SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

1. Glasovi slovenskega jezika (vse); kateri soglasniki najpomembnejši, da si jih zapomnimo; polglasnik; naglas; poudarek
2. Izgovor črk L in V
3. Slišne prvine govora
4. Poročilo
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Razlika med naglasom in poudarkom
2. Vidne prvine govora
3. Napaka v pripravi: pomisljaj in vezaj, kdaj katerega uporabimo in njuna neskladenjska raba.

Delala sem izpit za OS - predmetni pouk ANG - GEO.
 
Mateja Gomboc

- Katere tri mejnike slo. knj. jezika poznaš? Kateri je za tebe najbolj pomemben?

- Pisava nekoč in danes, V katerem jeziku smo pisali pred 150-200 leti?

- Katere priročnike poznaš?, Kam bi pogledala, če bi želela izvedeti pomen besed? Kam bi pogledala za besedo Kranjska Gora?
 

Priponke

  • SLJ VPRAŠNJA VSEH KOMISANTEV.docx
    274 KB · Ogledi: 606
  • SLJ VPRAŠANJA - Mateja Gomboc.docx
    494,8 KB · Ogledi: 603
Žnidar Kudunc:
1. predlog s/z; kako vem, kdaj pišem ( ta suhi škafec pušča), predlog k/h (reševanje nalog)
2. lastna stvarna imena (primeri in reševanje nalog, ali je pravilen zapis)
3. glasovi v slo abecedi, koliko jih je, koliko samoglasnikov
 
  1. PREVZETE BESEDE (našteti, primere, kako izgovarjamo prevzete besede iz nemščine? (sem namreč nemcistka) npr. München, Zürich (minhen, cirih)
  2. PODOMAČENA LASTNA IMENA (naštela: osebna, rodovine, slavne osebe, svetniška imena, vladarji itd. Oktavij, Martin Luter, Habsburžani, Frančišek Asiški, Marija Terezija) in ZEMLJEPISNA LASTNA IMENA
  3. VRSTNI RED ZAPISA: IME, PRIIMEK (kdaj je obratno? pri seznamih, pri citiranju. omejimo z vejico)
Pomaga in te delno vodi do pravilnega odgovora. Pogumno in srečno!
 
1. Mejniki slovenskega jezika
2. Kako pišemo naselbinska imena (Kako bi zapisala Kranjska Gora in kako Šmarna gora)
3. Stičnost ločil (kako stična so lahko? Za vsako 'stičnost' en primer)

Delala sem za učitelj predmetnega pouka. Izpraševalka Arzenšek Konjajeva - drži se zelo resno,strogo, ampak je prijazna, pri vprašanjih tudi usmerja.
 
Izpraševalka: Nives Križnar
Strokovni sem opravila za svetovalno delavko v SŠ

Predstavite lastna imena.
Dala mi je tri različne delovne liste, na vsakem so bili stavki pod a in b. Želela je, da pogledam samo nekatere stavke, in povem napake.
Prvi list: Velika in mala začetnica.
Drugi list: Vejica (večinoma odvisniki ter pisanje datuma)
Tretji list: Stičnost in nestičnost ločil

Vse zelo enostavno, tako da nisem mogla verjeti, da sem končala.
 
1. Naglaševanje. Razlika med jakostnim in tonemskim naglaševanjem.
2. Diglosija.
3. Kako bi dijakom razložila razliko med besedno vrsto in stavčnim členom. (Izpit sem opravljala za učiteljico slovenščine.)
 
Lili Epih, 13. 5. 2021

(Slovenistka)
-alinejni, predložni pomišljaj (pred tem me je najprej vprašala, če imam kaj napak v učni pripravi; kot veliko drugih sem imela v učni pripravi napake pri naštevanju ciljev, saj ti računalnik avtomatsko ustvari vezaj namesto pomišljaja),
-moške sklanjatve in kaj je razlika pri njihovi razlagi v slovnici in v šolskih učbenikih (4. sklanjatve v učbenikih ni)
-novejši jezikovni priročniki
 
1. Povej kaj so prevzete in domače besede. Kako delimo besede glede na prilagojenost slo. jeziku
2. Kako bi rekla ali sem prebivalka Šmartnega ali Šmartna
3. Kam pogledamo če ne vemo kako se pravilno sklanja
4. Slušne prvine govora naštej in opiši
 
Izpraševalka: Nataša Šipek
Strokovni izpit za področje razrednega pouka.

Izpraševalka ni preveč prijetna. Zadržana, brez izraza na obrazu.

1. Samoglasniki + polglasnik
2. Naglasna znamenja + njeni primeri - katero naglasno znamenje je na posameznem glasu?
3. Sklanjanje priimkov ob moških in ženskih imenih.
4. 1., 2., 3. moška sklanjatev + 1., 2., 3. in 4. ženska sklanjatev - kako sklanjamo + primeri.

Srečno vsem! :)
 
1. Kaj vse pišemo z MALO (!) začetnico.
2. Predloga k/h - kdaj pišemo katerega.
3. Pisanje slovenskih praznikov.
 
1. Kako se pišejo prazniki
2. Mejniki razvoja slovenskega knjižnega jezika (po stoletjih 16. -19. stol.)
3. Razlika med stavkom in povedjo, priredje in podredje
 
Izpraševalka: Rigler Šilc
1. Kaj bi poslala staršem, če bi želela, da pridejo na roditeljski sestanek (uradno vabilo, kaj vsebuje - ne pozabite na dnevni red).
2. Naštela je nekaj glagolov, povedati sem morala vse o tej besedni vrsti (kdaj uporabljamo nedoločnik - modalni glagoli).
3. Vidne prvine govora.

Deluje strogo, vendar je hitro zadovoljna z odgovorom. Če zatavaš, te usmeri na pravo pot. :)
 
Izpraševalka Rigler Šilc. Ne zanašajte se na vprašanja izpraševalcev - pri meni sta se zamenjala 2 od 3.
1. Status slovenskega jezika v Sloveniji (oz. Ustavi). Kje je slovenščina še uradni jezik? (Madžarska in Italija)
2. Kako delimo glasove slovenskega jezika? Zakaj je pomembno, da vemo, kateri glasovi so nezveneči nezvočniki? (predlog s/z)
3. Iz priprave je vzela primer besede: jih - kaj je ta beseda? (osebni zaimek). Opis osebnih zaimkov. Sklanjaj zaimek on. V 2., 3. in 4. sklonu tudi naslonska oblika.
Hitro je bila zadovoljna :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
885
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
215

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu