ZAKONODAJA - ŠOLA ZA OTROKE S POSEBNIMI POTREBAMI - skupna vprašanja

Trenutno berete:
ZAKONODAJA - ŠOLA ZA OTROKE S POSEBNIMI POTREBAMI - skupna vprašanja

Tomaž Rozman, področje: izobraževanje otrok s PP

1. Kaj prilagajamo učencem s posebnimi potrebami v izobraževalnih programih oz. kakšne prilagoditve programov imamo za otroke s pp. Nisem točno razumela in sem ga vprašala. Potem sem pa naštela, kaj se lahko vse prilagodi v šoli: izobrazbeni standard, DSP, organizacija pouka, preverjanje in ocenjevanje, napredovanje ... kaj še? Kaj še? Morda, bi mu pa mogla naštet izobraževalne programe... hmmmm, ma je bil zadovoljen z odgovorom.
2. Postopek usmeritve otrok s PP v zavod, na primer naš. S vprašanji res morda zmede. Moraš malo povezat. Pa tudi, jaz sem ga kar vprašala, kaj je mišljeno predenj bi brcnila v temo.
Skratka postopek usmerjanaj je bil tukaj mišljen, pa sem ga opisala in me je vmes prekinil, je rekel da vidi, da sem si to pogledala.
In to je bilo to.

Tudi ta izpraševalec je bil topel, prijeten, prijazen, s pozitivnim prijetnim obrazom. Moja izkušnja je lepa in pozitivna. Me je na koncu pa malo pohecal, ker nisem prebrala, kaj podpisujem, mi je rekel, da se vidimo pa oktobra še 1x. Pa sem se skoraj zjokala, ko sem zvedla, da sem pa kljub vsemu naredila.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Vprašanja s področja ustavne ureditve (Sajevec-Plavčak):
- volilna pravica (kdo ne - osebe z zmerno, težjo, težko motnjo v duševnem razvoju; lahko volimo in smo voljeni),
- svoboda gibanja in kdaj je omejena.
Mislim, da še nekaj, pa mi je ušlo...
Prijazna, umirjena gospa, pomaga z namigi, vprašanji.
 
Tomaž Rozman, izpraševalec in tudi predsednik komisije:
- OPP po zakonu,
- mandat ravnatelja (potem sva še debatirala, če je lahko ravnatelj 35 let, želel je , da povežem in razmišljam v smeri, da kandidat rabi 3 leta, da je mentor in vsaj še 5 let, da lahko kandidira in da bi težko imel potem staž ravnatelja tako dolg, najprej nisem razumela, kaj je želel, pa je vprašal drugače, usmerjal, če nisem povedala ravno tisto, kar je želel),
- strokovni delavci v šoli za OPP (poleg poleg str. delavcev na šoli, lahko tudi zunanji z ustrezno strokovno izobrazbo: SRP, logoped..., ne vem nekaj v tej smeri).
Umirjen, usmerjal, postavljal podvprašanja, želel vedeti še...
Na koncu želi podpis, preberite, kaj podpišete, jaz nisem, pa me je hecal, če to nikoli ne storim, da zdaj sem pa podpisala, ne vem že kaj...., no in če bi prebrala ne bi bilo dilema, če sem naredila.... no, ja šli je, kar korajžno in pogumno vsem, ki vas to še čaka.
 
Sem učiteljica v posebnem programu VIZ.


Zakonodaja:
- Svet zavoda
- Pravilnik o šolskem koledarju
- Ugovor na oceno
 
Individualiziran program (kaj se v njem določi).
DSP - kdo ga izvaja, katere oblike, ali se lahko izvaja na domu
Preverjanje - ocenjevanje znanja (razlika)
 
Pravilnik o šolskem koledarju
Svet šole
Ugovor na oceno
 
1. Kdo ustanovi javno OŠ. Pogoji za ustanovitev.
2. Zbirke podatkov, ki jih vodi šola.
3. Otroci s PP. Našteti in programi, v katere se vključujejo.
4. Učna pomoč. Za katere otroke?
 
Izpraševalka: Šoln Vogrinc

- Svet staršev
- Učne težave in kontinuum pomoči
- Pravica do brezplačnega prevoza
 
- Kako ZOFVI opredeljuje delo svetovalnega delavca? Govorila sem o Programskih smernicah za svetovalno delo v OŠ (preventivne, razvojne dejavnosti, pomoč in načrtovanje ter evalvacije; svetovalni odnos z vsemi udeleženimi, konkretne dejavnosti (pomoč pri prehodih, vpisu v šolo, prehajanju na druge izobraževalne ravni itd.)
- Vpis v šolo (v mesecu februarju za naslednje šolsko leto).
- Odlog šolanja (predlaga starš/odločba/zdravstvena služba, opravi se postopek za preverjanje pripravljenosti za vstop v šolo, lahko se tudi sredi leta odloži za 1. razred)
- Kdo odloči, kam se vpiše OPP (Komisija za usmerjanje)
 
Izpraševalka Ksenija Švalj

- Naloge svetovalne službe.
- Našteti skupine OPP.
- S katerim dokumentom učenec dobi status učenca s PP? Kaj mora šola naredit, ko učenec dobi odločbo? (IP) Za koliko časa se izda odločbo in kdo jo izda? Kdo vloži preverjanje odločbe, kam, zakaj?

Pri nalogah svetovalne službe me je hitro ustavila. Je prijetna in nič ne koplicira.
 
Izpraševalka Ksenija Švalj

- Naloge svetovalne službe.
- Našteti skupine OPP.
- S katerim dokumentom učenec dobi status učenca s PP? Kaj mora šola naredit, ko učenec dobi odločbo? (IP) Za koliko časa se izda odločbo in kdo jo izda? Kdo vloži preverjanje odločbe, kam, zakaj?

Pri nalogah svetovalne službe me je hitro ustavila. Je prijetna in nič ne koplicira.

Koliko časa velja odločba? Kaj si tukaj odgovorila?
 
Izpraševalka Polona Šoln Vrbinc
1. Status učenca, kdaj začne veljati, koliko časa traja izobraževanje v prilagojenem izobraževanju NIS (9+3 leta), v posebnem programu (do 26. leta). Ali lahko učenec iz OPP NIS po uspešno zaključenem 9. razredu vseeno gre v 10. razred (odgovor je da).
2. Ugovor na oceno.
3. Sporočanje o izostanku otroka. Kdaj morajo starši sporočiti, kaj se zgodi če ne sporočijo.
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka: Polona Šoln Vrbinc – drugače kot na obvestilu o komisiji, sicer tudi predsednica komisije
- Svet staršev (kdo, koliko, naloge, v odnosu do izbire ravnatelja)
- Kakšen je postopek nameščanja otrok v vzgojni zavod? (Ni je zanimal novi zakon o nameščanju otrok s ČVM, ampak je hotela po ustaljenem postopku, ki je CSD + po družinskem zakoniku odločba sodišča! Očitno moraš vedeti oboje.)
- IP (kaj vse mora vsebovati)
 
izpraševalka Ksenija Švalj, tudi predsednica komisije
datum izpita: 10. 5. 2021

- ZOFVI - katera področja določa
- v katere vzgojne in izobraževalne programe se lahko vključijo otroci s posebni potrebami; katere skupine otrok s pp se izobražuje v EIS
- kako je opredeljeno delo svetovalne službe po ZOFVI (sem svetovalna delavka), s katerim dokumentom si lahko pomagamo v svetovalni službi (Programske smernice); kdo jih sprejme (Strokovni svet za splošno izobraževanje); kdo vse lahko dela v svetovalni službi
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka: Švalj
1. Skupine oseb s posebnimi potrebami in zakon, v katerem so navedene.
2. V katerih ustanovah se izvaja PPNIS. Normativi v NIS-u (število učencev, za koliko lahko odstopa normativ, kdo to odobri, v katerem pravilniku lahko to poiščemo). Delam v NIS-u, zato se je tako zelo osredotočila na ta program.
2. Pisno ocenjevanje znanja (rok za vpis ocene in seznanitev učenca z oceno).
4. Kdo sprejema javno veljavne programe, obvezni in razširjeni program.

Izredno prijetna izpraševalka.
Srečno! :)
 
Izpraševalka Ksenija Švalj (2 od 3 izpraševalcev sta se zamenjala):
Pogleda, v katerih programih delaš in te glede na to sprašuje.
1. Svet staršev: sestava, pristojnosti, zakaj obstaja (hotela je slišati, da uresničujejo tudi svoj interes)
2. Kateri zakon ureja področje PP za predšolske otroke (o celostni zgodnji obravnavi). Kako poteka prepoznavanje otrok s PP? Kaj potem, ko pride v center za zgodnjo obravnavo? Cel potek (vodi s podvprašanji). Kaj vsebuje dokument Načrt pomoči družini?
3. DSP: oblike, način in kraj izvajanja, v čem se svetovalna storitev razlikuje od drugih dveh oblik.
Prijazna. Dovolj je, če poveš s svojimi besedami.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: VRTEŠKA ZAKONODAJA - MISELNI VZORCI VRTEŠKE...
Odgovori
3
Ogledi
742
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- EVROPSKA ZAKONODAJA - MISELNI...
Odgovori
0
Ogledi
687
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.180
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.224

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu