USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Brus, 24. 10. 2017, razredni pouk

1. Katere skupine človekovih pravic poznamo? Ali se lahko človekove pravice omeji? Kdaj? Katerih pravic ne smemo nikoli omejiti? Kako država omeji neko pravico, npr. pravica do svobodnega gibanja? (država pravice omeji z zakonom).
2. Kakšne volitve smo imeli v nedeljo? (neposredne, splošne in tajne) Kakšno volilno pravico sem imela - aktivno ali pasivno? Kakšna je vloga predsednika RS v zakonodajnem postopku? Zakaj se zakon objavi javno, kam in zakaj ravno tja?
3. Kdo sprejema zakone v EU? V katerih ustanovah imamo predstavnike RS? V katerem jeziku govorijo slovenski politiki v EU? Ali tudi v parlamentu lahko govorijo slovensko? V katerem jeziku so zapisani zakoni EU?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni!

Ustavo me je izpraševal gospod Bojan Dolenc. Gospod je zelo prijazen, išče znanje, te vodi s podvprašanji. Rad vidi, če malo povežeš stvari z aktualnim dogajanjem.

Tukaj so vprašanja, ki sem jih dobila:
1.) organizacija sodstva v Sloveniji in sodišča EU;
2.) Ustavno sodišče;
2.) kako je Slovenija kot država opredeljena v ustavi in kaj pomeni to, da je pravna in socialna država.

Pa srečno vsem tistim, ki vas strokovni izpit še čaka.
 
1. delitev oblasti
2. vse o konvenciji o otrokovih pravicah
3. EU parlament
 
namesto gospe Vorsic je bila gospa Mavri:
- ustavnost/zakonitost
- Svet EU
- opredeli Republiko Slovenijo
 
1. Vlada RS
2. Pravice staršev (naštej, kdaj se lahko roditeljska pravica odvzame, kako država pomaga staršem)
 
1. Hierarhija pravnih aktov v Sloveniji
2. Ugovor vesti in svoboda veroizpovedi iz Konvencije o otrokovih pravicah
3. sekundarna zakonodaja - zeloo podrobno
 
Izpraševalka Mavri - precej resna, vendar ne komplicira:

1. Uradni jezik v RS. Kje je še slovenščina uradni jezik? (v EU)
2. Predsednik RS (pristojnosti, mandat).
3. Evropski svet (glavna naloga).
 
Palhartinger:
Volitve.
Ali je v stavku, vlada je sprejela zakon, kaj narobe?
Otrokove pravice.
Kdo lahko predlaga zakone?
 
1. Predsednik države (mandat, funkcije, pristojnosti, na katerih volitvah ga volimo - splošnih, kakšne volitve poznamo)
2. Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična republika ( razloži pojem demokratičen in republika)
3. Svet EU (v katero oblast sodi, s katerim državnim organom iz Slovenije ga lahko primerjamo, pristojnosti)
 
pomočnica vzgojiteljica
izpraševalka Andreja Simsič
1. povej vse o državnih in evropskih simbolih.
2. opiši državni zbor, kdo je predsednik vlade
3. naštej oblasti
 
Izpraševalka Voršič:
-Državni simboli ( naštej, opiši, kje so zapisani)
-Državni zbor (opiši, naloge)
-Diskriminacija otrok v vrtcu (kakšne diskriminacije se dogajajo, ali vzgojitelj lahko ukrepa )

Zelo prijazna izpraševalka. Če se zapleteš tudi namigne, pomaga.
 
Datum izpita 23. 11. 2017, izpraševalec Krašovec:
1. Vse o predsedniku.
2. Katera evropska institucija opravlja demokratični nadzor (Evropski parlament). Opiši ga.
3. Katero je najvišje vodilo KOP in kako ti lahko koristi pri tvojem delu.
 
Voršič, 29. 11. 2017


1. Kaj je Ustava (iz katerih delov je sestavljena, kaj je preambula, opiši jo, kako bi besedo prevedla v slovenščino - nek uvod)

2. Človekove pravice - eno si izberi in jo opiši

3. Državni svet (kaj je tisto, kar določa zakonodajno oblast? - pravica do veta, ali DZ ob drugem odločanju odloča o spremembi zakona, na katerega je DS podal veto ali samo o tem ali tisti zakon sprejmejo ali ne? - drugi odgovor, Kakšna je razlika med prvim in drugm odločanjem državnega zbora? Razlika je v večini, ki mora odločati o sprejetju ali zavrnitvi zakona - drugo odločanje večina vseh poslancev, koliko je to v številki? 46. Kdo sestavlja državni svet, koliko jih je vsega skupaj? Kako se voli predsatvnike v DS - posredno

Izpraševalka je zelo prijazna in včasih tudi sama doda še kakšen podatek in ti vzame besedo z jezika. V primeru, da se ti zatakne, namigne z odgovora tako, da iz njega lahko razbereš pravilni odgovor.
 
Izpraševalka: Urška Klopčič

1. Evropske institucije. Podrobneje Evropski parlament.

2. Kako lahko mi, državljani, soodločamo? Ali lahko posameznik vloži predlog za spremembo zakona ali nov zakon? (Odgovor je DA!)

3. Razlika me volitvami in referendumom.
 
Izpraševalka PEM:

1. Delitev oblasti v SLO? (zakonodajna veja oblasti, sodna veja oblasti, izvršilna veja oblasti vse tri opisat)
2. Delovnje in vloga EU komisije?
3. Vloga varuha človekovih pravic?
 
Živjo, opravljala sem izpit za učitelja strokovnih predmetov na srednji poklicni in strokovni šoli, izpraševalec BRUS:
1. Naštej katere skupine človekovih pravic in temelji svoboščin poznamo (temeljne, osebne, politične, ekonomske in socialne - tu sem omenila število rojstev, kar pomeni da imamo pravico do splava - nisem vedela, kulturne, narodnostne manjšine), katere pravice lahko omenimo in kdaj ter kako, ter katere ne smemo nikoli omejiti - naštej. / jih ne smemo omejiti: nedotakljivost življenja, mučenje, domnevo nedolžnosti ...
2. Kako izvolimo vlado, vse od začetka pa do tega da DZ izvoli mandatarje, s 2/3 večino. Tu me je vprašala zakaj takšna večina - da lahko tvori koalicijo in sprejema zakone s 46 poslanci za podporo. Pa kako in kdo predlaga in potrdi ministre
3. Kje so zapisane otrokove pravice in kdo je otrok (do 18 leta), kdaj ni tako - če zakon določa in v primeru če postane starš ali se poroči.

Gospa je korektna, če znaš te prekine in da drugo vprašanje, hoče videti, da stvar razumeš:)
 
Živjo, opravljala sem izpit za učitelja strokovnih predmetov na srednji poklicni in strokovni šoli, izpraševalec BRUS:
1. Naštej katere skupine človekovih pravic in temelji svoboščin poznamo (temeljne, osebne, politične, ekonomske in socialne - tu sem omenila število rojstev, kar pomeni da imamo pravico do splava - nisem vedela, kulturne, narodnostne manjšine), katere pravice lahko omenimo in kdaj ter kako, ter katere ne smemo nikoli omejiti - naštej. / jih ne smemo omejiti: nedotakljivost življenja, mučenje, domnevo nedolžnosti ...
2. Kako izvolimo vlado, vse od začetka pa do tega da DZ izvoli mandatarje, s 2/3 večino. Tu me je vprašala zakaj takšna večina - da lahko tvori koalicijo in sprejema zakone s 46 poslanci za podporo. Pa kako in kdo predlaga in potrdi ministre
3. Kje so zapisane otrokove pravice in kdo je otrok (do 18 leta), kdaj ni tako - če zakon določa in v primeru če postane starš ali se poroči.

Gospa je korektna, če znaš te prekine in da drugo vprašanje, hoče videti, da stvar razumeš:)
 
13.12.2017, izpraševalka Simsič (vrtec)

1. Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična država
2. Vse o vladi + kako odloča na sejah (kaj se zgodi če je število glasov neodločeno- odloča glas predsenika vlade)
3. Naštejte institucije evropske unije; ali je Svet evrope institucija (ni).
 
Ustava - OŠ - DIF - Norčič Sašo

1. Državni svet (mandat, sestava - samo naštet, pristojnosti; razložit odložilni veto; po čem dela DZ - poslovniku)
2. Pojasni pojem Demokratična republika
3. Pravica otroka do družine (pogovarjal sva se o preživnine, razliki med rejniško in posvojitveno družino in pa osnovnih inf. tega vprašanja)

Spraševalec je bil prijazen, nasmejan in je kimal ko sem govoril pravilno.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
708
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu