SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka: Dušanka Pezdirc (zamenjava za Lili Epih)

1. Kako pišemo nagrade, priznanja? (z malo začetnico, poveš še izjeme - če je v nagradi lastno ime (Prešernova nagrada)). Povedati moraš tudi primere.
2. Priročniki (našteti in podobneje opisati SSKJ. Navezala še kaj najdemo v frazeološkem in terminološkem gnezdu, ali ima večina besed en ali več pomenov?(več) Katere pa imajo enega? (strokovne besede) V katero funkcijsko vrsto pa spadajo te besede? (strokovni jezik)
3. Kako delimo knjižni jezik? V nekaj stavkih opisati razlike med obema podzvrstema. Kaj smo kot narod pridobili z zbornim jezikom? (Enoten jezik. Vse ostale socialne zvrsti imajo svoje različice). Kdaj smo dobili zborni jezik? (S 1. tiskano knjigo - 1550, Trubar).

Gospa je prijazna, spodbudna, a kar vrta. Na vsa vprašanja sem takoj pravilno odgovorila, a je še kar postavljala podvprašanja.
Vso srečo!
 
Izprasevalka Pezdirc D.
Zemljepisna lastna imena, kako je tu z veliko in malo začetnico? Povedala je kraje, sama sem mogla pravilno povedat kaj pišemo z malo in kaj z veliko začetnico.
Kaj so to mašila?
 
Izpraševalka za slovenski jezik: Alenka Tominšek
Je zadržana gospa. Ko odgovarjaš na vprašanja, nisi prepričan o ustreznosti svojega odgovora (če to opredeljuješ preko njenega izraza). :)

Napaka v pripravi (popravi jo).
Status slovenskega jezika v Sloveniji in na območju narodnih manjšin?
Razlika med izseljenci ter zamejci?
Status jezika pri zamejcih. Kje se vse nahajajo?
 
9. 6. 2021 ob 16.20 in 16.40

Gospa je zelo prijazna, išče znanje, vodi te do pravilnega odgovora če se ti kje zatakne. Skratka, brez strahu. :)

1. Kako napišemo uradno prošnjo - samo obliko, vsebine ni želela
2. Žargon in sleng, kaj sta in kam spadata (miselni vzorec)
3. Vidne prvine govora, katera je okrnjena zdaj ko nosimo masko

Kolegica pa je imela na isti dan kot jaz, 20 minut pred menoj naslednja vprašanja:
1. Pedagoški govor - spoznavni in odnosni
2. Krajšave, kratice, simboli - za vsakega en primer
3. Zemljepisna lastna imena - opisati naselbinska in nenaselbinska imena, posebnosti ki jih poznamo
 
Izpit: 15. julij 2021
izpraševalka za slovenski jezik: Erna Klanjšek Tomšič.
- pedagoški govor
- velika začetnica pri lastnih imenih (osebna) in pri zemljepisnih imenih
- pregibanje (sklanjatve, katere besede, priimke)
 
Moja naziv: mag. prof. predšolske vzgoje

Izpraševalka za slovenščino :
Aleksandra Jurman

1. Socialne zvrti jezika? V katerem od zvrsti jezikov se pogovarjamo na strokovnem izpitu? V katerem od zvrsti jezikov se pogovarjamo v vrtcu?
2. Katere priročnike uporabljamo ob svojem delu vzgojitelji? Opiši jih. Kateri je priročnik oz. slovar je za otroke (Franček).
3. Velika začetnica v lastnih imenih?
4. V pripravi pokaži katera so lastna osebna imena?

Prijazna in nasmejana gospa. Uspešno pripravo na strokovni izpit vam želim 😊
 
Izpraševalka za slovenščino:
Lidija Grmek Zupanc

Najprej me je vprašala kaj sem se najbolj naučila, sem rekla Zemljepisna lastna imena in sem jih lahko povedala,
socialne zvrsti
pedagoški govor

Lepo posluša in kima. Vsem vso srečo.
 
Kaj je to "Pepček" in v katero zvrst jezika spada? (Žargon)
Kaj je razlika med žargonom in strokovnim jezikom? - Kako se strokovno reče musklfiber?
Pisanje tropičja, kdaj, kako?
 
SLOVENŠČINA, 23. 09. 2021 - Mojca HONZAK

1. Funkcionalne zvrsti SLO jezika, podrobneje umetnostna besedila.
2. Začela je naštevati besede: čokoladno rjav, bordo rdeč, zelenomoder - zanimalo jo je, kako se jih piše, skupaj ali narazen. Zanimalo jo je, kakšna barva je zelenomodra (je modra z malo zelene - LEVI PRILASTEK). Hotela je vedeti, kako bi napisala kakšne barve je slovenska zastava? Belo-modro-rdeče. Pomembno je, da se piše s stičnim vezajem.
3. Dvodelna ločila.
4. Nastanek slovenščine.. zelo podrobno. V katerem jeziku so bile napisane Zimske urice (v latinščini), kako je bil še naslov te knjige v latinščini (Arcticae horulae), točna letnica kdaj je knjiga izšla (1584).

Deluje strogo, vendar zelo pomaga. Okoli zadnjega vprašanja sem se kar lovila, pa sva nekako speljali ... :)
 
Izpraševalka Tina Polajnar Povše
(pom.vzgojiteljice)
- priročniki, razlika med SSKJ in Pravopisom
- vezaj/pomišljaj
- ločila
- lastna imena
 
Izpraševalka: Erna Klanjšek Tomšič (Zelo prijetna in prijazna gospa. S podvprašanji lepo vodi pogovor in pomaga.)
Smer: Razredni pouk
Datum: 30. 9. 2021

1. Slovarji, ki jih poznaš. Enega izberi in povej nekaj o njem.

2. Lastna imena
- kako jih delimo (imena bitij, zemljepisna, stvarna),
- zapisujemo (predvsem so jo zanimala zemljepisna lastna imena: kako jih delimo (naselbinska in nenaselbinska) ter pravila za zapisovanje z veliko oz. malo začetnico ter primeri in izjeme (npr. Kranjska Gora, Šmarna gora - zakaj enkrat z veliko in drugič z malo začetnico).

3. Pregibanje besed
- katere besedne vrste pregibamo (samostalniško b., pridevniško b. in glagol),
- kako (sam. in prid. b. sklanjamo (prid. b. tudi stopnjujemo), glagole pa spregamo),
- še nekaj o sklanjatvah (od česa je odvisna sklanjatev samostalnika: spola samostalnika in končnice).
 
Lili Epih:
1. Lastna imena in podrobneje osebna lastna imena
2. Pod katero sklanjatev spada "Luka"? Kako lahko besedo še sklanjamo? (2. moška, 1. ženska)
3. Napaka v pripravi: alinejski pomišljaj, kdaj uporabljamo vezaj?
 
Izpraševalka za slovenski jezik: Alenka Tominšek



Socialne zvrsti slovenskega knjižnega jezika

Funkcijske zvrsti

Strokovni jezik (našteti poljudnoznanstveni … ). Razlika med poljudnoznanstvenim in znanstvenim jezikom. Kateri jezik uporabljam pri delu.

Slovar slovenskega knjižnega jezika
 
Državni in uradni jezik.

Uporaba vejice (omenite tudi ne skladenjsko rabo kot decimalno število).

Razlika med kratico in krajšavo.
 
Ditka Kobol. Prijetna izpraševalka, pomaga, ko vidi da se ti zatakne.
- Predlogi (vse o njih)
- Vabilo
- Ločila (vse o njih) + kako se napiše datum
 
dr. Alenka Tratnik:
- pravopisne napake iz poprav (tukaj je bila res natančna)
- govorno - jezikovne motnje
- kako napišemo poročilo (najpombneje ji je bilo to, da sem poudarila, da je objektivno, faktografski podatki v pretekliku ter seveda sestava, kje datum ipd.)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
885
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.894
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
215

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu