USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Izpraševalka Manica Gros

1. Kako opredelimo Slovenijo..kot? Želela je še, da opišem kaj pomeni socialna, kaj pomeni demokratična in kaj pravna država?
2. Institucije EU.
3. Evropska komisija, naštej....kdaj in kam se pritožit in v kakšnih primerih?

Zelo prijazna, pomaga pri odgovorih, svetuje,...
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka: Božena Pem

Kakšna država je Slovenija?
Delitev oblasti - 1 sem lahko izbrala in opisala.
Konvencija o otrokovih pravicah.

Zelo prijazna in prijetna gospa. Če vidi, da znaš, te prekine in postavi naslednje vprašanje.
 
Gimnazija, izpraševalka Kristina KLINC

1. Kako je v splošnih odločbah definirana Slovenija.
2. Katere splošne pravice poznate? Ali se lahko katere pravice omeji? Katerih pravic se ne sme? Kako je definiran otrok?
4. Kaj je sekundarna zakonodaja EU? Kaj so direktive, uredbe ...
 
KLINC - Srednje poklicne in strokovne šole

1. Državni zbor.
2. Kakšno vlogo ima državni svet in predsednik države pri sprejemanju zakonov?
3. Kje so zapisane otrokove pravice?
4. Kaj je glavno načelo Konvencije o otrokovih pravicah?
5. Naštej evropske institucije.
6. Evropski parlament (tri pristojnosti in s katero drugo evropsko institucijo se povezuje - Svet EU).
 
1. kdo je predsednik republike in njegove naloge
2. konvencija o otrokovih pravicah (naštej nekaj pravic iz nje) in razloži pravico do izobraževanja
3. institucije EU, naloge sveta EU
 
1. Referendum (kdo ga predlaga, zakaj, v katerih primerih ga ne smemo razpisati)
2. Parlamentarna preiskava (kaj je, kdo jo odredi, kaj se imenuje - komisija ter kakšna ima pooblastila)
3. Ali je z ustavo določene človekove pravice in temeljne svoboščine izjemoma dopustno začasno omejiti ali razveljaviti?
4. Domnevna nedolžnost
 
1. Državni svet (predvsem pristojnosti)
2. Kakšne pravice ima posameznik, ko je pridržan? Kako je obravnavan?
3. Ustavno sodišče (o čem odločajo, kaj izvršujejo?)
 
Ga. Kurent
Zakaj je Slovenija pravna država. Povedala vse o ustavi, zakonih in skladnosti vseh aktov z ustavo.
Potem je navezala na ustavno sodišče. Ko sem vse povedala, jo je zanimalo, ali lahko jaz, če vidim, da nek zakon ni v skladu z ustavo, dam ustavno pritožbo ter kaj naredi sodišče, če presodi, da zakon ni v skladu z ustavo.
Potem je rekla še poslanci (začela sem govoriti, me je prekinila in vprašala, ali lahko poslanca zaprejo. In sem vse povedala o imuniteti in da ga ne smejo kaznovati v zvezi s svojim delom. Potem me je vprašala, za kaj ga pa lahko kaznujejo. Za kaznivo dejanje zagrožena kazni nad 5 let. In še za to sem rekla, da mu lahko dajo poslanci imuniteto. Podvprašanje zakaj? Ker ga nujno rabijo na delovnem mestu. :)

Prijazna, vendar stroga. Zahteva veliko in ko vidi, da znaš, še kar sprašuje naprej in vrta.
 
Doltar, zelo prijazen odnos, deluje zelo pomirjujoca ko prideš cel živčen notri.

1. Volilna pravica, kako je s tujci in volilno pravico.
2. Kje se vse lahko udejstvujemo kot posamezniki (volitve, referendum, protesti...)
3. Evropski parlament.
 
Kako je Slo. opredeljena v ustavi.
Predsednik RS.
Volilna pravica.
Zakaj rečemo, da ima Slo. pravno ureditev.
Otrokove pravice.
Pravice do osebne identite.
 
- Uradni jezik
- Človekova pravica do zbiranja (v katerih primerih se omeji oz. odvzame)
- Sodišča

Izpraševalec (Bojan Dolenc) je zelo prijazen in pomaga s podvprašanji :)
 
izpraševalec: Jurij Groznik

1. Opišite državni svet, kaj pomeni odložilni veto, na koliko let se volijo državni svetniki?
2. Konvencija o otrokovih pravicah - kaj je njeno glavno vodilno geslo (=največja možna korist otroka), kakšna je definicija otroka in ali lahko otroke razlikujemo med seboj in na podlagi česa jih ne smemo (2. člen konvencije).
3. Pravni viri EU: primarna zakonodaja, sekundarna zakonodaja in sodna praksa (našteti in zelo na grobo opisati).
 
Smer: razredni pouk
Gospod Krašovec je izredno prijazen gospod, ne komplicira.
1. Simboli Slovenije (zastava, grb, himna) in simboli Evropske unije (zastava, himna, geslo, valuta) - je lahko slovenska zastava brez grba? LAHKO!!!
2. Evropska komisija (sestava in pristojnosti).
3. Konvencija o otrokovih pravicah (počitek, igra, umetnost, kultura) - 5-minutni odmori, 20 - 30 minutni odmori vsaj 1x dnevno, podaljšano bivanje, počitnice.
 
Smer: učiteljica slovenščine
Gospod Krašovec je zelo prijazen, če kaj ne poveš, doda, če vidi, da znaš, te prekine.
1. Načelo delitve oblasti. Zakaj smo ga uvedli? Da je oblast razporejena in nima en človek/institucija celotne oblasti.
2. Kako v šoli uresničujemo pravico do zdravja? Sodelovanje z zdravstvenimi zavodi (sistematski pregledi, cepljenje, on je dodal, da tudi s tem, da imamo v šoli vsaj en topel obrok hrane dnevno).
3. Svet EU.
 
1. Državni zbor (katero vejo oblasti predstavlja, koliko ima poslancev, koliko let traja mandat, koga zastopa, ali lahko mandat predčasno preneha in v katerih primerih)
2. Svet EU (kje ima sedež, kdo ga sestavlja, katera je njegova najpomembnejša funkcija)
 
Izpraševalec: NORČIČ

1. Vlada (sestava, kdo voli in predlaga ministre in predsednika vlade)
2. Pravice staršev
3. Indetiteta otroka

Zelo prijazen in nasmejan gospod. Dovolj so zelo kratki odgovori.
 
USTAVA (Izpraševalka Cifer)

- Delitev oblasti
- DZ (volitve, pristojnosti, koga nadzoruje (vlado), obtožba pred ustavnim sodiščem)
- DS (predstavniki česa so, volitve)
- Evropska komisija (sestava, pristojnosti)

Prijazna izpraševalka, išče znanje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
936
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.114
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
768

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu