SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

- Vse o SSKJ (opišeš kar znaš, pol pa še kej vpraša)
- vezniki in predlogi (vezniki vežejo, predlogi so pred besedam in pol je rekla ja ok, kaj se pa zgodi z besedo, ki ima predlog pred sabo in sn rekla da dobi sklanjatev, je rekla ja, mislete sklon in jest ja ja sklon. Pa je bla zadovolna:))
- neki od naselbinskih in nenaselbinskih imen, ker sem pol mogla razložit zakaj je Novo mesto, zakaj Kranjska Gora, Blejski otok....(zakaj se tko piše z malo in veliko)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- kakšen jezik govorimo v vrtcu
- kateri jezik je poleg Slo še uradni jezik (kje se nahajajo te manjšine)
- ali lahko v vrtcu govorimo narečje (lahko, če je dejavnost vodena, tako da otroci spoznajo narečje)
- kam spada beseda *GLIH* (gorenjsko narečje)
- napaka iz priprav (vezaj – pomišljaj, stičnost, nestičnost)
 
Razvoj slovenskega jezika. Od Trubarja, Dalmatina do Bohoriča. Tu je pa vrtala in vrtala. Ne vem kaj je hotela od mene. Na koncu sem rekla, da pisava ni imela šumnikov in naglasnih znamenj - vsaj to sem uganila. Zakaj je bilo to obdobje pomembno - navezala je na krščanstvo. V glavnem kgor je slavist bo to vedel. Jst sem bolj ugibala in sem imela kar srečo.
Raba vejice.
Velika začetnica - zemlnjepisna lastna imena. Kam bi pogledal, če kaj ne vem (Krajevni leksikon).
 
1. Napake iz priprav (pisanje datuma, stičnost ločil - nekaj vprašanj glede tega katera ločila so stična in katera ne)
2. Na listku sem morala prebrati več povedi in jih ustreno popraviti - velike začetnice, kdaj in ZAKAJ.
3. Razvoj slovenskega knjižnega jezika (od Trubarja pa vse do danes, kdo je zaznamoval posamezna obdobja in s čim).
 
Izpraševalka: Anica Dušej Blatnik
1. Pregibanje; sklanjati Milan Zver in zver kot samostalniško besedo.
Morala sem povedati samostalnik s katerim imajo otroci velikokrat težave pri sklanjanju? npr. otroci

2. Kaj so frazemi? Kje so razloženi?

3. Interesne govorice
 
1. Knjižni jezik - zakaj je najvišja in najbolj uzaveščena zvrst, podrobno o zborni podzvrsti in knjižnem pogovornem jeziku.
2. Jezikovni priročniki - našteti, kam bi pogledala, če bi me zanimala pravilna raba ločil.
3. Vrste ločil, katera so končna/nekončna, dvodelna ...
4. Katerega spola so jetra?
 
1. Knjižni jezik - zakaj je najvišja in najbolj uzaveščena zvrst, podrobno o zborni podzvrsti in knjižnem pogovornem jeziku.
2. Jezikovni priročniki - našteti, kam bi pogledala, če bi me zanimala pravilna raba ločil.
3. Vrste ločil, katera so končna/nekončna, dvodelna ...
4. Katerega spola so jetra?
 
1. Vidne prvine govora (našteti, kaj pod kaj spada in kaj je pomembno)?
2. Sklanjanje ženskih imen in priimkov (kako, sklanjaj Meta Novak, kaj pa izjeme, navedi en primer in ga sklanjaj: Ivana Kobilca, kaj pa so imena z ničto končnico - iz kje izverajo, kako jih sklanjamo in navedi primere)?
4. Sklanjaj mater, hči (tako se sklanja tudi babica).
3. Raba vejice (kdaj, ker mi ni šlo najbolje mi je pomagala s primeri)?
 
1. Sporazumevanje

2. Pedagoški govor

3. Zakaj je obdobje protireformacije izrednega pomena:

Trubar l. 1550 = prevod nekaterih svetopisemskih zgodb, da bi jih narod bral v svojem jeziku - to izda v Katekizmu, 1. SLO TISKANI KNJIGI, poleg tega pa izdal še Abecednik - črkopis, da bi se ljudje naučili brati

Bohorič = izda ZImske urice, 1. SLO SLOVNICO v pisavi/črkopisu Bohoričica

Dalmatin l. 1584 = prevod Biblije; mi je dopolnila - zelo pomembno, saj gre za zelo obsežno delo, ob enem pa je dokaz, da je SLO jezik tako "močan", da je uspešno prenesel prevod.
 
Spraševalec: Bojan Bratina:
1. Status slovenščine v RS.
2. Osebna lastna imena (velika/mala začetnica).
3. Spreganje glagola dati v množini.

LP
 
Ana ŠTERBENC

1. Funkcijske zvrsti - našteti in katera med njimi izstopa (umetniški) zakaj? (ker ne upošteva norme, pravil jezika)
2. Naglasna znamenja (našteti, opisati) Kje ne more biti strešica? (na zadnjem ali edinem zlogu)
3. Jezikovni priročniki - našteti. Po čem se razlikujeta SSKJ in SLOV. pravopis (slednji ima tudi lastna imena)
 
1. Strokovna in praktično-sporazumevalna zvrst (povezanost in opisati, primeri: kam bi uvrstila Kuharski recept, Vremensko napoved, Poučevanje v razredu ...);
2. Deljenje besed;
3. Sklanjatveni vzorci za vse sklanjatve(primeri ter pravila).

Lp in l_googd_luck.gif
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
886
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
215

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu