USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

ga. Klinc:

- predsednik republike (vse)
- človekove pravice (našteti, ali se katere lahko kršijo, katere, kdaj ..)
- institucije EU (našteti)
- Evropski parlament (podrobno)
 
Ga. Ravlija
1. Kaksno ne trenutno stanje v državi? Katere pravice so nam omejene? Opiši te pravice.
2. Kdo ima oblast v državi?
3.Pristojnosti DZ.
 
področje: svetovalna delavka

1. Otrokove pravice.
2. Ustavno sodišče. Vse kar veš.
3. Načelo otrokove koristi. Kdo ga upošteva itd.?
 
Izpraševalka: Mundy Brugneri
Področje: srednje poklicne in srednje šole

1. Enakost pred zakonom (kako je zapisano v ustavi, kako so omejene...)
2. Svoboda gibanja
3. Človekove pravice in temeljne svoboščine - splošne določbe
 
Izprasevalka Klinc:
1. V katero vejo oblasti spada Drzavni svet, kdo ga sestavlja, katere so pristojnosti DS.
2. Kaj pomeni enakost pred zakonom, katerih pravic ne smemo nikoli omejiti.
3. Sekundarna zakonodaja EU (naštej in opiši).
 
Ustava:

- Simboli RS
- EU komisija...ker sem se bolj lovila z komisijo, mi je rekel naj naštejem vse institucije EU in naj opišem tisto, ki mi najbolj leži. Izbrala sem EU Svet.
- Konvencija o otrokovih pravicah (kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, glavni cilj in vodilo oz načelo, ter vprašal me je še do katerega leta so otroci ( do 18ga leta))
 
1. Predsednik republike (pristojnosti, mandat, kako izvoljen, kdo razpiše volitve, kdo ga nadomešča ...)
2. Simboli EU (katera simfonija, dan Evrope, slogan EU)
3. Domneva nedolžnosti
 
1. Kako je Slovenija opredeljena v Ustavi, kaj pomeni demokratična država, kaj pomeni pravna država?
2. Volitve (pasivna, aktivna volilna pravica)
3. Predsednik države
 
Izpraševalka Simsič:

1. Demokratična republika, kaj to pomeni.
2. Vlada (vse; predsednik, volitve predsednika, ministri, naloge, v katero vejo oblasti spadajo).
3. Volilna pravica.

Področje: DSP

Prijetna gospa, nisem imela težav, tako da nisem dobila veliko feedbacka :)
 
Področje: Učiteljica RP
Izpraševalka: ne vem (menjava komisije)

1. Delitev oblasti (zakonodajna, izvršilna, sodna; kdo je v kateri veji oblasti, bolj podrobno opisati sodno oblast, sodišča).
2. Kaj pomeni "integriteta", nato navezava otrokove pravice (našteti nekaj pravic, konvencija, pravica otrok do izobrazbe).
3. Kako se Slovenija kot članica EU vključuje v EU (tudi nekaj od Svetu EU, EP ...).
 
Izpraševalec Bojan Dolenc

1. Opis Državnega sveta ter kateri EU instituciji je najbolj podoben
2. Opis pravice do mirnega zbiranja in združevanja
3. Svoboda gibanja, kdaj se lahko omeji

Zelo prijazen gospod, pomaga, že v vprašanju namigne na pravilen odgovor :)
 
Ustava - izpraševalec Dolenc
Strokovni za pomočnico vzgojiteljice

Vlada(brez naštevanja ministrov)
Nedotakljivost stanovanj
Cerkev in politika ( želel je samo vedeti, da cerkev ne sme biti politično opredeljena)

Zelo prijeten gospod, pomaga z podvprašanji
 
1. Predsednik Republike - njegova vloga in naloge (tukaj je želela slišati tudi, da lahko v primeru vojnega oziroma izrednega stanja predsednik izda uredbo z zakonsko močjo)
2. Pravica otrok do izoblikovanja lastnega mnenja (na sodišču se upošteva mnenje otroka v skladu z njegovo starostjo in zrelostjo)
3. Načelo sorazmernosti (evropsko pravo)

Izpraševalke se žal ne spomnim, ker je prišlo do menjave pri komisiji. Je pa bila zelo prijazna in pomaga s podvprašanji.
 
2.junij. Bonelli ustava:
- predsednik in njegove funkcije (tudi v izrednih razmerah)
- socialne pravice
- svet evropske unije
Zelo prijazna, vcasih te prekine in dokonča tvojo misel.
 
Nataša Voršič
1. kateri člen v ustavi določa prenos pravic oz. kaj je Slovenija morala storiti pred vstopom v EU ter kaj je prenesla z mednarodno pogodbo ?(3.a člen-, uskladiti zakone s predpisi EU-ja; izvrševanje del suverenih pravic); Naštej institucije EU (kratek opis Svet Unije in Evropskega parlamenta).
2. Dala mi je možnost izbire enega od ustavnih členov s področja Človekovih pravic in temeljnih svoboščin (izbral sem si 14. člen - Enakost pred zakonom).
3. Vlada (kratek opis). Na kakšen način odgovarja DZ-ju (zaupnica, nezaupnica, interpelacija ... kratek opis vseh treh)? Kaj so poslanska vprašanja (vprašanja poslancev vladi)?
 
1. Uredbe z zakonsko močjo.
2. Predsednik Slovenije (kdo ga izvoli, funkcija, sprejem zakonov).
3. Državni zbor.
 
Izpraševalka: Trček
Parlament(vse kar veš).
Veje oblasti, v katero spada predsednik države?
Naštej institucije EU .
 
1. Evropski parlament - mandat, pristojnosti, kdo ga sestavlja in imenuje - na kakšen način. Kdo potrdi finančni načrt EU? Kdo ga predlaga?
2. EU institucije za našteti.
3. Temeljne določbe ustave (pravna, socialna, demok. ...)
4. Veje oblasti in njihove institucije v SLO.

Prijazen gospod. Pomaga, vodi. Izpit uspešno opravljen😁.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.092

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu