USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Izpraševalka: Katja Doltar - prijazna, se nasmeje, pomaga
1. Kaj je to svoboda izražanja?
2. Imuniteta poslancev (Ali to velja tudi na parkirišču - ne, v zasebnem življenju ne velja.)
3. Evropska komisija (pomembno, da poveste, da je izvršilen organ in ima zakonodajno pobudo).
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Žgajnar:
Ustavna ureditev RS; kaj pomeni, da je SLO pravna in socialna država; delitev oblasti; kdo ima zakonodajno funkcijo; državni zbor; državni svet.
 
Klavdija Žgajnar
  1. Kaj je temelj ustave? (ustavnost in zakonitost - kaj to pomeni? demokratična država - kaj to pomeni, socialna država - kaj pomeni, da je Slovenija socialna država)?
  2. Ustavno sodišče? Katera sodišča še imamo v Sloveniji?
  3. Razlika med Svetom Evropske unije in Evropskim svetom?
 
Izpraševalec Kavšek Aljaž:
1. Kaj je ustava?
2. Delitev oblasti v RS, hierarhija med zakonodajno, izvršilno in sodno oblastjo. Kdo spada kam?
3. Neodvisnost in nepristranskost sodnikov.
 
Področje: SRP, PP VIZ
Izpraševalka: Sabina Lukavačkić

1. Konvencija o otrokovih pravicah - naštej nekaj otrokovih pravic
2. Predsednik Republike Slovenije
3. Kakšna država je Slovenija? Pojasni posamezni izraz. (Demokratična, pravna, socialna). Kdo v Sloveniji vlada? (Ljudstvo).
 
Vprašanja:
Ustava-Praprotnik:
1. Državni zbor-mandat, kdo, kako volimo, kako volimo predstavnika narodnih manjsin, naloge - v nulo!!
2. Svet EU-kako bi nasplosnu nekomu obrazlozila kaj je svet Eu? Zelela je slisati, da je ena izmed institucij evroske unije. Potem pa podrobno, kdo - 1minister vsake drzave in kako dolocimo kater minister bo na zasedanju? Mandat, naloge. Tu je treba biti previden, sem rekla da sprejema zakone skupaj s parlamentom … NAROBE, sprejema sekundarno zakonodajo.
3. Sekundarna zakonodaja- samo nastela
4. Konvencija o otrokovih pravicah, kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel in 3 najpomembnejse otrokove pravice.
5. Poslanska imuniteta- razlozi

Prijazna, pomaga ce se kje zatakne, vcasih se hitreje kot zelis. Zelo natancna pri izbiri besed, ves cas popravlja in zamenjuje besede.
 
Ustava - izpraševalka Manica Gros:
Vse o vladi RS, Konvencija o otrokovih pravicah, Evropska komisija in v katerem primeru bi se pritožila Eu komisiji.
 
Strokovni izpit sem delala za pomočnico vzgojiteljice. Izpraševalke se žal ne spomnim, saj so mi komisijo zamenjali.
1. Splošne določbe ustave
2. Kaj je aktivna, pasivna volilna pravica
3. Če vem kaj je zapisano pod 43. členom v ustavi. Nisem vedela, zato mi je povedala, da je to volilna pravica. Kaj to pomeni?
Zelo prijazna, pomaga, usmerja.
 
Simon Slokan:
Delitev oblasti (podrobneje sodno)
Ustavno sodišč (ali se lahko kot posameznik obrnete na ustavno sodišče in kdaj)
 
1. Delitev oblasti
2. Podrobneje izvršilna oblast v Sloveniji
3. Vse o volilni pravici, vrste volitev
4. Mandati
 
1. Varuh človekovih pravic.
2. Poslanska imuniteta.
3. Disciplina v šoli.
 
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) - 18. 5. 2023
Izpraševalka: Gros

- zakonodajni postopek
- Iz konvencije o otrokovih pravicah: pravica do izobraževanja
- pravni viri EU (primarni, sekundarni in na koncu bistvo primarnih in sekundarnih - kaj urejajo)
 
Maj 2023, izpraševalec g. Anže Likozar
- Opišite delitev oblasti v RS. Kdo ima poleg vlade še izvršilno oblast?
- Vse o predsedniku RS (kdo, kako izvoljen, mandat, pristojnosti).
- Kdaj je RS postala članica EU in katere pravice smo s tem pridobili?
- H komu se lahko obrnemo na EU ravni, če menimo, da so nam bile kršene osn. člov. pravice?
- Kako je definiran otrok po Konvenciji otrokovih pravic?
 
1. Delitev oblasti v Sloveniji, kdo spada kam
2. Podrobneje o predsedniku RS
3. Našteti institucije EU, podrobneje o Evropski komisiji (VSE)
 
25.5., za predmetno učiteljico
Izpraševalka Božena Pem

1. Kakšna država je Slovenija? (socialna, pravna, demokratična republika)
2. Delitev oblasti. Kam spada državni svet? Kakšne se njegove naloge?
3. Konvencija o otrokovih pravicah. Sem povedala samo glavne (do identitete, varovanja, udeležbe) in je bilo dovolj.
 
Izpraševalka Jerneja Cifer (25.5.2023)
1. Zakonodajni referendum: vse o njem (kdo predlaga in razpiše, kdaj se ne sme razpisat, postopek, razglasitev) usmerja, postavlja dodatna vprašanja
2. Ustavno sodišče (koliko jih je, imenovanje, pristojnosti in naloge, imenovanje predsednika, kaj naredi sodišče, če je zakon protiustaven ...)
3. Kaj piše o pravicah staršev v Ustavi RS (odgovornost vzgoje, pravica se lahko vzame, pravica do svobode rojstev …)
 
Jurij Groznik
- Državni zbor
- Sekundarna zakonodaja
- Konvencija o otrokovih pravicah
-Poslanska imuniteta
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
685
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
708
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu