SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

- zvočne prvine govora
- raba velike začetnice pri zapisu nagrad in praznikov
- vstavi vejice v podredja/priredja, poimenuj
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpit 12. 4. 2022, pomočnik vzg.
1. Kaj je glas in kaj je črka? Koliko črk in glasov imamo? Naštej samoglasnike.
2. Kaj so prevzete besede in opiši njihovo delitev.
3. Predlog z/s in k/h.
 
SLOVENŠČINA (Planinc):
1. Kateri so jezikovni priročniki za slovenski jezik?
2. Kje na spletu najdemo jezikovne priročnike?
3. Kako pišemo števnike?
 
Izpraševalka Nives Križnar - zelo prijazna in nasmejana gospa

- katere pripročnike uporabljamo v šoli in kaj poiščemo v njih
- lastna imena v slovenščini- katera so + velike in male začetnice - mi je dala list s stavki, kjer sem morala popraviti velike in male začetnice in obrazložiti zakaj
- stična in nestična ločila - vedno s stavki na listu, morala sem popraviti in obrazložiti

Srečno vsem!
 
Izpraševalka: Katja Arzenšek Konjajeva
Izpit za pomočnico vzgojiteljice

1. Naštej socialne zvrsti jezika
2. Pedagoško sporazumevanje
3. Samoglasniki in soglasniki
 
Slovenščina:
- socialne zvrsti jezika (delitev, razlika med zbornim in knjižno pogovornim, kje se kateri uporablja)
- Razlika med pomišljajem in vezajem (stična in nestična ločila)
- Prevzete besede (delitev, primeri)
 
Lucija Šolinc Ovtar

- števniki
- mala začetnica (japonski imperij, zakaj se piše italijanščina, nemščina z malo - ker so jeziki ...) predvsem navezano, ker je pridevnik ...
- vidne prvine
 
10. 5. 2022, OŠ (mislim, da se je ga. pisala Mandič - to izpraševalko so mi zamenjali)
- Glagol (kaj mu določamo; kako vid določamo v angleščini (sem anglistka); aktiv in trpnik - pretvori naslov knjige 'Belo se pere na 90');
- posebnosti ženske sklanjatve (sklanjaj gospa, mati, hči; kako se sklanjajo priimki);
- pomišljaj (kdaj ga uporabljamo, vrste; kako se imenuje stični pomišljaj, ki zamenjuje predloge od, do: predložni).
 
9. 5. 2022, področje gimnazije (učiteljica slovenščine), izpraševalka: Aleksandra Jurman.
Lastna imena + primeri.
Stalne besedne zveze.
Glasovi SKJ.
Načela uspešnega sporočanja.
 
SLOVENŠČINA - RIGLER ŠILC (namesto ŠTRANCAR) (svetovalno delo):
- Kaj je pedagoški govor?
- Pridevniki (primer iz seminarske naloge, stopnjevanje - dvostopenjsko in tristopenjsko).
- Vidne prvine govora.
 
Dobila sem naslednja vprašanja:
1. V pripravi mi je pri besedi LCD projektor manjkal vezaj in sem morala to popraviti ter potem povedati vse kar vem o vezaju
2. Kako delimo besede (kdaj lahko in kdaj ne smemo deliti besedo v drugo vrsto, kako bi delila besedo srna in koliko samoglasnikov ima --> 2 (a in polglasnik))
3. Izvor besed (domače in tuje) --> opisati tuje besede; katere besede moramo več uporabljati (domače); potem se morala po slovensko povedati: koncentracija - osredotočenost, niansa - odtenek, kontrast - nasprotje
4. Kaj vem o pridevniku (stopnjevanje pridevnika globok, morala sem črkovati)
 
Marjana Rojc (18. 5. 2022)

1. Zgodovina slovenskega knjižnega jezika (zelo podrobno katera slovnica, kdaj, kdo).

2. Posebnosti ženske sklanjatve (mati, hči, mami ...) vse podrobno, kje je drugačna končnica, v katerem sklonu, čisto vse si moral naštet!!

3. Glasovi slovenakega knjižnega jezika (NE smeš reči Ta suhi škafec pušča, ampak jih moraš našteti!)

Bila je zelo stroga in je kar vrtala, predvidevam, da zato ker sem slovenist. Meni ni bila prav nič prijazna... na koncu je še rekla, naj vam bo...
 
Nazadnje urejeno:
Slovenščina (delala za vzg.): Nataša Mahnič
1. katere slovarje poznas…oz. slovenska slovnica, pravopis, sskj. Ali slovenska slovnica vsebuje razlago besede?

2.Kje v sskj bi nasla frazem: jabolko ne pade dalec od drevesa (v frazeoloskem gnezdu)

3. Iz moje priprave: kako se pise NTC-plakat
ali NTC plakat. S crtico al brez? kako se rece tej crtici. Kdaj še uporabljamo vezaj. Je hotla sam slisat k je stevilka spredi: 5-letni

Prijazna spraševalka. Usmeri in pomaga.
 
Marjana Rojc (18. 5. 2022)
1. Glasovi slovenskega jezika, samo našteti, jaz sem povedal ta suhi škafec pušča in sem rekel, da jih lahko še naštejem in je rekla, da je že ok
2. Števniki, zapis glavnih in vrstilnih števnikov
3. Razlika med lastnimi in občnimi imeni. Lastni imajo veliko začetnico. Potem pa še kako delimo lastna ob na imena.

To je bilo vse. Vse zelo na kratko vse. Izpit sem delal kot računalnikar.
 
SLOVENŠČINA (Šolinc Ovtar):
1. Jezikovni priročniki (kaj so, opišite jih, katere jezikovne priročnike učitelj največkrat uporablja pri pouku slovenščine);
2. Prevzete besede,
3. Pedagoški govor (kako se deli, kaj je odnosni govor).

Nasmejana in prijetna gospa, išče znanje.
 
mag. Vesna Žnidar
1. Socialne zvrsti jezika, zakaj v vrtcu uporabljamo knjižni jezik?
2. Narečja, posebnosti primorskega narečja (ker prihajam iz primorske)
3. Zemljepisna lastna imena + nekaj primerov, kako bi pravilno zapisala Kranjska Gora, Šmarna gora...
 
Planinc:
1. Naštej priročnike in kateri je najpomembnejši (pravopis), potem je želel slišat, katera beseda je na primer na novo vključena v SSKJ (rekla sem ključnik - hashtag)
2. Osnovne prvine govora
3. Kateri jezik uporabljamo pri enosmerni in katerega pri dvosmerni komunikaciji (zborni, knjižni pogovorni - tu sem malo bluzila, rekla sem, da pri nas za kakšne prireditve uporabljamo narečje, ker delam v naselju in me v zbornem jeziku ne bi nihče razumel haha, komisija crknla od smeha)

Zelo prijazen ;)
 
OŠ - svetovalna delavka (imena izpraševalke ne vem, ker so mi jo zamenjali in si ga nisem zapomnila)

1. Besedne vrste: katere so, kako se delijo (ne-polnopomenske, ne-pregibne) - katere se uvrščajo v katero kategorijo; definirati polnopomenskost in pregibnost; kaj pregibamo pri sam. besedi, prid. besedi in kaj pri glagolih. (Glagole spregamo, samostalnike sklanjamo, pridevnike stopnjujemo in sklanjamo).
2. Uradni jezik: opredelitev in kako se konkretno kaže, da sta nekje dva uradna jezika; kateri so v Sloveniji.
3. Učni jezik: kateri so v Sloveniji, na katerih območjih, kako je v mednarodnih šolah (menda je to odvisno od ustanovitelja).
4. Pravila za deljenje besed.
 
Izpraševalka Cvetko:

-Kako se piše vzgojno-izobraževalni, skupaj, narazen ali z vezajem? (Z vezajem) Zakaj (pravilo)? Katere besede pa se piše skupaj? Potem mi je dala še primer, zakaj se kričeče rumen piše narazen?
-interesne govorice, v katere zvrsti jih uvrščamo in kako jih delimo?
-predlog s/z. Tu je želela slišati pri katerih glasovih jih uporabljamo (zvenečih in nezvenečih) in v katero skupino spadajo samoglasniki (zveneče).

Zelo prijazna, pomaga s podvprašanji.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
580
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
886
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
215

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu