USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Svetovalna delavka v OŠ

1. Načelo enakopravnosti (pomembno, da imamo znotraj posamezne skupine (npr. ženske, moški) vsi enake pravice, je relativna in ne absolutna enakopravnost).
2. KOP - katero je najvišje načelo in kako bi ti upoštevala pri svojem delu?
3. Evropski svet
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kaj je državna nedotakljivost (stanovanje)?
2. Naloge državnega sveta?
3. Evropska komisija? Katere naloge ima, kdo jo sestavlja, mandat,....?
 
Izpraševalka Manica Gros (zelo prijazna).

1. Državni zbor (sem kar povedala vse, kar vem - je bilo dovolj).
2. Načelo otrokove največje koristi - kaj to je in kje sem zasledila. Kdo mora to načelo upoštevati (sem rekla, da pogodbene članice, ki so konvencijo sprejela, pa je potem vprašala, kdo v teh državah - sem dodala, da vsi državni organi).
3. Evropsko državljanstvo.
 
Izpraševalka ga. Ravlija:
- zakonodajni referendum (kaj je, ali je bil kdaj izveden - referendum o nedeljskem del. času trgovin)
- zaupnica vladi in nezaupnica vladi (vse s tocnimi številkami)
- pravica vesti
 
Opravila izpit. Izpit sem opravljala za OŠ. Sem profesorica angl.
Izpraševalka ga. Ravlija.

- zaupnica / nezaupnica (podrobno),
- nedotakljivost stanovanja,
- pravice obtoženca (osnovne: ni se potrebno izrekati zoper sebe ali bližnjih, svobodna izbira zagovornika, itd. ) Tukaj sem popolnoma zmrznila, ker je bilo preveč enostavno. :)
Vsem želim veliko sreče in poguma. Zmorete.
 
Izpraševalka: Mateja Grmek

1. Simboli EU in simboli za Slovenijo.
2. Katere pravice smo kot Slovenci dobili, ko smo prišli/ postali del EU? (pravica do prostega gibanja na ozemlju EU, pravica do prebivanja na ozemlju držav članic EU, pravico voliti in biti izvoljen za poslanca na volitvah v Evropski parlament ter na lokalnih volitvah v državi stalnega prebivališča, pravico nasloviti peticijo na Evropski parlament, pravico obrniti se na varuha človekovih pravic, pravico pritožiti se Evropski komisiji).
3. Glavno vodilo/cilj o Konvenciji o otrokih pravicah.
(delala za pomoč. vzg.)
 
Izpit 15.6.2020, 15.00
Žgajnar

- Državni svet: sestava, mandat, pristojnosti, kaj je odložilni veto
- Pravo EU: Kakšen odnos ima do prava držav članic (Načela)

Zelo prijazna, pomaga s podvprašanji in tudi vodi do odgovora, če se zatakne.. 😉 Srečno
 
- Evropski parlament (koliko poslancev, koliko slo poslancev, naloge,..),
- varuh človekovih pravic (mandat, kdo je, kdo ga imenuje, kaj počne),
- ustavnost in zakonitost.
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico
Izpraševalka za ustavo - gospa Cifer:
- delitev oblasti - naštej vse tri, nato sem morala sodno oblast podrobneje opisat (začela sem naštevati načela sodstva, nato me je prekinila in vprašala še po ustavnem sodišču, najvišjem sodišču v sloveniji in njegovi funkciji)
- človekove pravice - kje so zapisane (jaz sem rekla da v človekovih pravicah - želela je slišati da so zapisane v ustavi oz. so del ustave, s podvprašanji sva prišli do tega odgovora)
- naštej nekaj otrokovih pravic, kdo je otrok po tej konvenciji, kako se uresničujejo
Zaradi živčnosti sem bila precej zmedena, ampak je pomagala s podvprašanji, skratka prijazna :)
 
1. Skupine človekovih pravic in temeljnih svoboščin (iz vsake skupine po en primer).
2. Volilna pravica (vse vrste), ali sem lahko izvoljena za predsednico države, poslanko, sodnico? Koga volimo z posredno volilno pravico (svetnike v DS)?
3. Na koga se lahko obrnemo, če so nam kršene človekove pravice?
 
Opravljala sem strokovni izpit za diplomirano vzgojiteljico.
Izpraševalka CIFER :
- Pravice staršev (katere so in poleg pravic tudi dolžnosti, kje so zapisane, kdaj se lahko omejijo)
- Kaj vem o vladi? Zaupnica/nezaupnica? Javna interpelacija? Kako se izvoli predsednik vlade?
- Na katere oblasti delimo oblast (zakonodajna, izvršilna, sodna). Povedala sem tudi, kdo deluje v posamezni oblasti.
- Kdo razglaša zakone in kakšen je postopek za sprejetje zakona?
- Kdo je izvršilni organ v EU? (evropska komisija).
Izpraševalka je zelo prijazna, korektna in ti pomaga z podvprašanji. Srečno vsem. :)
 
USTAVA:
1. Razdelitev oblasti v RS (zakonodajna, izvršilna, sodna)
2. Državni zbor (vse: pristojnosti, volitve, zakaj je pomemben proračun)
3. Sodišča (podrobneje Ustavno sodišče)
 
  • Temeljne ustavne listine
  • Delitev oblasti, natančneje opiši sodno oblast (vsa sodišča po vrstnem redu)
  • Kam spadajo: pravica do ugovora vesti, do šolanja, do dela?
  • Institucije Evropske unije, izberi eno in jo natančno opiši (predvsem tudi naloge)
 
Odgovarjala sem za področje vzgojiteljice v dijaškem domu.
  1. človekove pravice in temeljne svoboščine (kako jih delimo, našteti dve politični in dve osebni, kaj je domneva nedolžnosti)
  2. varuh človekovih pravic (kdo ga imenuje, mandat in moč)
  3. razlika med svetom evropske unije in svetom Evrope
 
28.9.2020

1. Pravica svobode gibanja (kaj je?), v katerih primerih je lahko okrnjena?
Je ena temeljnih pravic; pomeni pravico do svobodnega gibanja, prehajanja iz in v državo in pravico, da si POIŠČEMO PREBIVALIŠČE, kjer želimo. Okrnjena je lahko v primeru kazenskega postopka (begosumnost, sum ponovitve kazenskega dejanja, uničenje dokazov).

2. S kakšno večino glasuje DZ pri sprejemanju običajnih (ne tako zelo pomembnih zakonih)?
Glasuje z RELATIVNO NAVADNO VEČINO.

3. Pravica vesti.
Je pravica vezana na pravico verske opredelitve ali neopredelitve. Vsak se po svoji vesti odloča kako, če sploh se bo versko opredelil.
 
mag. Drago Krašovec:
- svet evropske unije (kdo sestavlja svet EU; na podlagi česa se odloči kdo izmed ministrov določene države članice EU bo prisostvoval v svetu EU; koga zastopa svet EU)

- Človekove pravice - ali so kdaj omejene? (Da, vojno, izredno stanje, s pravicami drugih). Kaj pa svoboda gibanja? Npr. ko ti policija vzame 48 ur svobode s čim je to omejeno? (z zakonom). Ali katerih človekovih pravic ne moremo omejiti niti v izrednem stanju? (da). Katere pravice so to?

- Otrokove pravice: Kaj je glavno vodilo in kako ga ti v svojem delu upostevas.
 
Krašovec:
  • državni svet (naloge sestava),
  • konvencija o otrokovih prvicah (namen, kako jo v praksi lahko uporabiš),
  • "Kaj je to demokratični deficit?" (Evropski parlament je bilo naslednje vprašanje in potem je razložil kaj je ta deficit).

Zelo prijeten izpraševalec, praktik.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.092

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu