SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kakšna je razlika med pomišljajem in vezajem (na listu mi je dala veliko primerov stavkov, s katerimi sem si lahko pomagala, da sem razložila kje bi bil vezaj in kje pomišljaj), povedati sem morala tudi ali se pišeta stično ali nestično.
2. Sklanjati sem morala besedi srce in telo, povedati v čem je posebnost pri sklanjatvi (preglas).
3. Prevzete besede, kako jih delimo in v čem se med seboj razlikujejo (povedati sem morala tudi primer popolnoma prevzete besede iz moje stroke, sem rekla fotosinteza)

Zelo prijetna :) ni komplicirala, ko nisem znala razložiti čisto po definiciji (npr pri sklanjanju srca sem samo povedala, da je razlika v 6. sklonu) ali če sem kakšno stvar malo bolj po domače razložila.
 
(ne spomnim se spraševalke, ker so mi menjali komisijo)

1. Kako bi tujce navdušila za slovenščino in kake posebnosti ima slovenščina (dvojina, skloni, sklanjanje, v besedotvorju da omeniš sklope, zloženke, sestavljanke, izpeljanke; ü da se uporablja v narečjih, naglasi ... Pač kot nek pregled.
2. Kaj so arhaizmi, neologizmi, slogovno zaznamovane besede.
3. Členitev po aktualnosti.
 
1. Glasovi in črke
2. S/z in k/h kdaj pišemo
3. Stvarna lastna imena
4. Kako navajamo literaturo in kje pogledamo, če nismo prepričani po kakšnem sistemu navajamo (Slovenski pravopis)
 
22. 5. 2019 Marjana Jus

1. Kulturni govor, kako ga razvijamo (slovarji, pravopis,...)

2. Nedoločnik, namenilnik

3. Lastna imena (pravilo, naštej katera so,...)


Gospa je prijazna, išče znanje. Posluša vaš govor in vpraša kaj na podlagi tega.
 
Izpraševalka Marjana Rojc

- glavni in vrstilni števnik
- definicija
- Krajšave (tri podkategorije) - nisem se spomnila,vendar mi je pomagala, da sem prišla do pravilnega odgovora
 
Datum izpita: 5. 6. 2019
- predknjižno obdobje slovenskega jezika (Brižinski spomeniki, Stiški, Rateški rokopis)
- jezikovni priročniki (našteti)
- velika začetnica pri krajevnih imenih (naselbinska, nenaselbinska)
Srečno!
 
Področje: svetovalna delavka OŠ
Izpraševalka: ga. Arzenšek Konjajeva

Vprašanja:

1. Pravopis - kaj vse predpisuje (mala/velika začetnica, pisanje skupaj/narazen, deljenje besed, ločila ..., poleg tega pa tudi pravorečno normo)
2. Zemljepisna lastna imena (vse kar veš)
3. Funkcijske zvrsti slovenskega jezika (samo za naštet)

Zelo prijazna, ne komplicira ... zelo hitro sva zaključili. :)
Srečno vsem, ki vas tole še čaka! :)
 
Izpraševalka ga. Arzenšek Konjajeva, gospa je zakon. Meni je kimala oz odkimala pri odgovarjanju na prve dva sklopa. Pomaga.
1. Stičnost ločil, levo, desno stična, oboje stična.
2. Katere priročnike poznamo, sem jih samo naštela (SSKJ, pravopis, slovnica, etimološki slovar, slovar tujk,... In spletna stran fran.si)
3. Še vse o ločilu tri pike, ker sem ga imela v pripravah narobe. Napisano sem imela stično ampak je nestično ločilo.
Pomaga in daje vtis prijetnosti in razumevanja.
Srečno.
 
Izpraševalka: Tina Petek

1. Učni jezik v Sloveniji
2. Delitev lastnih imen, podrobneje zemljepisna lastna imena
3. Priročniki
 
Izpraševalka: Lea Vrečič Lehner

1. Skladenjska in neskladenjska raba pike
2. Interesne zvrsti slovenskega jezika
3. Ne spomnim se točno, kako je zastavila vprašanje - opisovala sem samoglasnike in soglasnike (črke, fonemi, kako se delijo)
 
Izpraševalka: Lea Vrečič Lehner

1. Vidne prvine govora. Ali so lahko moteče (kdaj)?

2. Kdaj so tri pike stične?

3. Kako delimo lastna imena. Podrobneje zemljepisna imena (naselbinska, nenaselbinska). Kako jih pisemo. Dala mi je primere krajev, morala sem povedati kako se pišejo (z veliko ali malo).
 
J. Oblak

1. Lastna imena (opisat zemljepisna)
2. Predlog s/z
3. Sklanjanje ime in priimek (moski,zenski) +primeri na listu za sklanjanje
 
1. Spoznavni in odnosni govor ter kako se ju uporablja.
2. Na listku je bila napisana poved, sklanjati sem morala ime in priimek moskega in zensk (pri zenski, ce se priimek konca na -a, ga lahko sklanjas ali pa pustis). Omenila sem se posebnosti posameznih sklonov npr. Mimi ostane v isti obliki.
3. Stavek, kamor sem morala vstaviti vejice.
Izprasevalka Cokl.
 
1. Ločila - osredotočila se je na napake v pripravah. Stičnost - nestičnost, pomišljaji, oklepaji ...
2. Pravopis - katera poglavja obsega, kdaj je bil izdan zadnji veljavni.
3. Sklanjatve pri imenih in priimkih (moški, ženske, izjeme, sklanjati George Bush).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
860
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.895
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
218

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu