SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Alenka Tominšek
Delala sem za pom. vzgojiteljice
1. Samo nastela sem socialne zvrsti jezika
2. mala in velika zacetnica (kje jo uporabljamo, želela je vedet kako pišemo praznike, mesece...)
3. predlog s/ z
4. glasoslovje
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka za slovenski jezik: Nataša Šipek

1. Slovenščina v zamejstvu.
2. Tvorjenke in zapis (skupaj, narazen), naštej primere.
3. Kakšna je razlika med sivomoder (podredna zloženka, ki se piše skupaj in pomeni sivo z modrim odtenkom) in sivo-moder (priredna zloženka, ki pomeni sivo in modro barvo, npr. sive in modre črte na puloverju, vezaj nadomešča veznik in, beseda se piše skupaj s stičnim vezajem).
3. Kako se piše peščeno rjav?

Izpit sem 27. 1. 2021 opravljala za učiteljico slovenščine v SŠ.
4. Prvi slovenski samostojni pravopis (1899, Fran Levec).
 
Izpraševalka: Dušanka Pezdirc
Odgovarjala sem za pomočnico vzgojiteljice.

- Zvrstnost jezika. Naštej podzvrsti socialnega jezika; kdaj bi uporabila zborni jezik in kdaj knjižnopogovorni jezik. V katero funkcijsko zvrst spadajo moje priprave; opis strokovnega jezika.
- Kam bi lahko pogledala pravila o rabi ločil. Vprašala je tudi kako se imenuje spletni jezikovni portal in kaj vse najdemo v njem.
- Velika in mala začetnica pri zemljepisnih lastnih imenih s praktičnimi primeri (naselbinska, nenaselbinska).
 
Čokl:
1. Mejniki slo. knj. j.
2. Zvočne prvine govora
3. Spoznavni in odnosni govor, sporazumevalna načela
 
Katarina Rigler Šilc

1. Naštela je 3 glagole. Vse o glagolih.
2. Ali v Sloveniji uporabljamo bolj tvornik ali trpnik. (tvornik)
3. Naštej vidne prvine govora.
- Katere so pomembne pri pouku (posebej sedaj v času epidemije)
4. Kaj je to frazem in kje jih vse najdemo - - > (v Frazeološkem slovarju in SSKJ)
 
1. Kako se delijo lastna imena? Izberi si eno in opiši. Utemelji zapis tvojega kraja (Lovrenc na Dravskem polju).
2. Katero besedilno vrsto bi poslali staršem, če bi želeli, da se udeležijo roditeljskega sestanka? Uradno vabilo. Opiši njegove sestavne dele.
3. Katere priročnike poznam, katere uporabljam pri svojem delu? Izberi enega in ga na kratko opiši.
 
1. Naštej 3 sodobne slovničarje in 3 jezikoslovke
2. Razlika med naglasom in poudarkom
3. Kateri učbeniki so v rabi za poučevanje tujcev
 
Nives Križnar
Pedagoški govor v povezavi s socialnimi zvrstmi jezika.
Krajšave. Katere poznamo. Predstaviti vsako izmed njih, torej povedati vse o kraticah, okrajšavah in simbolih.
Kako se zapišejo naslednje okrajšave (kje so pike, presledki)? lastnoročno: l.r. / to je: t.j. / tako imenovani: t. i.
Vejica v povezavi z besedo kot (preberi 3 povedi na listu, vstavi vejico, kamor je potrebno).
 
Izpraševalka Nives Križnar
Vsa vprašanja, ki sem jih dobila sem odgovarja s pomočjo nalog na delovnih listih, ki mi jih je izpraševalka pripravila
1. Na prvem listu, sem mogla povedati ali se določne besede na listu pišejo skupaj ali narazen ter zakaj (npr. kdor koli, petmilijonkrat) ter v katerih besedah so vezaji v katerih na listu je bil za vsak primer po tri besede npr. (črno bela, črno-bela, črnobela) in sem morala povedati kateri zapis je pravilen.
2. Na drugem listu sem morala v napisanih povedih pravilno vstaviti vejice.
3. Na zadnjem listu pa sem morala pravilno sklanjati besede v povedi npr. ''Mama je iskala kje je ampak ... (Luka) ni bil nikjer.
 
1614276429000.png
 
Izpraševalka Nives Križnar z dne 23. 2. 2021 (smer kemija in biologija, OŠ)
1. Socialne zvrsti in kdaj se katera uporablja
2. Razlika med zbornim in knjižno - pogovornim jezikom?
3. Delitev števnikov
4. Na listu sem morala popraviti napake (kako se pišejo in izgovarjajo števniki, odstotki ...)
 
Izpit 3. 3. 2021, PLANINC
1. Slovenščina kot uradni jezik ( za našteti tudi območja kjer živijo nacionalne manjšine it., madž.; kaj je vidna dvojezičnost, kje je vidna? dvojezične table)
2. Slovenski priročniki ter pravopis podrobno. Zakaj sploh rabimo pravopis v SLO? zaradi enotnega sistema
3. Socialne zvrsti jezika za našteti.
 
3. 3. 2021, Klemenčič Glavica:

1. Neverbalna komunikacija. Ali oblačila tudi spadajo pod neverbalno komunikacijo?
2. Pravila za deljenje besed. Ali tuje besede z enim glasom lahko delimo (npr. oe, sch)? (odgovor: Ne.)
Ali lahko delimo besedo Ana? (odgovor: Ne.).
3. Naštej sklone. Kako se po njih vprašamo? Kateri so vedno predzložniški, kateri nikoli in kateri lahko da, lahko ne? (vedno: orodnik, mestnik; nikoli: imenovalnik).
 
1. Socialne zvrsti jezika in navezava na pedagoški govor.
2. Katero socialno zvrst uporabimo, ko neznanca povprašamo o uri (knjižni pogovorni); katero s kolegom v nogometnem klubu (narečje, sleng, žargon).
3. Krajšave - okrajšave, kratice, simboli.
4. List s primeri - en/eden (en uporabimo, ko zraven stoji tudi samostalnik; eden, ko ga ni).
 
Jurman
1 Socialne zvrsti in pedagoški govor (pazite: v zapiskih piše, da je spoznavni = knj zborni, kar ni res!! Samo pri branju ali kakih defunicijah, sicer je knj pogovorni).
2 Ker sem študiral zgodovino in prumerjalno knj.: mejniki slov. knj. jezika, reformacija, protireformacija, razsvetljenstvo.
3 Kam sodi govor Krškega in okolice po narečnih skupinah (ker sem iz KK).
4 Ali sem štajerc al krajnc po poreklu in kako se to napiše (z malo, sicer je to vprašala ker je dejansko vedela da se za šanki Krčani delimo na ti skupini in je to naš notranji konflikt od ne vem kdaj)
5 Ena slovnična napaka v pripravi.
Zelo hitro zadovoljna, išče normalno osnovno znanje. Skrajno pozitivna oseba, zadeli ste loto, če jo imate v komisiji.
 
1) Katere priročnike sem uporabila, ko sem pisala priprave za nastope? Zakaj? Katere še poznam? Kje jih najdemo vse skupaj? (Fran) Kaj vsebuje pravopis, česar SSSKJ ne?
2) Predlogi k, h, z in s.
3) Spoznavni in odvisni govor.
 
Izpraševalka Oblak
Smer: Učiteljica OPB in DSP

1. Vse o lastnih imenih, samo našteješ, katere so, potem pa še podrobneje velika/mala začetnica.
2. Katere so socialne zvrsti jezika, katere so interesne zvrsti. Kako govorimo v šoli, kdaj govoriš zborni jezik.
3. Katere jezikovne pripomočnike poznaš, in kam pogledaš če ne veš kako se beseda zapiše.
4. Sestavine SSKJ, zakaj so pri razlagah pomenov zraven napisani primeri.

Pri slovenščini je želela bolj splošno, osnove, ko sem začela razlagati podrobnosti pri SSKJ me je kar ustavila in je rekla, da ni potrebe tako podrobno. Vso srečo!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.895
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
218

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu