USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Izpraševalka: Slavica Čebular Musar:
1. Človekove pravice. Ali lahko kdaj ukinimo človekove pravice? Podvprašanja: In če, pod katerimi pogoji in katere lahko. Kaj ukinitev nekaterih pravic ne sme povzročiti?
2. Opišite zakonodajni postopek (kdo predlaga, opisati postopek, potem me je vprašala še za odložilni veto - DS pred razglasitvijo, kdaj začnejo veljati zakoni, kje morajo biti objavljeni, kdo jih razglasi in zakaj začnejo veljati šele 15. dan po objavi) - to te vodi skozi vprašanja.
3. Evropski parlament (sestava, pristojnosti, koga predstavljajo, koga volijo) -tukaj sem se zmedla, vendar te ona usmerja.
Prijazna nasmejana, vodi usmerja, kima, popravi in te usmeri na pravo pot.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pri ustavi so mi v zadnjem hipu menjali izpraševalca. Dobila sem zelo prijaznega gospoda Aljaža. Priimka se žal ne spomnim. Ni kompliciral. Vprašal me je:
- Kaj je ustava
- kaj sestavlja ustavo
- pristojnosti predsednika države
- kdo je predsednik države.
 
Izpraševalka Jana Dolgan:
1. Predsednik RS (kdo ga voli, volitve, mandat, funkcije)
2. Sekundarna zakonodaja EU (razlika med uredbo in direktivno); kateri so simboli EU?
3. Konvencija o otrokovih pravicah (kdaj in kje je bila sprejeta, kaj je glavno vodilo; pravica do identitete; naštejte še nekaj ostalih pravic)
 
Ustava - dr. Ines Grah
1. Delitev pravnega reda v Evropski Uniji?
2. Kdo je otrok? Kje so zapisane pravice otrok?
3. Delitev oblasti v Sloveniji. V kategorije razvrsti državne organe.
 
DOLINAR PETER (izptina vprašanja za vzgojiteljico - USTAVA)

1. Naštej institucije in organe EU. Katera institucija skrbi za naš denar?
2. Katere veje oblasti poznamo v SLO? Kdo izvršuje zakone oz. ima izvršilno oblast? Kdo sestavlja vlado? Kdo voli predsednika vlade?
3. Konvencija o otrokovih pravicah - Do katerega leta rečemo, da je človeško bitje otrok? Razen, če zakon določa, da se polnoletnost doseže kdaj? Kaj pomeni pravica do zasebnosti?
 
Petra Brus 4.4.23 (ustava)
1. Predsednik države in njegove funkcije ... (ne pozabite na polnoletnost in vrhovni poveljnik obrambnih sil).
2. Simboli Slovenije, narodna zastava (predstaviti samo barve in zaporedje); zastava z grbom je državna.
3. Simboli EU, himna, naslov himne ...
 
izpit opravljala za vzgojiteljico

1. ''V ustavi pomeni, da ima oblast ljudstvo...Kaj to pomeni?'' Sem povedala, da imamo volilno pravico, pravico voliti in biti izvoljen ter kdo ima volilno pravico
2. Kdo je lahko predsednik republike? oseba, ki ima slovensko državljanstvo
Kako dolgo traja njegov mandat? 5 let z možnostjo dvakratnega podaljšanja
3. Kje imajo državljani oblast v eu? V evropskem parlamentu
Naloge evropskega parlamenta
Koliko poslancev ima Slovenija v evropskem parlamentu? 8
 
11. 4. 2023, izpraševalec g. Anže Likozar
1. Delitev oblasti, podrobno opiši državni zbor
2. EU institucije, naštej glavne in druge
3. Evropska komisija, pristojnosti, člani, predsednica
 
Mlakar:

1. Simboli Slovenije
2. Delitev oblasti
3. Državni zbor - sestava, mandat, pristojnosti
4. Eu- kdaj , kaj smo pridobili, v katerem jeziku bi se obrnila na varuha človekovih pravic ( hotela je slišati, da je slo uradni jezik eu )
5. Kje so zapisane otrokove pravice
 
Izpraševalka: ga. Anja Gašperlin (OŠ)

1. Volilna pravica
2. Domnevna nedolžnost
3. Pravice državljanov EU
 
Mija požlep - izpraševalka za ustavo

1. Nedotakljivost stanovanja (treba je podrobno opisat)
2. Simboli Slovenije in simboli Evrope
3. Evropska zakonodaja - naštela sem primarna zakonodaja, sekundarna zakonodaja in sodna praksa.
4. Opisati sem mogla sekundarno zakonodajo

Gospa je prijazna in zeloo pomaga, če se ti zatakne. Pa veliko sreče☺️
 
1. Kaj je zapisano v poglavju Splošne določbe v Ustavi? Kako je z uradnim jezikom? Kdo ima oblast, kako volimo (posredno na volitvah poslance, neposredno na referendumih). Kako je z odnosom med državo in cerkvijo?
2. Varstvo osebnih podatkov - Kje je zapisano kaj o tem, kaj piše v Ustavi? Katere podatke se lahko pridobiva, s čim je to določeno? (Z zakoni.)
3. Otrokova pravica do osebne identitete (Kje zapisana? Kaj pomeni?)
 
1. Veje oblasti (našteti sem morala še sodišča).
2. Zakonodajni postopek (kdo je lahko predlagatelj, opisati redni zakonodajni postopek, kdo sprejme zakon, kdo ga razglasi, kje ga razglasi (po koliko dneh, zakaj toliko časa, kdaj začne veljati, povezala sem še z odložilnim vetom DS).
3. Volilna pravica (koga volimo na lokalnih, državnih in evropskih volitvah, kako volimo predsednika).
 
Kurent
1. DZ (naloge)
2. Ustavno sodisce in kdo se lahko na njega pritozi
3. Ustavnost in zakonitost, kaj to pomeni. Hierarhija zakonov kako si sledijo (ustava, mednarodne pogodbe....)
 
Izpraševalka za ustavno ureditev: Tina Trček, 4. 5. 2023.

1. Parlamentarna preiskava.
2. Naštej institucije EU, funkcija odbora regij.
3. Postopek po sprejemu novega zakona.

Zelo prijazna gospa :D SREČNO VSEM!
 
Izpraševalke se ne spomnim, ker so mi zamenjali komisijo
Vzgojiteljica:
1. Kaj veš o ustavi?
2. Kaj pomeni domneva nedolžnosti?
 
Nataša Voršič
8. 5. 2023
1. Načelo delitve oblasti, glasovanje (kdaj 2/3 večina)
2. Ustavno sodišče, varuh človekovih pravic - na koga bi se obrnila, če bi bile kršene človekove pravice in temeljne svoboščine
3. Veto
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.092

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu