USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

1. Državni svet in njegove pristojnosti - veto
2. Zbiranje in združevanje. Kdaj se lahko krši pravica do zbiranja in združevanja ? (Vojska, policija ne smeta biti politično aktivna.)
3. Zakonodajni refendum.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- Pot do osamosvojitve Slovenije - listine (katere, kdaj?) Primerjava s Katalonijo - kaj je bila prednost Slovenije (Da smo imeli (in še imamo v Preambuli Ustave) že v ustavi SFRJ (1974) zapisano, da ima vsak narod pravico do samoodločbe, česar Katalonci nimjo). Izraziti osebno mnenje o tem. Povedala sem, da ne glede na zapis v ustavi, je temeljna pravica ljudi do samoodločbe, kar bi morala Španija upoštevati.
- Brexit - trenutno stanje (pogajanja o pogojih o izstopu iz EU). Ali bo postopek izstopa hiter ali dolgotrajen?

Ta vprašanja sem dobila predvsem zaradi tega, ker sem zgodovinarka. Niso se mi zdela ravno težka, saj če malo spremljaš aktualno dogajanje in sešteješ 1 + 1 ne more iti kaj preveč hudo narobe. Izpraševalka je bila ga. Kralj - zelo prijazna.
 
1. volilna pravica
2. vse o vladi
3. državni in narodni simboli
 
  1. Razloži pomen ustavnosti in zakonitosti.
  2. Pravica otroka do družine.
  3. Kdaj začne veljati zakon (15. dan po objavi) in kje je objavljen (Uradni list). Kje jih objavlja občina?
 
Izpraševalec: Sašo Norčič

1. Sodni sistem v Sloveniji.
2. Vrhovno sodišče (pristojnosti).
3. Evropska komisija (pristojnosti, katera veja oblasti...).
 
izpraševalka Voršič

1. Kako v Republiki Sloveniji delimo oblast? Zakaj je temu tako?
Povedala vse tri veje, naštela kdo spada pod njih. Zato, da nadzirajo ena drugo, da ne pride do monopola katere od njih.
2. Kaj veste o vladi? Kdo jo vodi? Kakšne so njene pristojnosti?
Povedala, da je izvršilna oblast, da jih vodi predsednik vlade (trenutno Miro Cerar) in 16 ministrov (tukaj je povedala, da je to trenutno - lahko se resorji tekom let spreminjajo). Predlaga jih predsednik, potrdijo jih poslanci, za 4 leta imajo mandat. Od pristojnosti sem povedala, da predlagajo zakone, da vsak minister vodi svoje področje, predsednik pa vse skupaj nadzira in jih "drži skupaj". Potem pa me je kar ustavila.
3. Kaj je to domneva nedolžnosti?
Da je nekdo, ki je nečesa obsojen, nedolžen dokler mu ni dokazana krivda (to sem povedala še bolj s svojimi besedami in se je smehljala).

Meni je bila izpraševalka v redu. Mirna, dosledna, če sem se malo "zaštrikala", me je usmerila.
 
USTAVA (izpraševalec Sašo Norčič; za vzgojiteljico):
1. domneva nedolžnosti (Kaj to pomeni? Ali velja za tujce? Kdaj je obsodba pravnomočna?)
2. razlika med uredbo in direktivo (EU)
3. primarna in sekundarna zakonodaja (EU)
 
Ustavno sodišče, kje so zapisane pravice otrok, pravice in dolžnosti starševv
 
3. 10. 2017
1. Simboli SLO in EU?
2. Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična, pravna in socialna država?
3. Kaj pomeni poslanska imuniteta?
 
Nedotakljivost stanovanja (priči)
zakonodaja v eu in slo
precej podrobno, veliko podvprašanj ampak je bila gospa zelo prijazna
 
1. Simboli slo in EU
2. Kdo ima oblast v slo, kako jo izvrsujemo?
3. Kdo ima volilno pravico? Aktivna in pasivna volilna pravica?
4. Izvršna oblast, vlada, zaupnica in nezaupnica
 
Izpit sem opravljala kot anglistka, zato je bilo tudi prvo vprašanje temu ustrezno:
1. Ali bi strok. izpit lahko opravljala v angleščini? (Ne, ker je v Sloveniji slovenščina uradni pa tudi državni jezik; lahko pa v madž. oz. ital., če bi bila pripadnica manjšine). Koliko jezikov je v EU (24).
2. Veje oblasti; kdo vlada v Slo in kako (ljudstvo preko poslancev) in na kakšen način še ljudstvo uveljavlja svojo voljo (neposredno-referendum, volitve predsednika države). Tu je sledilo podvprašanje, kako se odstavi predsednika RS (postavi se ga pred Ustavno sodišče).
3. Kdo sestavlja vlado in kako se ugotavlja kakovost dela vlade (preds. vlade+ministri; kakovost dela (sem povedala vse 3: zaupnica, nezaupnica, interpelacija)
4. Svet ministrov EU (zelo na kratko opisat in kje se sestajajo).

Marija Pečjak Ferlež je zelo prijetna, umirjena in res išče znanje. Če vidi, da se zmedeš, zelo pomaga.
 
  1. Otrokove pravice - kje so zapisane (Konvencija in Ustava) - naštej najpomembnejše in primerjaj z Ustavo.
  2. Predsednik RS - naloge, volitve
  3. Kdo ima oblast v RS, kako jo izvršujemo
  4. Kdo nas predstavlja v EU? Naloge Evropskega parlamenta.
 
Izpraševalka: Mavri
1. Na katerih listinah temelji Ustava (sem sodijo tiste 4, ki so zapisane v Preambuli). Naštej poglavja Ustave. Ali je bila ustava že spremenjena? Kdo lahko predlaga spremembo ustave?
2. Vloga predsednika. Kakšne so njegove naloge?
3. Evropski svet - kdo ga sestavlja in kakšne so njegove naloge.
 
12.6.2017 Violeta Mašič

1. EU pravni sistem (primarna, sekundarna zakonodaja)
2. Drzavni zbor: sestava, kako sprejmejo zakon, odlozilni veto, koliko casa potece predwn je zakon sprejet? Kaj naredi predsednik preden se zapise zakon v Uradni list?
3. Clovekove pravice in svobodscine: svoboda izrazanja
4. Kateri so prednostni zakoni? Hierarhija zakonov v Sloveniji
 
18. 10. sem opravljala strokovni izpit - vzgojiteljica

1. Državni zbor (sestava, pristojnosti, kako poslanci pridejo v državni zbor, s kakšno večino se zakon sprejme, kdo zakone razglaša in kdo sprejema, kakšne so volitve - tajne...)
2. kako je z zakoni med vojnim stanjem (uredba z zakonsko močjo)
3. veto (kaj je veto, kdo ga zahteva, od koga ga zahteva, postopek odložitve)
4. razlika med varuhom človekovih pravic in evropskim varuhom človekovih pravic
5. pravica do osebne identitete (kdaj - ob rojstvu, kje - v matični knjigi, kaj s tem pridobiš - ime in državljanstvo, kakšne so še pravice če sta starša ločena - pravica do stikov z obema)
 
Datum: 10.10.2017, izpraševalka ga. Požlep, osnovna šola:
- svoboda gibanja,
- nedotakljivost človeškega življenja
- nečela delitve oblasti,
- vrste sodišč.
 
1. KOP: pravica do izobraževanja
2. 3 veje oblasti? Opiši zakonodajno.
3. Simboli EU (tudi kdo nas predstavlja v Evropski komisiji? - komisarka Violeta Bulc, pristojna za promet)
 
USTAVA, IZPIT: 23. 10. 2017 ob 16. 00 (pom. vzgojiteljice)
Izpraševalec Fele
1. Ali je naš parlament dvodomen? (Da.)
Kateri je sp. in kateri zg. dom?
Državni svet. Kateri predstavniki ga sestavljajo, koliko jih je (40), kako volimo državni svet (DZ ga izvoli z večino, oz. 46 poslancev). Naloge državnega sveta. Ali se DS voli enako kot predsednika? (NE.) (posredno - volilni možje oz. stranke)
2. Pravice otrok - kje veljajo in kje jih uresničujemo in kdo? (Vzgojitelji, učitelji, strokovni delavci, starši - vsi jih uresničujemo povsod, po vseh državah, vseh institucijah, vsi organi!!!)
Naštej nekaj temeljnih pravic otrok!
 
ČEBULAR MUSAR - simpatična gospa, ki pomaga

1. Predsednik republike (kakšne volitve, volilna pravica, kdo je lahko kandidat za predsednika, glavni vlogi predsednika-predstavlja državo in je poveljnik vojske, pooblastila in funkcije, mandat)
--> 100% nisem vedela vse, je pomagala s podvprašanji

2. Nezaupnica vladi (sem povedala od zaupnice... me je s podvprašanjem napeljala k odgovoru in me ni kar zavrnila, češ to pa ni ok)

3. Evropski parlament
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
906
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.095
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.277
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
718
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
748
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.120
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
231

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu