PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. Jezikovni priročniki; enega sem si morala izbrati in ga opisati - SSKJ, v zvezi z njim me je še vprašal, če je v njem opisana tudi večpomenskost besed ali ne (DA)
2. Zemljepisna lastna imena; podvprašanje je bilo, kdaj bi pisala Ljubljanski grad in iz tega izpeljan Grad z veliko začetnico? (v primeru, če npr. v besedilu pišeš o tem gradu in ga na začetku omeniš s polnim nazivom, nato v nadaljevanju pa ga skrajšaš v Grad in bralci vedo, da misliš Ljubljanski grad)
3. Funkcionalne zvrsti; kje se uporablja publicistična zvrst?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. vprašanje: Našteti socialne zvrsti.
2. vprašanje: Našteti priročnike SKJ in opisati slovar SKJ.
3. vprašanje: Kako pišemo lastna imena? Imena bitij.

Super, prijazen gospod:D
 
Planinc, 13.11.2013:
1. Funckijske zvrsti jezika naštej, opiši publicistični jezik, kaj so značilnosti in primer klišejev, naslovja, navajanja na vire in agencije ipd...
2. Priročniki SJ (naštel še zraven glavnih enciklopedije, leksikone itn.)
3. Opiši SSKJ (zgodovinsko nisem kaj dosti govoril, bolj glavni del - po abecedi, enojezični, geselski članek natančno opisal...)
4. Polglasnik - kdaj se uporablja, primer, kdaj se izpusti - pravilo (pravilo je, vsaj tako je on dokončal, da ko se spremeni št. zlogov in bi padel polglasnik v predzadnji zlog - npr. NO-VEM-BER (3 zlogi, v zadnjem zlogu je polglasnik "BER"). Pri delanju pridevnikov pa se spremeni v NO-VEM-BER-SKI (4 zlogi, v predzadnjem je polglasnik v "BER", zato se izpusti - NOVEMBRSKI je pravilno). Enako je pri "dajanju" v rodilnik. To je on dopolnil. :)

Skratka - gospod je zelo v redu, ni se treba bati. Če kaj ne veš, te dopolni.
 
moja vprašanja so bila naslednja:
- jezikovni korpusi
- jezikovni priročniki (kaj najdemo v etimološkem slovarju)
- lastna stvarna imena (vprašal me je, kako se napiše Ustavno sodišče Republike Slovenije)
stičnost ločil (katera ločila so nestična)
 
Kdaj uporabljamo malo začetnico?
Naštej priročnike za SKJ. Kaj najdemo v Etimološkem slovarju?
Kaj pomeni, da je slovenščina učni jezik? Je v RS učni jezik samo slovenščina? Kje sta učna jezika italijanščina in madžarščina? Je slov. učni jezik tudi v katerih drugih državah? (pazite na dvojino, ker imamo dve manjšini - jaz sem govorila na splošno o manjšinah in me je na koncu opozoril, da "imamo samo dve manjšini, zato bi se dalo to elegantno povedati v dvojini" :whistle:
 
Izpit opravljal kot organizator izobraževanja odraslih. Izpraševalca še Klopčič in Novak ..?...

1.Priročniki (naštel vse...povprašal me je o slovnici... Bohoričeva je resda prva...pa je vesel če veš še za katero pomembnejšo (vsaj eno) in seveda da v eš da je zadnja Toporišičeva. Vprašal je ali sta lahko hkrati dve ali več slovnic veljavnih- DA, če le ne nasprotujejo znanstveno dokazanim normam....Pravopis je veljaven hkrati le eden! Prav se piše lahko le na en način :)
2.Funkcijske zvrsti jezika. Kako se imenujejo termini v publististični podzvrsti-publicizmi
3. ...pozabil... Nič hujšega.
Zelo prijeten gospod. Z njim končate in nato izveste da ste naredili;)
Vso srečo in UMIRITE SE ZUNAJ... Nervoza ne pomaga!
 
slovenščine me je bilo najbolj strah pa je gospa super ni spraševala podrobnosti...

1.jezikovni priročniki
2.kaj pravi pravopis o pisanju številk ( do katere skupaj, katere narazen)
3. potem pa še nekaj o vrstilnih števnikih ( kako bi napisala: peti nastop in kako bi napisala: bilo je 25 gledalcev...ter kako bi napisala število 500)
 
Gospod Planinc je bil zamenjava moje "prvotne" izpraševalke - tudi vprašanja so bila v ta namen drugačna:

1. SSKJ (omenim geslo, glavo, zaglavje, pomenski del, arabske številke, gnezda ... Želi še pojasnilo, kaj so kvalifikatorji?)

2. Lastna imena! (Sem naštela ... Potem sva se ustavila pri osebnih imenih - tu se je začelo zelo podrobno!!!!)
3. Glasovi in črke:

Gospod je zelo resen in je bil precej "izčrpen" izpraševalec. Sem mu hvaležna, da me ni "vrgu", ker verjamem, da se mu je sigurno porajala ta ideja).
 
Današnja sveža vprašanja - izpit sem opravila:)!
So pa zamenjali izpraševalca, ni morala imeti eno gospo in je potem bil on. Bolj strog izgled ampak prijazen!

Kaj se je dogajalo s slovenskim jezikom v 16. stoletju?
Katere priporčnike poznamo?
Stičnost ločil?
Socialne zvsrti jezika, razloži kaj je strokovni jezik?
 
1. Jezikovni priročniki. Slovenski pravopis bolj podrobno.
2. Začetnica stvarnih lastnih imen.
3. Zvočne prvine govora. Register bolj podrobno.

G. Planinc zgleda strog, ampak pomaga s podvprašanji in išče znanje.
Srečno!!!
 
Moja vprašanja:

- naštej jezikovne priročnike (kako se imenuje angleški priročnik v katerem so pravopisna pravila - angleška slovnica, kdaj smo dobili prvi pravopis in kdo ga je napisal),
- pravilo za pisanje polglasnika v besedah,
- koliko črk in koliko glasov imamo (naštej),
- narečja.
 
  1. Učni jezik
  2. Našteti tri priročnike. Kako oziroma zakaj je nastal SSKJ?
  3. Kako smo skozi zgodovino dobili po vrsti te priročnike? Tukaj je odgovor samo: najprej slovnica, nato pravopis in nazadnje SSKJ.
 
Vprašanja (3.7.14):
1. Jezikovni priročniki. Sestava Slovenskega pravopisa.
2. Zemljepisna lastna imena. Pravila pri zemljepisnih lastnih imenih, ki so sestavljena iz dveh besed.
3. Vidne prvine govornega nastopa.
 
1. Uradni jezik v Sloveniji - slovenščina + italijanščina+ madžarščina - (dvojezične šole,....)
2. Slovenska slovnica
3. Jezikovni priročniki
4. narečja - naštet narečne skupine
5. Posenosti slovenskega jezika
 
1. naštej slovarje. Opiši slovensko slovnico (sem samo povedala katere slovnice so bolj pomembne - Bohorič, Vodnik, Dalmatin, Toporišič, in je bilo ok)
2. stičnost ločil - predvsem povdarek na ločila v matematiki (moja smer)
3. koliko glasov in črk poznamo. Kako zapišemo polglasnik.
 
1) priročniki
2) sskj in gnezdo
3) 7 narečnih skupin

Brez podrobnosti, če znaš te kar ustavi. Pri sskj me je ustavu po eni povedi
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
535
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 15. maj 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
556
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.177
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.275
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu