SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Izpraševalka Tatjana Cvetko:
1. interesne govorice
2. jezikovne priročnike
3. Naglaševanje in naglasna znamenja (krativec, ostrivec, strešica)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- Opiši sleng in žargon. Kam spadata?
- Katere jezikovne priročnike poznam? Kaj bi si pogledala v slovar?
- Vidne prvine govora. Kolikšen del komunikacije predstavlja nebesedna govorica?
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka Kobol, februar 2023
(SLOVENŠČINA)
Za pomočnico vzgojiteljice:
1. Glasoslovje
2. Sklanjati besedo človek v dvojini, našteti sklone
3. Našteti slov. priročnike in enega podrobneje
Profesionalna in hkrati prijazna🙂
 
Izpraševalka Epih:
1. Prozodične prvine govora (podrobno razlaga s primeri pri intonaciji) in vidne prvine govora.
2. Funkcijske zvrsti jezika in socialne zvrsti.
3. Vezaj (zaradi navajanja ciljev v pripravi).
 
Izpraševalka Aleksandra (žal so zamenjali komisijo in se ne spomnem priimka):
1. Funkcijske zvrsti jezika, naštet. Opisat pokrajinsko pogovorni jezik.
2. Posebnosti primorske narečne skupine
3. Iz seminarske naloge: popravit napako pri alinejem naštevanju in smiselnost uporabe vezaja v besedni zvezi hiperaktivnost-pozornost
 
Izpraševalka Jurman (menjava komisije, namesto Oblak)
1. Glasovi SKJ (po končani delitvi me je vprašala, s čim vse si pomagamo, ker sem pri NN povedala Ta suhi škafec pušča, zvočniki = MLiNaRJeV, ZN = npr. BoDi Z ŽoGo - in če to res pomaga - da :)).
2. Predlog s/z, k/h.
3. Pedagoški govor- delitev na kratko+opis; kakšno socialno zvrst jezika uporabljaš pri spoznavnem govoru.
4. Iz seminarske naloge: UNESCO - kaj je glede na prevzete besede. Sem se zmedla, mi je rekla naj si pomagam s primeri - to sem se potem spomnila - pica, bife = popolnoma prilagojene/Renault=delno prilagojene - ali se lahko sklanja =da, First lady - neprilagojene= citatne, kam torej spada UNESCO - med delno prilagojene. In kam spada online learning (med citatne) - to sem imela v seminarski napisano.
5. Iz seminarske: Kaj pomeni kratica IKT.
Prijazna, usmerja, pomaga s primeri. Zaradi treme se nikakor nisem mogla spomniti na citatne besede, je prišla tako daleč, da mi je povedala začetek besede ci... :)
 
Delala sem strokovni izpit iz vrtca, pomočnik vzgojitelja.

Pri slovenščini mi je bila izpraševalka Marjana Jus. Delovala mi je na prvo žogo stroga, saj je vrgla dekle pred mano. A do mene je bila zelo prijazna, se mi je smejala in postavljala zelo enostavna vprašanja. Taka, za katero ni potrebno znanje. Npr. Kako se imenujejo glasovi v slovenščini, kateri so samoglasniki, soglasniki, kako jih zapišemo (s pisnimi znamenji - črkami), naštet sem morala glasove samoglasnikov. Ker sem iz podravske regije me je vprašala, katerih glasov Štejerci nimamo. Vprašala me je, kako po štajersko rečemo besedo dedek. Mogla sem ji tudi v rodilniku sklanjat po štajersko (dedeka). Torej izhajala je iz mojega narečja.
Na koncu me je vprašala kaj je latovščina. Povedat sem mogla en primer.
 
HOČEVAR KRISTINA - SLOVENSKI JEZIK (izpitna vprašanja za vzgojiteljico)

1. Naštej lastna imena. Kako se pišejo zemljepisna lastna imena? Kako se piše NOVO MESTO? Kako se piše ŠMARJE PRI JELŠAH?
2. Kako se pišejo prazniki?
3. Sklanjaj besedo gospa (ednina) in gospe (dvojina).
 
Erna Klanjšek Tomšič 4.4.23 (slovenščina)
1. Socialne zvrsti jezika, razčleniti in obrazložiti, kako se pogovarjamo v razredu?
2. Lastna in občna imena, primeri.
3. Kako pišemo lastna imena, velika začetnica, primeri?
 
Jus:

1. Napaka v pripravi - vejica
2. Kje uporabljamo vejico + mi je dala listek in sem mogla v dveh stavkih postavit vejice.
3. Katere slovarje poznamo, razlika med slovarjem in pravopisom
 
4. 5. 2023 izpraševalka: Romana Šarec Rojc

1. Kakšna ločila poznamo?
2. Socialne zvrsti knjižnega jezika.
3. mala in velika začetnica.
4. narečne skupine.

Zelo prijazna, nasmejana , pomaga in spodbuja, k odgovorom. Prikima z glavo če greš v pravo smer.
Izpit opravljen! :)
 
Izpraševalec: g. Peter Planinc (OŠ)

1. Jezikovni priročniki, SSKJ - sestava geselskega članka
2. Zemljepisna lastna imena
3. Glasoslovje
 
Polona Šurca Gerdina izpraševalka za Slovenščino

1. Izpisala mi je poved iz priprave in sem mogla pravilno vstavit ločila
2. Predlogi
3. Naglas in poudarek
4. Glasovi (nezveneči nezvočniki)


Gospa deluje vredu, je prijazna in pomaga, če se kaj zatakne.
 
Rakovec Žumer
1. Vejica v priredju in podredju, izjeme v podredju
2. Prirocniki in katerega bi uporabila pri svojem delu.
3. SSKJ (glava, zaglavje, s kaksnimi znaki je oznaceno terminolosko gnezdo in frazeolosko gnezdo, ter kaj to sploh je gnezdo)
 
1. Glasovi v slovenščini.
- Po čem se razlikujejo samoglasniki?
- Delitev soglasnikov.
- Kako se zapiše besedo "glasba" in zakaj?
- Uporaba predloga s in z.
2. Privzete besede.
3. Kaj so obča in kaj lastna imena?
 
Izpraševalka: KRIŽNAR
Vzgojiteljica
Gospa je zelo prijazna, pomaga.
1. Na listu sem imela primere pisanja z vezajem ali brez.
2. Na listu so bili primeri pisanja skupaj in narazen
3. Na tem listu sem imela prazne prostorčke v katere je bilo potrebno vstavit pravilno obliko uradnega vabila.
4. V povedi sem morala vstaviti pravilno obliko glagola (prav tako so bile napisane na listu).
 
Izpraševalka: Petra Jesenovec
8. 5. 2023
Smer: matematika

1. Števniki (katere ločimo, kako se po njih vprašamo, katero ločilo uporabimo, kako jih zapisujemo z besedo)
2. Priročniki (podrobneje opisati SSKJ, kdaj bi ga uporabila)
3. Status slovenskega jezika
 
Peter Planinc:
1. Jezikovni priročniki.
2. Razlika med SSKJ in pravopis (kje ju najdemo).
3. Kaj je v pravopisu (slovar)?
4. Osebna lastna imena (kako se zapiše Nezemljan, Marsovec, dedek Mraz, Neslovenec?).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
716
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
921
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.276
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.963
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
937
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
229
1. Nedotakljivost stanovanja, delitev oblasti v SLO, otrokova pravica do osebne identitete. 2...
Odgovori
1
Ogledi
1.557

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu