USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Izpraševalec: NORČIČ

1. Kako delimo oblast: ZAKONODAJNO (državni zbor, državni svet=parlament)
IZVRŠILONO (predsednik republike, vlada)
SODNO (sodstvo)

2. V katero vejo oblasti sodi generalni državni tožilec? Med izvršilno oblast. (jaz sem rekla pod sodno pa ni držalo :))

3. Kaj pomeni PRAVNA DRŽAVA?
Pravna država ima lastni pravni red. Delovanje državnih organov mora biti pravno določeno. Pravna država priznava načelo delitve oblasti: zakonodajno, izvršilno in sodno.
(pri tem vprašanju sem nekaj po svoje napletla pa je bilo očitno v redu :))
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kako zakonodajna oblast nadzoruje izvršilno? (nezaupnica, interpelacija - razložiti obe)
2. Ali lahko kršimo človekove pravice? Kdaj in katere? Ali lahko svodbo gibanja? Kdaj?
3. Evropska komisija (sestava, naloge)

Zelo prijazna izpraševalka, če ne veš zelo pomaga.
 
1. Zakonodajni postopek, razloži (kdo lahko predlaga, 3 faze za opisat, vlogo DS, kdaj je objava v Uradnem listu (pogosto 15. dan, ni pa nujno), kdo razglaša zakone).
2. Sodni svet (koliko jih je, kdo so, mandat, ali sem lahko tudi jaz sodnik) , ustavno sodišče (glavna funkcija, komu odgovarja (je neodvisno), ali imamo še kakšno sodišče (računsko). Morda še kaj v zvezi s tem, se ne spomnim.
3. Konvencija o otrokovih pravicah, kaj je njen poglaviten namen, kje v ustavi se uresničuje, naj si izberem eno pravico otrok in jo razložim.
Mislim, da je to to. Dobiš res več podvprašanj, tako da vse skupaj zgleda bolj kot pogovor. Ko se ti zatakne, tudi malo pomagajo. Pa srečno :)
 
1. Veje oblasti. Naštej in povej, kdo predstavlja katero; naštej njihove pristojnosti.
2. Predsednik države. Kaj se zgodi, če ne razglasi zakona?
3. Nedotakljivost človeškega življenja.
 
- obramba države (ali smo jo kot državljani dolžni braniti? na kakšen način (neposredno, ugovor vesti, kdo je vrhovni poveljnik obrambnih sil)
- evropska komisija (pristojnosti)
- KOP (posvojitev, rejništvo, na kaj morajo biti institucije pozorne, ko izbirajo nadomestno družino oz. rejnike (npr. če je otrok Rom, Musliman, ...))

(GROZNIK)
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka ga. Doltar.

strokovni izpit za pom. vzgojitelja

- Splošne odločbe ustave (malo vsako opiši s svojimi besedami)
- simboli EU
- konvenkcija o otrokovih pravicah (nič podrobno), pravica do izobrazbe.

Srečno pri učenju.
 
DOLENC
1. Kaj pomeni pravna in socialna država?
2. Volitve v državni zbor. Kako se voli vlada? Delo vlade.
3. Volilna pravica.
 
Izpraševalec: Krašovec
1. Predsednik
2. KOP - zdravstveno varstvo v šoli
3. Evropska komisija

Zelo prijazen, pomaga. Če vidi, da znaš, te kar prekine in gre kar na naslednje vprašanje. :)
 
Ustava: kdaj je bila sprejeta, na čemu temelji (tem. ustavna listina, človekove pravice, samobitnost, samoodločba), naštej poglavja
Sprememba ustave: kdo predlaga, kdo sprejme, kakšna večina, referendum
Predsednik republike: vse pristojnosti
Evropski svet: kdo ga sestavlja, pristojnosti
 
Datum: 20. 6. 2018
Izpraševalec: Rado Fele
Področje: razredni pouk

Ta pa že na prvi pogled deluje simpatičen, nasmejan, dobre volje (ne garantiram, da je tak ves čas, pri meni pa je na srečo bil). Med spraševanjem ima odprto Ustavo, Konvencijo ... in gleda, če si naštel vse. Če kaj izpustiš, te pripelje do te informacije (če imaš seveda dovolj znanja, da si zmožen priti do informacije, ker namigi niso tako očitni, da bi lahko samo ugibal).
Ustavo sem kar dobro znala, ker sem se jo učila z razumevanjem; za piflarski del imamo pa itak svoje metode, če ne bi pa težko prišli do te izobrazbe. Kljub temu, je živčnost doprinesla k temu, da sem nekaj malega tudi zamešala.

1. Ustavno sodišče - vse! Koliko jih je, kako so izvoljeni, mandat ... Tukaj je postavil veliko podvprašanj, ki so nanesla samo na eno ali dve informaciji o državnem zboru, državnem svetu, predsedniku RS in o vladi.
2. Sekundarna zakonodaja: uredba, določba itd. ter kakšne pomembnosti imajo. Zamenjala sem uredbo in določbo, ter pozabila kako se imenuje "mnenje", ampak mu povedala, da vem, da se začne na črko M. Se je zasmejal in rekel, da imam prav ter mi on povedal.
3. Otrokove pravice in kdo mora upoštevati Konvencijo (vsi državljani držav podpisnic, javna uprava pa sploh).

Kot omenjeno je preverjal pomnjenje podatkov, hkrati pa tudi razumevanje povedanega. Ko je videl, da vem o čem govorim, da sem se učila (oz. sem znala naštevati podatke), mi je začel stvari podrobneje razlagati v debati (v stilu 'dodatno uporabno znanje', ne kot da nisem razumela). Meni se je zdel super!
 
Izpraševalka: Petra Brus namesto mag. Darka Krašovca.

1. Zakonodajna pobuda. Kako sprejmemo zakon.
2. Kakšno zakonodajo ima eu-primarna sekundarna vse podrobno.
3.Temeljne otrokove pravice. KOP, Ustava in lizbonska pogodba. Kje so še opredeljene - z zakonom.
 
Kdo ima oblast v Sloveniji? Kako jo izvršuje?
Nedotakljivost stanovanja.
Otrokova identiteta.
(Požlep)
 
1. Naštej prve tri člene v ustavi? (razloži: demokratična, pravna, socialna)
2. Pravice otrok? (kdo je otrok?)
3. Evropski parlament...
 
1) Predsednik države (kdo je, koliko časa traja mandat, nekaj pristojnosti)
2) Poslanska imuniteta
3) Pravica do izobraževanja
4) Simboli EU in SLO (posredni in neposredni)
 
Pozdravljeni.

Moja vprašanja:
Temeljna listina o samostojnosti in neodvisnosti.
Pravica do osebne svobode.
Sodišča.
 
Izpraševalec Norčič:

1) Domneva nedolžnosti
2) Pravice narodnih manjšin
3) Primarna in sekundarna zakonodaja
 
Strokovni izpit, 26. junij 2018
Izpraševalka za ustavo: Mija POŽLEP
Vprašanja:
1. Pravica do izobraževanja otrok (Konvencija o otrokovih pravicah).
2. Nedotakljivost stanovanja (Ustava RS).
3. Naštej zakonodajo EU, podrobneje opiši sodno prakso (Ureditev institucij EU).
Izpraševalka je super, če znaš. Mislim, da sva bili gotovi v manj kot 5ih minutah. Če poveste vse, vas res nič ne sprašuje. Meni ni postavila niti enega podvprašanja. Vse je potekalo z ekspresno brzino. Naučite se, se splača :)
 
Nazadnje urejeno:
Pozdravljeni. Moja vprasanja so bila (Slavica Čebular Musar):
- V katerih primerih se lahko odvzamejo clovekove pravice? Katere? Podvprasanje je bilo, ce pridejo viole na tekmo v LJ ali se lahko prosto sprehajajo po ulicah (ne-zakaj)?
-DZ (sestava, nezaupnica vladi)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
906
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.096
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.277
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
718
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
748
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.120
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
231

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu