PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PLANINC - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

SSKJ
Slovenščina kot uradni jezik in kako se to kaže v EU
Funkcijske zvrsti jezika in kam uvrščamo uradovalni jezik
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Našteti sem morala priročnike in opisati SSKJ. Vprašal me je, ali se je kaj spremenil in če slučajno vem, koliko je novih besed v slovarju novejšega besedja (to je povedal tako kot zanimivost; okoli 6000 jih je)
2. Imena bitij in stvarna lastna imena. Kako bi napisala Ustavno sodišče Republike Slovenije in koliko je tu stvarnih imen (2)
3. Kdaj lastna imena postanejo občna in želel je en primer.
4. Koliko imamo glasov in koliko črk? Našteti sem morala tiste, zaradi katerih je razlika v številu, so "dodatni"(široki in ozki e, široki in ozko o, polglasnik, dž)
 
Razredni pouk

1. Nasteti jezikovne prirocnike in opisati Slovenski pravopis.
2. Lastna zemljepisna imena.
3. Zvocne prvine govora.

Gospod deluje res strog, a je zelo prijazen in vedno pove tudi kaksno zanimivost/salo. Brez skrbi!
 
Učitelj športa

1. Jezikovni priročniki + sskj
2. Stičnost ločil - katere bom rabil na svojem področju predmeta šport
3. Slovenščina kot uradni jezik + kje je vse slo uradni jezik (tudi v EU in v priznanih manjšinah v Avstriji in Italiji)

Izpit sem naredil. Kot so napisali že predhodniki, zgleda strog, ampak pri spraševanju je v redu.
 
Pozdravljeni,

moja vprašanja 28. 06. 2018 (prof. razrednega pouka)

-jezikovni priročniki
-slovar, zgradba
-socialne zvrsti slovenskega jezika
-zemljepisna lastna imena

Zelo prijeten gospod, zgleda strog, ampak se nasmeji, pomaga.
 
28. 6. 2018 (razredni pouk)

1. Naštej jezikovne priročnike in jih opiši. (Sem malo več povedala o slovnici in je bil zadovoljen.)
2. Uradni jezik. Tu sva na koncu prišla do tega, ali italijanska manjšina rešuje položnice v italijanščini ali slovenščini. (Odgovorila sem, da glede na to, da je uradni jezik tudi italijanščina, bi morali reševati v italijanščini in obratno slovenske manjšine v slovenščini. Potem je dodal, da za Italijane je bilo tako za Slivence pa dolgo ne. Zdaj pa mislim, da tudi Slovenci dobijo položnico v svojem jeziku.)
3. Števniki
 
1. Jezikovni priročniki, izberi enega in ga opiši
2. Zemljepisna lastna imena
3. Koliko glasov in koliko črk poznamo? Kateri so glasovi ki nimajo črk v abecedi in kako jih pišemo (dž, polglasnik, pa še dva :))
 
1. Jezikovni priročniki
2. Stvarna imena, primeri.
3. Kako ločimo slovenščino od angleščine - dvojine.

Fajn izpraševalec. :)
 
Razredni pouk

1. Jezikovni priročniki (vprašal je tudi, ali je lahko veljavnih več slovnic hkrati - ja, vprašal je tudi, če poznam FRAN in kaj najdemo gor)
2. Ali je prav GRE SE ZA TO ali GRE ZA TO (Sem rekla gre za to in je pokimal in rekel, da ja, gre se pa zato, da se kam pride:))
3. Glasovi in črke (povedala sem, koliko črk imamo in koliko glasov ter zakaj je tako in to je bilo bistveno, kar je želel slišati - torej 25 črk, 29 glasov)
4. Socialne zvrsti jezika (pravzaprav me je kar prekinil, preden sem vse povedala do konca, ker je videl, da znam - in sva zaključila) :)
 
1. Prirocniki, opisi SSKJ. Kaj so njegove posebnosti, ki jih drugi slovarji nimajo.
2. Koliko imamo crk, koliko glasov, kdo nima crke, kaj je polglasnik, kako ga pisemo.
3. Kako se napise koroski Slovenec, zakaj.

Gospod je bil popolnoma korekten. Ker je pri zakonodaji in prvih dveh uprasanjih videl, da sem se ucila, ni bil nic jezen, ko sem se pri tretjem popolnoma zmedla. Nic ni vrtal, se je pa vmes tudi posalil. Deluje brezbrizen, navelican vsega. Ampak je prav zabaven, ce vidi, da znas. Je pa kolegico pred mano vrgel, ampak je rekla, da res ni znala nic.
 
Še moja vprašanja.
Po planu bi sicer morala imeti gospo Gomboc, vendar so zadnjo sekundo zamenjali komisijo. Nič hudega, gospod Planinc je res izgledal strogo, vendar je bil super in sem z njegovim delom opravila brez ene težavice.
Opravljala sem strokovni za prof. ang. na srednji šoli.

- Naštej in opiši priročnike za slovenščino. - Začela sem s pravopisom, na ekspresno sem opisala, začela sem SSKJ in prišla do geselskega članka, pa me je že ustavil in rekel, da ni potrebno nadaljevati. Potem me je vprašal kako je z ang priročniki - kakšne so vzporednice (ang-ang slovar, slovnica, pravopisa pa nimajo, pa je bil navdušen)
- Stvarna lastna imena - tukej sem začela kar o vseh lastnih imenih od panike, pa me je usmeril, da samo stvarna...Pa sem izredno na hitro povedala katera so, kako pišemo veliko začetnico in potem me je vprašal kako pa v ang. Pa še praznike v slo in ang (velike začetnice) in je bil ekstra zadovoljen
- Črka vs glas (25 vs 29, povedala sem za dodatke in je bilo konec)

Res gospod je super in brez skrbi!
Srečno!
 
Izpraševalec: PLANINC

jezikovni priročniki in jih opisat
kaj vse najdemo na FRAN
zvočne prvine govora in katere so pomembnejše pri pouku
učni jezik, kako je pa na koroškem
kaj moramo vse upoštevati pri narekovanju
 
Jezikovni priročniki - kateri so in opiši SSKJ
Nebesedne prvine govora - kaj se je v zadnjem času spremenilo (maske - ni mimike)
Vikanje in polvikanje - kdaj uporabljamo, kaj je značilno (3. oseba množine). Polvikanje ni dovoljeno, a se zelo široko uporablja tudi npr. na televiziji.
 
1. Jezikovni priročniki (naštet), začela sem opisovati SSKJ, ko je videl, da vem, me je kar prekinil.
2. Strokovni jezik, kam spada, ali ga uporabljamo v šoli pri pouku.
3. Stvarna lastna imena - opis. Ali ime šole, kjer poučujem, spada med stvarna lastna imena in kako se napiše, kaj z veliko in kaj z malo.
 
Izpit sem opravljala za vzgojiteljico v dijaškem domu.

Naštej jezikovne priročnike, enojezični slovar (zakaj ga uporabljamo), frazeološko in terminološko gnezdo
Lastna imena bitij, kako jih pišemo, posebnosti
Razmerje črka : fonem, za katere glasove nimamo črke (dž), polglasnik (primer za polglasnik, kdaj ga izpustimo)

Prijazen spraševalec, pomaga, te usmeri če kaj ne poveš pravilno, da kakšno podvprašanje. Pogumno ;)
 
  • Kateri so priročniki slovenskega jezika? Kako je zgrajen SSKJ? Kaj so kvalifikatorji?
  • Velika in mala začetnica. Kako se pišejo izpeljanke iz lastnih imen (pravila za pridevnike na -ski, -ški, -ov, -ev, -in)? V čem se razlikujejo pravila od drugih jezikov? (z malo se pišejo prazniki, dnevi, meseci, nazivi)
  • Kje piše, da je slovenščina uradni jezik? Kaj še piše v tem členu? (da sta uradna jezika na območjih narodnih manjšin tudi italijanščina in madžarščina) Katera so območja (občine), kjer živijo narodne manjšine?
 
1. Jezikovni priročniki (podrobneje za opisati Slovensko slovnico).
2. Učni jezik (pomembno še dodati, da učitelji pišejo učne priprave in vsa šolska obvestila so v učnem jeziku).
3. Funkcijske zvrsti jezika

Srečno!
 
Smer: Predmetni učitelj

Vprašanja:
1. Jezikovni priročniki (kaj je posebnost Slovarja slovenskega knjižnega jezika).
2. Stičnost ločil (katera ločila so stična)
3. Kaj pomeni, da je slovenščina uradni jezik? Kje to piše?
 
Jezikovni priročniki (našteti in opisati slovnico)
Funkcijske zvrsti jezika
Stičnost in nestičnost ločil (sem kar sama naštevala, potem me je pa še vprašal za tri pike, kdaj so stične in kdaj niso)
 
1. Priročniki, ki jih uporabljam pri svojem delu: natančeje opisati slovnico in pravopis, vedeti sem morala tudi letnice. Koliko slovnic poznamo?
2. Uradni jezik, kje je uporabljen, ali slovenščina še kje uradni jezik (evropski), kaj in kje to dokazuje, da je slovenščina tudi evropski uradni jezik.
3. Funkcijske zvrsti jezika, natančen opis in uporaba.

Gospod je prijeten izpraševalec,vmes se tudi malo pošali.
Izpit sem opravljala za pomočnico vzgojiteljice. Srečno! :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
535
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 15. maj 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
556
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.175
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.274
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu