Kako je sestavljeno vabilo.
 
Priprave so bile lektorirane. Izpraševalka ni postavljala vprašanj, ki bi se navezovala nanje.

1. Glasovi v slovenščini. Natančna razdelitev.
(Dodatek: Povedati sem morala besede po izbiri in pri tem uporabiti vse vrste samoglasnikov.)
2. Pomišljaj in vezaj. Razlika in njuna raba. + Primeri za oboje.
 
Izpraševalec: Miran Štempihar
1. Status slovenskega jezika. Ali je uradni jezik samo slovenščina, kje živijo manjšine (naštet sem morala kraje)
2. Razmerje med glasovi in črkami v abecedi.
3. Sklanjanje imena Luka
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
886
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
218

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu