SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Peter Planinc
  1. Jezikovni priročniki (Naštela SSKJ, pravopis, slovnica, pričela z opisovanjem SSKJ-ja, videl da znam, me ustvavil)
  2. Zemljepisna lastna ime (naselbinska, nenaselbinska, kako pišemo Zidani Most?)
  3. Ločila (katero je edino ločilo, ki je končno in je nestično?)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Anita Dernovšek - zelo prijazna, nezahtevna

1. Kaj mislite, da je najpomembnejši mejnik v zgodovini SKJ?
Sem rekla Primož Trubar-prvi dve slo. Knjigo itd., omenila sem pisave, A. Bohoriča, Zimske urice in s. Krelj, potem me je vprašala še v katerem jeziku (ne pisavi!!!) so napisane Zimske urice.
-ali so takrat poznali tudi že slovarje? Katere? Kakšna je razlika med takratnimi slovarji in temi, ki jih poznamo danes.
2. Katero poglavlje Pravopisa je po vašem mnenju najpomembnejše pri vašem delu za pisanje priprav, besedil?
-naštej poglavja
3. Ločila - razlaga skladenjska/neskladenjska raba
Razloži obe rabi na primeru pike.
4. Kako pišemo Glasbena šola Ljubljana? In zakaj?
 
Strokovni izpit sem delala za pomočnico vzgojiteljice. Izpraševalke se žal ne spomnim, saj so mi komisijo zamenjali.
1. V pripravi sem imela zapisano A4 format in me je vprašala, če je tu kaj narobe in kaj. Mora biti vezaj.
2. Potem sem dobila list papirja kjer sem mogla pravilno sklanjat besede.
3. Velika, mala začetnica
4. Uradna zahvala
Zelo prijazna, pomaga, usmerja če se kje zatakne.
 
Vidne prvine govora (samo naštet)
Dvojice besed: zlato, gospoda, morala (z naglasom) prebrat in povedat v povedi
Sskj sestavek beseda zmaj, naštet kaj vse sestavlja, pa kaj spada k glavi (+kaj pogledamo v sskj in kaj v sp)
 
1. Vezaj, pomišljaj (primeri)
2. Velika začetnica pri zemljepisnih lastnih imenih (primeri)
3. Sklanjanje (priimki; podrobneje Tomaž Novak)
 
1. Status slovenskega knjižnega jezika.
2. Pedagoški govor.
3. Definicija.
 
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ)
Izpraševalka: Križnar

- stvarna lastna imena
- ko/kadar
- vejica (vrinjeni stavek in protivno priredje)
 
izpit potekal maja 2023
izpraševalka: Ditka Kobol (prijazna, simpatična)
delovno mesto: organizatorka izobraževanja odraslih
1. Naštejte uradne dopise / besedilne vrste. Podrobneje sem morala opisati zgradbo uradne zahvale.
Potem sem mogla razložiti še uporabo ločil v uradnem dopisu pri nevedbi:
- kraja in datuma
- nagovora (komentirati sem mogla obe opciji: klicaj ali vejica - od izbire je odvisno ali v novi vrstici začnemo z veliko ali malo začetnico)
- pozdrava (slovnično pravilno je, da se "Lep pozdrav" zapiše brez ločila na koncu. Piko zapišemo, ko je naš pozdrav v obliki povedi, npr. V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam.)
2. Naštejte nekončna ločila.
3. Učni jezik v RS. Natančneje sem mogla razložiti kako je z učnim jezikom pri narodnih manjšinah. (Je različno za MADŽ in ITA narodno mešano območje (NMO). Pri MADŽ NMO pouk v šolah poteka v obeh jezikih. Za ITA NMO pa je odvisno ali gre za italijansko ali slovensko šolo. V enem jeziku poteka pouk, drugi jezik je obvezni tuji jezik.)
 
1. Lastna imena, podrobneje zemljepisna, delitev na naselbinska in nenaselbinska (ker sem geografinja)
2. Zaimki (kaj so, katere vrste poznamo, ali jih sklanjamo ipd.)
3. Družbeni status slovenskega jezika (uradni, državni, materni jezik ipd.)
 
25.5.2023, za predmetno učiteljico
Nataša Mahnič

1. Glasovi v slovenščini. Naštej samoglasnike. Naštej nezveneče nezvočnike.
2. Velika začetnica v stvarnih lastnih imenih.
3. Števniki, kako pišemo velika števila - kaj je skupaj, kaj narazen.
 
Slovenščina (Dušanka Pezdirc), 25. 5. 2023 - zelo prijazna starejša gospa, odlično vodi pogovor, rada govori in razlaga - najprej me je opozorila da imamo šolo v registru slovnično napačno vpisano in naj popravim, kako bi moralo biti: SŠ Vena Pilona Ajdovščina
Smer: srednja šola

1. Posebnosti moških sklanjatev: morala sem sklanjati veliko imen, ki mi jih je naštevala npr. Vinko, Marko, Franci, France, Francelj… in povedat posebnosti, ki nastanejo pri sklanjatvah moških imen
2. Sklanjanje moških ter ženskih imen in priimkov, posebnosti pri ženskah in kdaj se lahko sklanjajo priimki (ko se končajo na A)... sama sem razložila pravila in dajala primere
3. Kako zapisujemo po vrstem redu imena in priimke (naprej ime) in kdaj zapišemo najprej priimek (literatura)
4. Razlika med žargonom in strokovnim jezikom (kam uvrščamo oba jezika po zvrsti, kaj je značilno in primer)
5. Naštej jezikovne priročnike in povej na kateri spletni strani vse najdemo (fran.si)

Opravili sva v manj kot 5 min in tudi če vse odgovoriš pravilno veliko sprašuje in razlaga, ampak lepo usmerja; s svojo razlago ti da čas, da razmisliš in usmeriš svoje misli v eno snov :)
 
Kristina Hočevar
- pravilno postavi vejico v povedih, ki so napisane
- naglasna mesta
- sklanjanje besed in pravila
- narečje
 
Slovenščina: Marjana Jus
Je kar strogo nastopila.. na začetku takoj izpostavila, da sem imela ogromno napak v pripravah, da jo je zmotilo da sem ob vstopu pozdravila z zdravo, da sem pri odgovarjanju naglasila svet šole (ozki) in ne široki e...
Pri nekaj zadevah niti ne vem, kaj me je točno spraševala, ampak če skušam strniti:
1. Raba pomišljaja v odstavčnem navajanju (napaka v pripravi), kje vse še uporabljamo pomišljaj
2. Soglasniki - zvočniki, nezvočniki
3. Izhajala iz mojega področja - glasba glazba, kam bi šla pogledati kako je pravilno? Pravopis.. in še omeniti kam, če bi me zanimalo kaj konkretno to pomeni -
SSKJ.
 
Samoglasniki (kako zapiujemo polglasnik, primeri) npr. hrbet, minister

Vezaj

Simboli - vezano na podrocje (kemija)

Jezikovni prirocniki (samo nastet, kje jih najdemo - fran.si, kaksna je razlika med SSKJ in pravopisom)
 
Roman Brunšek (zelo podrobno, razložiti moraš tudi pravila, ni dovolj, da zaš prav zapisati, povedati...)
1. Predlog s/z kdaj uporabimo s (nezveneči nezvočniki).
2. Koliko glasov ima slovenska abeceda....29
Koliko samoglasnikov....8, ozki in široki e ter o in polglasnik e. Koliko soglasnikov 21 (dž)
Soglasniki- delitev...na zvočnike in nezvočnike....zveneče nezveneče...podrobno kateri so kateri...
zapiši december in decembrski. Zakaj v izpeljanki ni e-ja?
3. Priredja, podredja ( v pripravi je preveril ali vem zakaj v določeni povedi ni vejice).
Šlo je za ločno priredje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
885
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
215

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu