SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

mag. Katja Arzenšek Konjajeva
1. preloga s in z
2. državni in uradni jezik
3. nekončna ločila

Kratko in jedrnato, zelo prijazna izpraševalka. Išče znanje :)
 
ČOKL:

1. Kako napišemo uraden dopis. Kateri del dopisa ima dve opciji (datum in kraj lahko napišemo zgoraj desno ali spodaj levo)?
2. Kdaj uporabljamo pomišljaj?
3. Kakšni so statusi slovenskega jezika?

Prijetna gospa :)
 
Izpraševalka Rojc.
1. Primož Trubar - zakaj je pomemben, obdobje, kateri so njegovi sodobniki in kaj so napisali ter kdaj + kdaj se je prenehala uporabljati bohoričica (v obdobju romantike).
2. Zemljepisna lastna imena - delitev, kako jih pišemo, potem primeri, kako bi zapisala (Bela krajina, Stari trg pri Ložu, Julijske Alpe).
3. Zvočne prvine govora (našteti + povedati naglas in poudarek).
4. Kako preberemo 5,1 % (5 celih 1 odstotka - zakaj v rodilniki? Ker izpustimo besedo ‘desetina’).
5. Ker sem matematik, kako rečemo pravilno slovensko + in - (5 + 3 se reče pravilno pet IN tri, 5 - 3 pa pet MANJ tri).

Meni osebno najbolj stroga v komisiji, včasih tako pogleda, da misliš, da ne govoriš prav. Sicer pa tudi postavlja podvprašanja in pomaga, tudi če se zmedeš.
 
Izpraševalka: Darinka Ambrož

1. vprašanje: Socialne zvrsti jezika.
2. vprašanje: Imate besedo STARE. Zvočnik R v besedi zamenjajte s tremi drugimi zvočniki tako, da dobite tri druge slovenske besede (Stane, stave, staje). Kako imenujemo glasove, ki spremenijo pomen besede? (Fonem - glasnik).
3. vprašanje: Sestavek iz slovarja (beseda medved) Koliko pomenov ima beseda - kako to veste? S katerimi številkami so označeni? Kako so pomeni med seboj povezani? Iz katerega slovarja je sestavek? Kako to veste? Kaj so kvalifikatorji in kaj pomeni kvalifikator astr. (astronomija)

Prijetna gospa.
 
Erna Klanjšek Tomšič
1. Jezikovni priročniki - natančneje in podrobno SSKJ
2. Ločila - kako jih delimo in našteti, skladenjska raba vejice
3. Pregibanje samostalnikov - na hitro pregled vseh sklanjatev
 
Izpraševalka Glavca (Komisijo so mi zamenjali, ampak mislim, da se je tako pisala):

- Lastno ime.
- Pedagoški govor.
- Uradni in državni jezik.
 
1. Ločila - katera poznamo
2. Skladenjska in neskladenjska raba ločil - kaj to pomeni; skladenjska raba vejice; ali je v navajanju virov na koncu magistrskega dela raba vejice skladenjska ali neskladenjska
3. Kako sklanjamo ženske priimke in izjema
 
Izpraševalka EPIH:
23. 6. 2022 - učiteljica RP (to izpraševalko so mi zamenjali)

1. Polnopomenske besede (kako jih sklanjamo), glagol, pridevnik (kako ga stopnjujemo, poimenuj stopnje)
2. Vezaj - pomišljaj (v pripravi sem imela napako pri naštevanju)
3. Socialne zvrsti jezika - naštej in povej v kakšni zvrsti se pogovarjamo na strokovnem izpitu

Gospa izgleda zelo strogo in resno, vendar pomaga in usmerja.
 
SLO (Vidmar Mandič)
Predmetno področje: šport

1. Socialne zvrsti slo jezika. Opisi knjizni zvrsti. Katero uporabljas sedaj (na izpitu).

2. Glagolski naklon

3. Vejica - kje se uporablja. Potem mi je dajala primere pa sem morala povedati, kam bi jo dala (pr. kot, tako da, temvec tudi ...).
 
SLO (Vidmar Mandič)
Predmetno področje: šport

1. Socialne zvrsti slo jezika. Opisi knjizni zvrsti. Katero uporabljas sedaj (na izpitu).

2. Glagolski naklon

3. Vejica - kje se uporablja. Potem mi je dajala primere pa sem morala povedati, kam bi jo dala (pr. kot, tako da, temvec tudi ...).
 
Predmetno področje: šola za otroke s PP
Izpraševalec: Tomaž Petek

1. Katere sodobne priročnike uporabljamo. Razlika med SSKJ in SP.
2. Socialne zvrsti jezika.
3. Govorne prvine (vidne in slušne).
4. Napake v pripravi - za naštevanje potrebno uporabiti alinejni pomišljaj (dolga črtica).
 
Dr. Tomaž Petek
1. Glasovi slovenskega knjižnega jezika (po naštevanju še, zakaj je pomembno, da vemo kateri so zveneči nezvočniki in kateri nezveneči nezvočniki - da ustrezno uporabimo "s" ali "z".
2. Pedagoški govor
3. Ločila (kako jih delimo: enodelna, večdelna, dvodelna). Katera so dvodelna, ustavil se je pri oklepaju, kako se imenuje ( - uklepaj in kako ) - zaklepaj, skupaj tvorita oklepaj
4. Vprašanje iz seminarske (imela zapisano po alinejah, vprašal me je katero ločilo je alineja - alinejni pomišljaj) ter napaka iz priprave: kako pravilno zapišemo vzgojno-izobraževalna (z vezajem in seveda stično)
 
Vidmar Mandič:
1. Vezaj. Vloga vezaja v primeru: mikro- in mezoklimatske spremembe.
2. Pridevnik. Lastnostni, vrstni, svojilni. Spremeni v svojilni pridevnik 3 priimke (ne spomnim se primerov, bistvo: ali je končnica -ov ali -ev).
Stopnjevanje pridevnika. Primer: lep, rdeč, globok (črkuj: globlji).
3. Samostalnik: enoštevilski ali troštevilski. Enoštevilski pridevniki + primer. Sklanjaj besedo možgani.
 
Klanjšek Tomšič, šp. vzg.

Jezikovni priročniki, Pravopis podrobno
Ločila - vezaj podrobno
Okrajšave - kratice, kako se sklanja
 
delovno mesto: učitelj praktičnega pouka
izpraševalec: ga. Marijana klemenčič glavica
datum zagovora: 12. 7. 2022

1. Socialne zvrsti slovenskega jezika ( knjižni in neknjižni in še dodatno razčleniti, koliko narečij je v Slo? - mislim, da 7 )
2. Ločila ( osnovna delitev in podelitev, našteti vsa končna ločila in eno po želji podrobneje opisati in kje se uporablja, pomišlaj in vezaj - razlika med njima)
3. Slovenščina kot državni jezik ( da v tujini še posebej v EU lahko pri urejanju stvari pri državnih organih lahko zahtevamo tolmača, naš jezik je tudi predstavniški jezik)

Starejša gospa. Priporočam, da si izberete tisto ločilo, ki ga najbolje obladate in ne greste preveč v detajle, ker vam bo tam zastavljala vprašanja kjer ne boste vedeli. Drugače pa pomaga in ni bav bav. Srečno.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
525
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
830
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.184
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.810
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
862
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.867
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
210

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu