PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. Jezikovni priročniki (samo naštet); SSKJ (vse)
2. Zemljepisna lastna imena
3. Zvočne prvine govora
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

PLANINC

Priročniki, naštej jih. Pomagal z podvprašanji.

Končna ločila. Kateri 4-je so. Zapletla sem se z stičnostjo in nestičnostjo.
Razlika vezaj in pomišljaj. Kateri je stičen kateri ne.

Narečja. Naštela sem 7 narečnih skupin. Koliko je pa vseh narečji je pa on povedal. Jih je približno 40, točnega števila se ne ve.

Na prvi vtis - zgleda strog, vendar išče znanje in ti pomaga z podvrašanji.
 
Stvarna lastna imena (pravilo, Ustava Republike Slovenije - kaj je tukaj lastno ime in zakaj)?

Slovenski pravopis?

Strokovni jezik (kdo uporablja strokovni jezik, ali ga učenci tudi uporabljajo - DA)?
 
1. Priročniki (našteti, opisati SSKJ, geselski članek: frazeološki, terminološki del, pomenski del)

2. Stvarna lastna imena (kakšno pravilo določa Pravopis, primeri)

3. Funkcijske zvrsti (našteti)
 
1.) katere priročnike poznam
2) kaj najdemo v SSKJ, kako je sestavljeno geslo v SSKj ( glava, zaglavje, ...)
s katerim znakom je označeno terminološko s katerim frazeološko geslo? ali ima beseda lahko več pomenov? kako je to v sskj označeno? (s številkami)
3) stvarna lastna imena - pravilo iz slovnice
kako se napiše Ustava Republike Slovenije in zakaj
kje smo? Ministrstvo za znanost, šolstvo in šport - kako se napiše? praviila pač v eno besedni in večbesedni....
4) funkcijske zvrti jezika za naštet: strokovna, publicistična, poljudnoznanstvena,...
 
Izpraševalec Planinc:

1. Našteti priročnike. Ali se je zadnjem času SSKJ kaj spremenil? Da. Zakaj mislite, da se je spremenil? Tukaj je kar sam začel razlagat o arhaizmih in zastarelih sestavkih ;)Kako se reče besedam, ki nastajajo?
2. Slovenščina kot uradni jezik. Kje piše, da je v Sloveniji uradni jezik slovenščina? V ustavi. Kaj piše v drugi povedi, za to povedjo v ustavi? Da je na področjih narodnih manjših tudi itj, madž. Povej območja, kjer sta tudi ta dva uradna jezika v Sloveniji na nivoju občin? Slovenska Istra-občine Koper, Izola, Ankaran, Piran za itj, za madž pa del Prekmurja(občine Hodoš, Dubrovnik..).
3. Stičnost končnih ločil, podrobno je želel slišati za tri pike, vezaj in pomišljaj.

Izpraševalec je izjemno korekten in prijazen, vse poteka bolj kot pogovor, brez skrbi :)
 
1. Jezikovni priročniki. Opiši slovnico.
2. Narečja (katera poznamo, zakaj izginjajo).
3. Stičnost ločil (vezaj in pomišljaj).
 
- Jezikovni priročniki (opis pravopisa, kako poteka postopek, za sprejem novega pravopisa, nekaj v stilu, da akademija zbira podpise)?
- Funkcijske zvrsti jezika?
- Glasoslovje?
 
1. Jezikovni priročniki, katere bi/uporabljam pri svojem delu, opisat sm mogla pravopis
2. Socialne zvrsti jezika
3. Velika začetnica pri imenih bitij (pol pa mi je dal še primere kk bi pisala Sneguljčica in 7 palčkov, pa palček Smuk, Kerel Veliki, doktor Karel Veliki

tut zelo prijazen gospod, tk da brez strahu ;)
 
1. Priročniki + natančneje slovnica

2. Narečja

3. Velika začetnica - osebna lasna imena + kako se piše Marsovec, Zemljan, Neslovenec.
 
Moja vprašanja so bila:
1. Jezikovni priročniki (bolj podrobno opisat SSKJ),
2. Pisanje velike začetnice pri pisanju stvarnih imen,
3. Stičnost ločil (vezaj in pomišljaj)

Meni se gospod ni zdel tako prijazen, kot pravijo nekateri moji predhodniki... Je pa res pomagal (na svoj strog način) in naredila sem, kar največ šteje. Srečno!
 
1. Jezikovni prirocniki (nasteti in jih malo opisati)
2. Zemljepisna lastna imena (kako jih delimo in kako jih pisemo, primer Goriska brda in Brda)
3. Koliko glasov in koliko crk imamo v slovenskem jeziku? Kako zapisemo polglasnik? Kako zapisemo decembrski? (brez zadnjega e, ker je v zadnjem zlogu - pomislimo na decembEr - decemBRa)
 
Jezikovni priročniki; naštet kateri so, opisat SSKJ.
Socialne zvrsti jezika; vse.
Lastna imena; imena bitij in kako se piše Prešernov.
 
Gospod Planinc je ravno prav strog in zanimiv gospod, ki ti pomaga s podvprašanji in te usmerja na pravo pot, poleg tega pa z veseljem ob vsaki stvari še kaj doda in razlaga ... bolj v našo vednost, rad pa polemizira o aktualnih stvareh (pri meni problematika visoko šolstvo ter italijanske in madžarske narodne skupnosti). :)

Izpit sem opravljala kot organizatorka zdravstveno higienskega režima. :D

Vprašanja so bila:

* jezikovni priročniki in natančneje Slovnica (kdo je napisal prvo, kaj je, področja, ....)
Katere novosti se pripravljajo pri jezikovnih priročnikih in katerih .... o tej temi je potem sam razlagal, jaz pa sem ga pozorno poslušala. :innocent:

* funkcionalne zvrsti knjižnega jezika - našteti, opisati,...

* Uradni jezik .... definicija, kateri,...
Problematika dvojezičnosti, konkretno napisi na krajevnih tablah in podobno .... ponovno aktualna razlaga.

Izpit sem opravila.
Srečno vsem. Samo nasmejano in zaverovano v sebe in svoje znanje. ;)
 
Vprašanja:
1. Slovarji slovenskega knjižnega jezika (naštejte).
2. Kje lahko najdemo in iščemo po vseh naštetih slovarskih zbirkah? (Moj odgovor je bil: V tiskani obliki slovarje najdemo v knjižnici in iščemo v njih; SSKJ najdemo in iščemo po njem na spletu in na zgoščenki (CD). – moji odgovori sicer niso bili napačni, ampak gospod je želel slišati drugačen odgovor in v mislih ni imel natisnjenih slovarjev. Potem pa je kar sam naredil malo reklame. J In povedal, da vse slovarske zbirke lahko najdemo in brskamo po njih na Fran .).
3. Kaj je frazeološko in kaj terminološko gnezdo? Kakšna je oznaka za frazeološko gnezdo (Odgovor: ● ) in terminološko gnezdo (Odgovor: ♦ )?
4. Uradni jezik.
5. Lastna in občna stvarna imena (vprašal me je kako se napiše Ustava Republike Slovenije in zakaj tako – pravilo).
 
Zelo prijazen gospod, nasmejan, pomaga. Nič ne vrta.
1. Jezikovni priročniki, naštet + Slo. slovnica podrobno
2. Stičnost - zanimalo ga je le za pomišljaj in tri pike (ker je opazil napako v pripravi)
3. Zemljepisna lastna imena. Podrobneje moj kraj Miklavž na Dravskem polju (sem si zaželela, da bi bila iz Maribora, heh)
Delala sem za pomočnico vzgojiteljice.
Nič bat, vso srečo.
 
1. Naštej jezikovne priročnike. Opiši slovnico.
2. Narečja v Sloveniji in Slovenci zunaj meja - slovenske manjšine
3. Mala začetnica
 
Zeloo prijazen gospod! Res!
Ker sem profesorica slovenscine, me ni mucil, spraseval je splosno, kako ucenci dojemajo knjizni jezik, teme, kot so Slovenci v zamejstvu in po svetu (je videl ucno pripravo) ... Vidne prvine govora in to je to. Sva zelo hitro zakljucila. Zelo je prijeten.
 
Naštej priročnike, opiši kako je sestavljen Slovenski pravopis in kako dolgo velja (dokler kdo ne napiše spet novega). Slovenščina kot učni jezik, kako dolgo je že učni jezik, kdo nam je dovolil - avstrijci, prej je bila nemščina... Potem pa je še sam govoril o zgodovini. Koliko imamo črk, glasov - zakaj 29. Kako napišemo đ (dvočrkje).
 
Področje izobraževanje odraslih:

1.) Jezikovni priročniki.
2.) Kje najdemo jezikovne priročnike - knjižna oblika, zgoščenke in spletna platforma - FRAN (kaj je trenutno aktualno v zvezi s (so)financiranje spletne platforme).
3.) Stvarna lastna imena (tudi primerjava z malo začetnico). Kako se pišejo projekti v naši organizaciji.
4.) Opiši zgradbo SSKJ.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
535
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 15. maj 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
557
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.178
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.277
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
860
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu