USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

20. 12. 2017
B. Dolenc - pomočnica vzg.
Vprašanja:
1. Državni svet (sestava + pristojnosti)
2. Katera evropska institucija je enaka državnemu svetu + koliko področij zajema (9)
3. Sprememba ustane - 57. člen (financiranje vrtcev)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Preambula (opis, čemu je namenjena-razglasitvi nove države).
Datum sprejetja ustave, datum osamosvojitve ter datum Temeljne ustavne listine.
Državni svet (sestava, pristojnosti).
 
Pozdravljeni!

Uspešno sem opravila zagovor in vam v pomoč pošiljam vprašanja za organizatorja prehrane v vrtcu:
1. USTAVA - vlada, sprejemanje zakonov,...

Tudi meni so vsa vpašanja, ki ste jih delili zelo pomagala! Vsem, ki se pripravljate na strokovni izpit želim vztrajnosti pri učenju , pa tudi malo sreče :)

Z vami bi rada delila tudi zelo dobro izkušnjo z lektorico. Nalogo sem dala v pregled ga. Ani Peklenik, ki je za normalno ceno odlično opravila svoje delo (izprševalka za slov. je celo komentirala, da je kljub obsežnosti brez napak).

Če bo kdo potreboval njen kontakt: [email protected]

Lp,
 
1. otrokove pravice - zasebnost v vrtcu
2. Kaj smo pridobili z vstopom v EU?
3. Katerih pravic se ne sme omejiti?
 
Vprašanja so bila sledeča: - pravice narodnih manjšin
- uradni jezik v RS
- vse, kar veš o DZ ( +poslanca narodnih manjšin)
- pravica do zbiranja in združevanja
- 119.čl Ustave - ustavna pritožba (ker so SDS dali ustavno pritožbo čez Cerarja), nasvet: spremljaj tekoče dogodke, srečno!
 
9. 1. 2018
- Konvencija otrokovih pravic (pravice novorojenčka)
- predsednik RS (njegove funkcije, ustavna obtožba - ali jo lahko še kdo drug dobi razen predsednik? Ja - sem omenila, da je ravno Cerar dobil ustavno pritožbo in smo potem malo še o tem govorili - dobro je spremljati tekoče dogodke)
- Svet EU ( vse v piko!)

Svetujem učenje z razumevanjem, ker potem res ni težav. Srečno in brez velikega strahu! :)
 
11.1.
1. Delitev oblasti, varstvo osebne svobode
2.Vlada
3.Evropska komisija
 
11. 1. 2018

1. Uradni jezik
2. Državni svet
- pristojnosti,
- sestava,
- katerih predstavnikov je največ (22 predstavnikov lokalnih interesov),
- katera evropska institucija je podobna DS (Svet evropske unije)
3. Kako volijo pripadniki narodnostnih manjšin.

Naši skupini so zamenjali izpraševalca, sem bila kar malo v šoku in se žal ne spomnim priimka. Je pa gospod zelo prijazen in prijeten in pomaga! ;)
 
11. 1. 2018

1. Uradni jezik
2. Državni svet
- pristojnosti,
- sestava,
- katerih predstavnikov je največ (22 predstavnikov lokalnih interesov),
- katera evropska institucija je podobna DS (Svet evropske unije)
3. Kako volijo pripadniki narodnostnih manjšin.

Naši skupini so zamenjali izpraševalca, sem bila kar malo v šoku in se žal ne spomnim priimka. Je pa gospod zelo prijazen in prijeten in pomaga! ;)
Izpraševalec je bil g. Dolenc! :D In res se lahko pridružim vsem, ki so o njem povedali le najboljše! :blush:
 
17.1.2018 g. Dolenc
1. Državni simboli
2. Otrokove pravice (pravica o indentiteti)
3. Državni zbor (sestava,volitve,naloge)
 
Moja vprašanja (organizator izobraževanja odraslih)
- postopek od predloga do razglasitve zakona (kdo lahko predlaga, kdo razpravlja o predlogu, kakšno vlogo ima pri tem DS, kdo razglasi zakone, kje, kdaj začne veljati zakon)
- pravica do zbiranja in združevanja (kam spada ta pravica, kaj pomeni eno in kaj drugo + primer)
- naštevala je npr. kdo sprejme proračun-proračunsko sodišče, kdo razglaša zakone-predsednik RS ...

Srečno! :)
 
Teden nazaj sem opravljala strokovni izpit in gospa Mašić je bila članica komisije. Resnično prijetna gospa, topla, simpatična, vmes pokima in se nasmeji.

- Pravice, ki smo jih pridobili kot državljani v EU. (Želela je slišati da ne nadomešča našega državljanstva v Sloveniji, da se ne spremeni, dobili smo le dodatne pravice in potem našteješ tistih osnovnih 6. Prosto gibanje na ozemlju EU, pravica do prebivanja na ozemlju EU, pravica voliti in biti izvoljen, pravica nasloviti peticijo na EP, pravica obrniti se na varuha človekovih pravic in pravico pritožiti se EK).
-Vlada. Kdo jo sestavlja in opisati, kako jo dobimo če vse poteka gladko? (Predsednik vlade in ministri. Predsednik države po volitvah v državni zbor, skliče vodje poslanskih skupin in predlaga svojega kandidata za predsednika vlade. Tega potrdijo v DZ. Potem predsednik vlade predlaga ministre, ti predstavijo svoj program v DZ, odgovarjajo na vprašanja in poslanci jih potrdijo).
-Konvencija o otrokovih pravicah - pravica do zasebnosti. (Otroci imajo pravico do zasebnosti, noben otrok ne sme biti izpostavljen samovoljnemu vmešavanju v njegovo zasebno življenje, dom, družino ali nezakonit napad na njegovo čast in ugled. Če se to krši, država poskrbi, da imajo zakonsko varstvo).

Veliko sreče!
 
1. volilna pravica
2. uradni jezik (kateri je, kaj to pomeni)
3. državni svet (sestava, funkcije, kdo ga voli)
 
1. Kako bi s svojimi besedami opisala kaj je ustava? Ali je to politični ali pravni dokument (pravni - pravnomočni, zavezujoč za vse).
2. Kdo sprejema zakone (državni zbor) in kdo pravilnike?
3. Kje so zapisane pravice otrok? Izberi si eno in jo opiši.
 
Vprašanja Ustava, opravljanje strokovnega izpita 5. 12. 2017, str. izpit opravljala kot pom. vzg.

1. Predsednik države (funkcija, mandat)
2. Razlika med pasivno in aktivno volilno pravico
3. Konvencija o otrokovih pravicah (kaj, kdaj, našteti pravice in eno opisati)
 
Mavri, 31.1.2018

Kaj Ustava pravi o uradnem jeziku. Katera so narodno mešana območja (kraji). Kje je slo. še uradni jezik, od kdaj, zakaj od takrat...
Državni svet, sestava, pristojnosti, mandat.
Temelji dokument o otrokovnih pravicah, kje so še zapisane (v Ustavi, zakonih - primer)
 
1.2.2018 Kurentova
Zelo sproščeno, bolj kot pogovor.
1. Načelo delitve oblasti, katere oblasti v Slo., naloge DZ..., ali lahko jaz predlagam spremembo zakona - da...
2. Ustavno sodišče, naloge, kdo izvoli sodnike, mandat...; ali se lahko jaz pritožim na ustavno sodišče, če mi je bila kršena pravica - da...
3. Pravica do osebne identitete

Hvala forumu in srečno vsem! Pa nič se bat!
 
10.1.2018 (dif)

1. Pravica do gibanja (kdaj se omeji)
2. Drzavni zbor
3. Evropski parlament (funkcije)
 
Državni jezik v Sloveniji (sledilo je vprašanje o krajih italijanske in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji in območja slovenskih prebivalcev v Italiji in na Madžarskem)
Otrokove pravice (konvencija in ustava, omeniti še kakšen zakon, ki pravice otrok obravnava)
Simboli EU
 
- Državni simboli in simboli EU
- Kdo ima oblast v Sloveniji? Podrobneje izvršilna oblast
- predsednik republike VSE!
- Kdo nas predstavlja v EU?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
936
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.114
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
768

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu