Vabilo na informativni posvet za JR »Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja« (OKT 2015)

Trenutno berete:
Vabilo na informativni posvet za JR »Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja« (OKT 2015)

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Men se je zdeu to dans en velik nateg..
1. Kasn je smisu tega razpisa, glede na to da sole, kjer gre kdo v pokoj, itak morjo razpisat prosta delouna mesta.. Ce ze dobis evropska sredstva, bi lahko poskrbu za ksno delouno mesto vec, ne pa ukinu pripravnistva, k so ponujala usaj eno leto placanih delounih izkusnj (ki bi ti koristle npr.usaj pri iskanju ucitljske sluzbe v tujini)
2. Ze na zacetku so rekl, d naj gre, kdor je prsou zrd pripravnistou, na kavo, kr tuki ne bo govora o pripravnistvih.. Ce to ni pripravnistvo, nevem kako potem ne krsjo zakona, ki pravi, da mora prit na leto en razpis za pripravnistva vn
3. Vecje arogance s strani tistih s svojimi varnimi sluzbami, se ne - 1. Vodilna je rekla, da smo si sami krivi kr smo bli neodgovorni pri izbiri faksa- saj kot dvoletni otroci, ki so odgovorni, da pospravijo za sabo svoje igrace, smo si mi sami krivi, da nismo sli na medicino ali kaksen podoben faks z garantirano sluzbo (ja, ker bi mogel vsak tocno vedet, kaksna bo ekononska situacija pet let kasneje, ko konca fax..) 2.ko je nekdo vprasal, zakaj niso vnaprej povedali, da je to samo za tiste pod 29let in mu ne bi blo treba v lj iz slovenj gradca al kjerkol ze, je dobil nek cis nesmisln odgovor, ki se sploh ni tikal njegouga uprasanja 3.ko je neka nosecnica vprasala, ce razpis velja tudi zanjo, so jo zaceli napadati z vseh strani (se posebej neka "karierna svetovalka" ), da je preracunljiva in da ji delodajalec ne bo zaupal.. Samo zato, ker pac niso imeli odgovora na to, kaj se zgodi v takih primeruh 4. Ko je na koncu nekdo drug koncno vprasal, ce bo ta program nadomescal razpis, je voditeljica skoraj osebno napadla to osebo, ces da sta se ze pol ure med odmorom pogovarjali in da naj sama poskrbi zase, kr ne bo noben namest nje.. Drzava ocitno ni vec odgovorna za svoja osnovna opravila.. Ko je spet nekdo cetrti vprasal, zakaj potem ponujajo toliko vpisnih mest na fakse, po katerih ocitno ni moznosti zaposlitev, so mu odgovorili, da tukaj nismo za to, da bi razresevali sirsa politicna vprasanja.. Itd itd.. Sama sem bila tam le kot prica velike bedarije in bi, ce bi bila ravnateljica, ta razpis bojkotirala..
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

@Spela555, a sva bila midva na istem sestanku? Ker sam sem doživel čisto nekaj drugega.
1) Šole podpišejo, da te po 10 mesecih zaposlijo, torej ni prostega delovnega mesta za objavo. Oziroma je bilo zasedeno že ob začetku.
2)Kot je rekla ženska, formalno se šteje za pripravništvo, zato ni kršenja. Bedno? Ja.
3)Če pred 4-5 leti nisi vedela, da boš težko našla službo učitelja, potem te lahko samo vprašam, če si si pogledala situacijo preden si šla študirat. Ženska se je odzivala na javkanje nekoga, ki a) že nekaj časa ne dobi službe in b) je spraševal zakaj ne omejijo vpisa. Glede a) smo si vsi sami krivi, b) je pa hipokritsko.
4) Glede nosečnice so pa samo opozorili, da se dogaja da ob razgovoru kandidatka ne pove da je noseča in mora potem ravnatelj na vrat na nos iskati nadomestilo. Kar nekako zbije zaupanje v nekoga kot profesionalnega učitelja.


@Hadrijan ,

ravno zato sem dal zgoraj primer. V Ljubljani, od koder prihajam, NE POZNAM nobene šole, ki bi zaposlovala, kaj šele, da bi poznal kakšnega učitelja računalništva, ki bi šel v penzijo. Mogoče za filozofijo poskusi na Gimnaziji Bežigrad, tam Jani Kovačič gre ziher že v penzijo, hehehe :D

Malo resnosti: tisto ključno, kar me moti pri tem projektu je to, da če nek učitelj ni iz tvoje panoge, se ne boš mogel prijavit na razpis. Mi čisto nič ne pomaga, če gre v penzijo profesor likovne vzgoje, če sem matematik-računalničar. Tako da, najti ustrezno šolo, kjer bi ta razpis šel skozi, bo vse prej kot mačji kašelj.

Sem bolj mislil, da imaš kot prof. matematike večje možnosti kot jaz filozof da najdeš na ljubljanskih gimnazijah prof. matematike, ki misli na upokojitev. Računalništvo najbrš ne, samo glede na število matematikov me lahko kura brcne, če se drugo leto ne bo vsaj en upokojil.
 
Za diplomorane vzgojitelje velja isto? Tako da ne bo zdaj nobenih razpisov ampak boš mogel sam v vrtec/šolo in se dogovorit z ravnateljem? Ne vem če je bilo omenjeno ali sem spregledala..kdaj bi se pa naj to uveljavilo?
 
@Hadrijan ,

na gimnazijah samo s končano Pedagoško fakulteto ne moreš poučevati matematike ali informatike (po zakonu). Če bi sam hotel poučevati matematiko v gimnazijah, bi moral iti na FMF (Fakulteto za matematiko in fiziko) ali FRI (Fakulteto za računalništvo in informatiko). S končano Pedagoško fakulteto lahko poučuješ na osnovnih šolah ali pa na srednjih poklicnih šolah, kjer matematika in računalništvo nista maturitetna predmeta. Torej, teoretično (po zakonu) kot profesor matematike in računalništva s končanim PEF-om ne moreš pripravljati za maturo, praktično pa ne vem, ker še nisem delal v šoli in nimam izkušenj s tem.

Vse te stvari, ki so bile danes predstavljene, me prepričujejo samo eno stvar: "čimbolj stran od šolstva", če bo šlo tako naprej. Potem pa že raje ponujam inštrukcije po dijaških domovih po Ljubljani, pa tudi zastonj, če je treba, ali se pa naučim še kakšnega programskega jezika in kandidiram za delovno mesto programerja v kateri od programerskih firm. Ni vrag, da bi me ena vzela na uvajanje ...
 
Zdravo!
Žal so bil mesta za udeležbo na posvetu za ta teden že zasedena, prihodnji teden pa se ga ne morem udeležiti. Prosila bi, če je le možno, da nekdo strnjeno objavi glavne točke posveta (kdaj bi naj bil razpis, pogoji, kje bo kaj objavleno...). Bila bi zelo hvaležna. Hvalaaaaa...
Špela
 
Razpis namenjen mladim do 29. let brez izkušenj v izobraževanju (oziroma moraš imeti manj ur kot za strokovni izpit). Ravnatelji naj bi novembra dali ven delovna mesta, na katere se lahko prijaviš. Namen je v 10 mesecih skupaj z izkušenim učiteljem si pridobiti dovolj izkušenj (tako da prevzemeš do 50% njegovih ur), da lahko na koncu on oddide v penzijo, ti pa dobiš redno zaposlitev. Rekli so, da naj preveč ne težimo ravnateljem, temveč spremljamo objave na spletni strani od ministrstva in zavod za zap. Sem kaj pozabil?
 
Razpis namenjen mladim do 29. let brez izkušenj v izobraževanju (oziroma moraš imeti manj ur kot za strokovni izpit). Ravnatelji naj bi novembra dali ven delovna mesta, na katere se lahko prijaviš. Namen je v 10 mesecih skupaj z izkušenim učiteljem si pridobiti dovolj izkušenj (tako da prevzemeš do 50% njegovih ur), da lahko na koncu on oddide v penzijo, ti pa dobiš redno zaposlitev. Rekli so, da naj preveč ne težimo ravnateljem, temveč spremljamo objave na spletni strani od ministrstva in zavod za zap. Sem kaj pozabil?

Najlepša hvala.
Torej, če prav razumem, bodo šole same objavile prosta mesta. Je bilo mogoče povedano katere šole so vključene?
 
300 razpisanih mest, od tega gre neka procentualna delitev na zahodno in vzhodno regijo, plus točkovanje glede brezposelnosti v regiji. Samo je pošteno povedala, da dvomi da bodo ta mesta zapolnjena zaradi premalo upokojitev in drugih načrtov ravnateljev.
Gre pa za vse javne zavode, če ste bolj na to ciljali.
 
Nazadnje urejeno:
@Hadrijan ,

sem 100%, da 300 učiteljev v naslednjem šolskem letu zagotovo ne bo šlo v penzijo. Pa tudi, če bi šli, saj sploh ni nujno, da so iz tvojega področja. Kot sem rekel zgoraj: čisto nič mi ne pomaga, če bo šla v penzion npr. profesorica razrednega pouka na najbližji osnovni šoli ali pa profesor likovne, če sem sam profesor za matematiko in računalništvo.

Problemov z zaposlitvami v šolstvu ta razpis ne bo rešil. Tako da, kar se tega tiče, bi bilo boljše, če bi objavili nov razpis za pripravništvo.
 
Jaz ne razumem tega. Če se ti vnaprej dogovoriš s šolo in če najdeš tako starega mentorja, potem ko dajo razpis na zavod za zaposlovanje je nesmiselno se prijavit, saj se ve, da šola ima že nekoga. Kako naj jaz vem, če da šolo na zavod prosto delovno mesto, da za to mesto že nima koga. Ker koliko sem razumela se šola prijavi na razpis skupaj z ustreznim kandidatom.
 
@lebdim
Mja, se strinjam da je vse skupaj scanje na grmado. Po drugi strani pa tako nisem mislil dolgo vztrajati in čakati na službo. Bom pač malo preveril pri profesorjih in ravnateljih, s katerimi sem imel stik, se prijavil in če ne bo nič se bom pač prekvalificiral ali pa šel v tujino.
@Profesorica Maja
Če sem prav razumel šola razpiše prosto delovno mesto v okviru razpisa, nato pa med prijavljenimi izberejo enega na podlagi razgovora (v teoriji) in se s tem osebkom prijavo na razpis.
 
Nazadnje urejeno:
Kaj pa vi mislite o tej potezi minstrstva s tem razpisom, @Mladi učitelj ? Glede na to, da ste zaposleni v šoli? Mislite, da bo to v praksi izvedljivo? Kaj vi mislite o vsem skupaj?
 
Torej bi to morala biti v kratkem , če je rok 17. november za oddajo razpisa.....Torej bi zdaj morali ravnatelji pregledat kdo gre v penzijo drugo leto in tisti profil učitelja razpisat...
 
@lebdim
Težko komentiram zadevo, ker konkretno ne vem nič, posveta pa se nisem mogel udeležiti. Sicer pa ravno tako zadeve ne bodo jasne, dokler jih javno ne objavijo oz. razpišejo.

Seveda sledim vaši razpravi in tudi jaz mislim, da bo samo z nadomeščanjem učiteljev, ki se bodo upokojili to težko izvedljivo. Če bi v tem trenutku iskal zaposlitev za svoje delovno mesto, močno dvomim, da bi imel kakršnokoli možnost.

Sem pa se v teh letih zaposlitve v šolstvu naučil, da dokler ni vse napisano črno na belem, lahko samo ugibamo. Ministrstvo velikokrat preseneti, predvsem v nesmiselno stran, včasih pa celo obratno. Konference so lahko dolge ure in ure, če diskutiramo o stvareh, ki niso smiselne oz. na določene zadeve sploh nimamo vpliva. Predvsem je pomembno ločiti pomembno od nepomembnega, ne "pljuvati" kar vse povprek in upoštevati zgolj in samo dejstva.

Žal kaj več tukaj ne morem komentirati, ker imam zaenkrat premalo podatkov.
 
Po izkušnjah sodeč pa bo ravnateljem najmanj všeč dejstvo, da je potem potrebno osebo, ki je zaposlena preko tega razpisa, po enem letu zaposliti za nedoločen čas (če sem prav zasledil, je nekdo v tej temi to omenil).

Večini ravnateljev si bo to lahko zdelo zelo "nevarno", ker dejstvo je, da danes marsikdo doštudira, pa niso vsi za učitelja. Govorim tudi iz izkušenj konkretno na naši šoli. Kasneje lahko to za seboj povleče ogromno dodatnih problemov. Ampak to je že druga zgodba...
 
Zato pa so dali varovalko - poskusno dobo 3 mesecev, če se slučajno ne obneseš. Sama pa sem na posvetu dobila podoben občutek kot Spela555.
 
Tudi tukaj nekaj koristnih informacij:

Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja

Kdo ve, kako je z prevzgojnimi zavodi in zavodi za otroke s posebnimi potrebami? Sama sem socialni pedagog in ne vem, kakšne so moje možnosti za ta razpis, glede na to, da smo mlada veda in da ni veliko socialnih pedagogov pred upokojitvijo.

Lep pozdrav
 
Nazadnje urejeno:
Tudi jaz se moram strinjati s Špelo555, očitno sva bili na istem terminu.

Predvsem so me šokirali odzivi na vprašanja ljudi. Niti eno vprašanje ni bilo nesramno, neumno, brezpredmetno. Česar za odgovore žal ne morem trditi.

Jaz sem poslušala zelo zelo pozorno in si stvari tudi zapisovala.
- 29 let (če si 17. 11. 2015 še 29 je ok)
- 1 šola, 1 mlada oseba preko razpisa (če šola prijavi npr. fizika in zgodovinarja, dobi samo eden)
- mentor mora iti natančno oktobra v pokoj - v kolikor temu ni tako mora podaljašati (prostovoljno) svojo službo
- to ni pripravništvo (ker so takoj ironično navrgli, da lahko gremo na kafe, če tako mislimo), ampak so se odločili, da pripravništva ne bo, ker bo zdaj to (! kršenje zakona !) (resnično grdo so napadli punco, ki je samo vprašala, ali lahko tisti, stari nad 30 in vsi, ki ne bodo uspeli na razpisu pričakujejo pripravništvo. res sem mislila, da bo ženska ta mznorela, ker si je drznila kaj takega vprašati. "ne, ne pričakujte!")
- ŠOLA se predvidoma DO 17. 11. z izbranim kandidatom prijavi na razpis, predhodno mora šola upoštevati vsa določila prostega delovnega mesta, torej objaviti na zavodu, AMPAK izbere lahko kogarkoli, ki ima pogoje (29 let, izobrazba, brez strokovnega) - zdaj meni ti roki res niso čisto jasni - kdaj bo torej šola dala ven prosto delovno mesto? kdaj bo izvajala razgovore?
- nosečnica je samo vprašala (logično) kaj se zgodi v njenem primeru v kolikor jo recimo šola izbere in gre ona marca v porodno, mentor pa nato v pokoj. mislim, da le zato, da zna odgovoriti tudi morebitnemu ravnatelju ali mentorju. potem so jo iz vseh strani napadli (vodilna, karierna svetovalka, nek ravnatelj) - ker bodo oni "rešitve za takšne primere iskali kasneje". punca ni govorila o nobenem skrivanju ali zavajanju delodajalca. res sramota.
- najbizarnejše od vsega pa je, da mora šola mlademu zagotoviti pogodbo za NEDOLOČEN ČAS še preden sploh vidi kako dela - takoj! to je pogoj

Glede na to, da številni čakajo že nekaj let in točno vedno kdo kje kdaj gre v pokoj. Glede na to, da imajo vsi čakajoči vsaj nekaj delovnih izkušenj, so se najbrž na šoli že izkazali in imajo opravljen strokovni izpit. Glede na to, da šoli v vsakem primeru pripada nadomestni delavec za upokojitev. Glede na to, bo ta razpis prekleto težko dobiti.

Jaz kot ravnateljica se tega ne bi šla.

Jaz sem res razočarana (čeprav gremo zdaj na lov), ampak to danes je bilo res --- en kup dreka in velik nič.
 
Res čestitke ministrstvu, da jim je uspelo v enem letu pripraviti tak razpis – lepo bodo lahko rekli, da so na tak način poskrbeli za zaposlovanje mladih. Je že res, so pa pozabili na generacije MLADIH, ki smo delali zastonj (pa se nismo pritoževali), sedaj pa tudi čakamo na priložnost, da kak učitelj gre v porodniško ali pa se upokoji. Res, bravo. Aha, potem v tem primeru pa ne velja ZUJF, da zaposlovanje ni možno v javnem sektorju? Pa malo so pozabili na pokojninsko reformo – nekateri učitelji se še ne upokojujejo, ker za to pač nimajo pogojev. Pa kar služba za nedoločen čas, o kateri lahko drugi samo sanjamo.

In zakaj so vabili na posvet, če je že vse dorečeno?
 
@Evita ,

to, da je cela generacija ljudi delala zastonj, je nasilje državnega aparata / sistema nad diplomiranci, ki bi moralo biti kazensko kaznovano. In sploh sramotno je, da se je to dogajalo v javni upravi. Pritoževali se pa niste zato, ker ste se najbrž bali, da bi bili ob možnost opravljanja strokovnega izpita, če bi "kakšno zinili", pa ste se raje "podredili sistemu", saj ste lahko potem opravili vsaj strokovni izpit, brez katerega danes žal si totalno nekonkurenčen na trgu dela. Ampak, verjetno opažate, da tudi, če imate strokovni izpit, ti očitno to nič ne pomaga pri zaposlitvi.

Ampak očitno je bila nekatera skupina pripravnikov bolj glasna in so organizirali medijski pomp, s katerim so javnost obvestili o "novodobnem suženjstvu pripravnikov". Kolikor se spomnim, so potem celo dosegli to, da so ukinili volonterska pripravništva. Ampak s tem so pa ravno zafrknili naslednje generacije. In davek tega plačujemo ravno naša generacija, ki je diplomirala, sedaj pa ne more delati v šolstvu. Preprosto NI toliko delovnih mest v šolstvu, kot pride ven diplomantov in je enostavna računica.

Pa ne samo, da bodo pri tem razpisu pozabili na "generacije mladih, ki so delali zastonj", pozabili so celo na študente raznih oblik pedagogik, ki učencem nudijo učno pomoč ali pa strokovno / dodatno pomoč. Oni se sploh ne bodo mogli prijavit na razpis.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Odgovori
0
Ogledi
406
  • Članek
Vabimo vas k sodelovanju pri izvedbi pomembne raziskave v okviru projekta “Digital tech as the...
Odgovori
0
Ogledi
62
  • Članek
Pedagoški inštitut v sodelovanju s Pedagoško fakulteto in Filozofsko fakulteto Univerze v...
Odgovori
0
Ogledi
70
  • Članek
EU Code Week je s februarjem 2024 pričel z zbiranjem prijav za pridobitev naziva »Code Week...
Odgovori
0
Ogledi
225
  • Članek
Ekipa raziskovalk in raziskovalcev iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v...
Odgovori
0
Ogledi
157
  • Članek
V letu 2023 je začel delovati Natov pospeševalnik inovacij (angleško Defence Innovation...
Odgovori
0
Ogledi
211
  • Članek
Pedagoški inštitut in Oddelek za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete v Ljubljani...
Odgovori
0
Ogledi
157

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu