USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Nazadnje urejeno:
Izpraševalka je bila ga. Mateja Nemec Lukman. Resna gospa, ampak prijazna, pomaga, usmerja. Nje sem se najbolj bala, a sem najhitreje in najlažje opravila prav pri njej.
Vprašala me je:
1. Kaj je v ustavi zapisano o otrokovih pravicah in kaj se zgodi, če so njihove pravice kršene . Npr., če starši ne skrbijo zanje, jh zanemarjajo itd. (se vključijo centri za socialno delo)
2. Evropski parlament - vse, kar veš o njem. Kako so izvoljeni v EP in kako se tam delijo- po politični pripadnosti, ne po narodnosti.
3. Hierarhija predpisov- Ustava- zakon- podzakonski akti (pravilniki, uredbe, odločbe)

Delala sem za področje svetovalne službe v OŠ.

Srečno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpit opravila 15.10.

Ustava (namesto ge. Nade Grmek sem imela drugo izprasevalko, ampak se ne spomnim imena):
1.Pravice in dolznosti starsev, ali imamo v Sloveniji sirotisnice (ne).
2. Pristojnosti DS.
3. Institicije EU
4. Kdo razglasa zakone.

Zelo prijazna izprasevalka.

3
 
Kaksen je zakonodajni postopek v RS?



Evropski parlament - funkcija, slovenski poslanci



Kdo je predsednik RS?



Katero je glavno vodilo Konvencije o otrokovih pravicah? Kje se to najbolj odraža?
 
Izpraševalka Manica Gros
1. Simboli Slovenije
2. Kdaj je Slovenija vstopila v EU.
3. Kaj je Slovenija pridobila z vstopom v EU.
Zelo vredu izpraševalka.
 
Državni zbor, funkcije.
Kaj je glavno vodilo v konveciji o o.p.? Kako bi ga upoštevali v vasem poklicu?
Svet EU.
 
1. splošne določbe ustave, kako jih razumem
2. kje so zapisane otrokove pravice, katere določa KOP in kaj definira 1. člen KOP
3. ustanove EU, opis E parlamenta

Izpraševalka K. Klinc, izpit sem opravljala kot svetovalna delavka v vrtcu (inkluzivna pedagoginja)
 
Manica Gros, prijazna gospa :)

1. Pravni viri EU
2 Kdo vse lahko predlaga nov zakon? Kdo ga sprejme? Kdo ga potrdi?
3 Kdo lahko izreče odložilni veto?

Potekalo je zelo hitro. Opravljala sem za vzgojiteljico
 
Učiteljica DSP, izpraševalka Palhartinger:

1. delitev oblasti (kako, zakaj, kdo);
2. Državni zbor (vse, želi slišati zakonodajna, volilna in nadzorna funkcija);
3. pravica do zbiranja in združevanja (kaj je, kako se udejanja, če jo je možno omejiti - kdaj oz. zakaj).

Izjemno prijazna in potrpežljiva gospa, daje podvprašanja, usmerja. Kar pogumno ;)
 
Živjo!

Izpraševalka Mundy Brugneri, zelo prijazna gospa. Sva hitro zaključili, ogromno je pomagala=)

1.) prvo poglavje ustave - kaj je v njem zapisano, kaj je zapisano o oblasti (pripada ljudstvu, ki odloča posredno z volitvami in neposredno z referendumi), veje oblasti in razložiti
2.) kaj je v ustavi zapisano o varovanju osebnih podatkov (zbira se samo tiste, ki jih določa zakon, kaj se zgodi, če kdo to krši … tukaj nisem točno vedela, kaj želi od mene, me je lepo vodila s podvprašanji)
3.) uradni jezik(i) v slo
4.) kaj pomeni načelo največje koristi za otroka, kje je to zapisano in kdo mora to upoštevati

Gospa išče znanje, ti pomaga s podvprašanji, če se kje zatakne.
SREČNO!!=)
 
Izpraševalka Brus:
- slovenska ustava na splošno: kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel; kateri akt je bil sprejet ob razglasitvi samostojnosti (temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti RS);
- poglavja ustave;
- postopek za spremembo ustave;
- otrokove pravice: kateri akti jih varujejo in predstavi eno pravico.
 
Izpraševalka Doltar, zelo prijazna in pomaga z podvprašanji:

1. Definicija otroka
2. Kaj je v KOP glavno vodilo (otrokove koristi)
3. Pravice SLO državljanov ob vstopu v EU
4. Predsednik RS (podvprašanja: katere funkcionarje imenuje?, kdo ga nadomešča- predsednik DZ, kakšna je njegova vloga?)
 
Izpraševalka Bonelli, zelo prijazna in prijetna gospa.

1. Predsednik republike
2. Razmerja med pravom EU in pravom držav članic
3. Pravice in dolžnosti staršev po Ustavi
4. Kje so še zapisane pravice otrok
 
Opravljen ustavni del strokovnega izpita, juhu, veliko sreče in v pomoč:
1. Spoštovanje otrokove drugačnosti - ne glede na spol, raso itd. povej več o tem,
2. Državni zbor in vse podrobno o njem ter o predsedniku RS in njegove pristojnosti, naloge,
3. Simboli EU, naštej. Pa sva zaključili.

z dne 24. oktobra 2018, izpraševalka Katja Doltar, izjemno prijazna.
 
1. Ločenost cerkve od države (ali ustava preferira kakšno veroizpoved, na katero človekovo pravico se to nanaša).
2. Pristojnosti predsednika republike (kdaj lahko prevzame pristojnosti DZ, kaj lahko izda, kaj lahko DZ naredi glede njegovih odredb - ga tožijo na ustavnem sodišču).
3. Nedotakljivost stanovanja.

(Spraševalka Šoštarec Osterc)
 
USTAVA - NATAŠA BABNIK
1. Človekova pravica svobodnega gibanja (kaj pomeni), kdaj se omeji to gibanje?
2. Simboli EU?
3. Predsednik države (Kakšna je njegova funkcija in pristojnosti, kako ga izvolimo?
 
Izpraševalka Koželj Sladič

Simboli Slovenije, EU
Predsednik države - mandat, pristojnosti, način izvolitve
Pravni akti EU - primarna zakonodaja, sekundarna (razlika med uredbo in direktivo)
 
Izpaševalec: Kobol. Področje: vrtec, vzgojiteljica.

1. Kdaj in katere človekove pravice je dopustno razveljaviti?
2. Kaj je konvencija o otrokovih pravicah, kdo jo je sprejel in kdaj?
3. Sestava in pristojnosti Državnega sveta.
 
Izpraševalci zahtevajo natančno in strokovno izražanje.

Načelo delitve oblasti, naštej 3 veje oblasti ter kdo so in funkcije.
Predsednik RS. (Ko sem rekla, da je lahko dvakrat ponovno izvoljen, se je ustavila in vrtala, ker nisem dodala besedice zaporedoma.
Podrobneje še ustavno sodišče, ustavna pritožba.

Področje: učiteljica OŠ.

Vprašanja si je res dobro prebrati, a naj vas ne preseneti, da bodo osebe v komisiji zamenjane, kar boste izvedeli tik pred izpitom. Meni so zamenjali 2 od treh izpraševalk. Tako da zanašanje izključno na vprašanja ni vedno dobra odločitev ... Pa SREČNO!
 
Področje: učiteljica razrednega pouka
Izpraševalka: Jerneja Cifer

1. Splošna ustava (poglavja, temelji)
2. Pravice otrok in dolžnosti staršev po ustavi (do skrbstva, izobrazbe, podpore, staršem je lahko pravica omejena)
3. Državna ureditev (parlament, vlada, predsednik, uprava, obramba, sodstvo, pravosodje)
4. Volilna pravica (splošna, enaka, pasivna, aktivna)
5. Predsednik države (funkcija, mandat, naloge, vojno stanje, komuje odgovoren, ali je lahko tudi tujec predsednik, kdo opravlja njegovo vlogo, ko je odsoten)

Veliko podvprašanj, logično razmišljanje, zahteva več kot ostale v komisiji.
 
Delala strokovnega za pomočnico vzgojiteljice:

Ustava:
1. Hiarhija zakonov,
2. Kaj je v ustavi zapisano o otrokovih prsvicah?
3.Kdo prevzeme skrb za tiste brez stsrsev ali za tiste otroke za kateri starsi ne skrbijo ( drzava - upravlja pa s cetrom za socialno
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
849
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.019
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
682
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
704
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.074
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.091

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu