USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Šoštarec Osterc:
1. Kdo ima v Sloveniji oblast? (ljudstvo) Kako se deli?
2. Vrste referendumov (pri posvetovalnem referendumu je želela slišat še, v katerem primeru ga razpišejo, nisem vedela, si je potem kar sama odgovorila haha)
3. Konvencija o otrokovih pravicah (na splošno, kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, nekaj malega o otrocih, ki nimajo staršev)

Zelo prijazna, tudi če kaj ne veš, gre skozi ;) nič bat!
 
Sarajlić

1. Kaj je zakonodajni referendum?
2. Konvencija o otrokovih pravicah - kakšen je to dokument, kako definira otroka
3. Evropska komisija
 
Kostanjevec

1. Človekove pravice: katere so osebne pravice.
2. Ustava: Državni svet - povej, kaj veš o njem.
3. EU: naštej institucije in si izberi eno (izbrala sem si Svet EU).
 
Komisije se mi je menjala, zato ne vem imena.

1. Evropska komisija
2. Kako poteka menjava ministrov in vlade.
3. Kaj ministri izdajajo. (Predpise... ).
 
7.6.2022
Vprasanja:
Kaj smo volili aprila? Kaj so naloge državnega zbora?
Nedotakljivost stanovanja.
Evropska komisija (posebno jonzanima, da predstavlja EU na mednarodnem področju)
 
Izpraševalka Doltar:
-Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična država. Kaj sta neposredna in posredna demokracija. S kakšnimi oblikami državljani neposredno vplivamo na državo in ali lahko državljani predlagamo zakon, koliko podpisov je potrebnih. Katere organe volimo neposredno.
-Evropski varuh človekovih pravic - naloge, kdo ga izvoli.
-Definicija otroka po Konvenciji

Zelo prijazna in pomaga s podvprašanji, če kaj pozabiš povedati.
 
Vprašanja iz ustave, izpraševalka: Jerneja Cifer
1. evropski parlament (pristojnosti, sestava),
2. vlada (pristojnosti, sestava),
3. glasovanje zaupnice in nezaupnice vladi
Izpraševalka je prijazna, pomaga. Želi, da se pravilno izražaš.
 
Se mi je zamenjala komisija in si nisem zapomnila imena.

1. Zakonski referendum, kdaj je veljaven in v katerih primerih ga ne smemo razpisati?
2. Katera naloga državnega sveta je najbolj temeljna in ki jo morajo nujno opravljati? (da podajajo mnenja glede zakonov)
3. Načelo zakonitosti v kazenskem pravu, nekaj v tem smislu. Spraševalka se je drugače izrazila in nisem točno vedela kaj želi.
 
Izpraševalka Doltar:
1. Načelo discipline pri pouku - na kakšen način jo izvajamo (jaz sem govorila o tem, da moramo kaznovati v skladu s KOP, brez diskriminacije, …). Vprašala me je še, ali to velja enako za otroka, ki je posvojen in za otroka, rojenega v zakonski zvezi - SEVEDA, brez diskriminacije.
2. Pravicr in dolžnosti staršev po ustavi + podvprašanje, ali je izvenzakonska zveza enakpravna zakonski zvezi - JA.
3. Svet EU + podvprašanje, kdaj je Slovenija nazadnje predsedovala (2. polovica leta 2021).

Res prijazna, ves čas prikimuje in tako veš, da si na pravi poti. Super je!
 
Izpraševalka: Petra Mundy Brugneri

1. Kako se uresničujejo človekove pravice? Odgovor: neposredno na podlago ustave. Sledilo je vprašanje, kaj to pomeni? Ali so lahko omejene in na kakšen način? Navezujoče na to, da so omejene s pravicami drugih je želela še konkreten primer.
2. Konvencija o otrokovih pravicah - kaj je najpomembnejše načelo? (Da delamo v največjo korist otroka). Katere institucije morajo to načelo upoštevati poleg vzgojno-izobraževalnih?
3. Varstvo osebnih podatkov. Katere podatke v šoli lahko zbiramo? (Tiste, za katere imamo soglasje) Kaj pa če želimo nekaj več, za kar soglasja nimamo? (Ga moramo pridobiti).

Zelo prijazna, pomaga in usmerja.
 
1. Ustava: kako je zgrajena, kaj je to preambula, katera listina je temelj ustave, kdaj je bila sprejela (TUL in Ustava) - točni datumi.
2. Absolutne in relativne človekova pravice v ustavi: razložiti pojma in v kakšnem kontekstu pridejo v poštev (16. člen), našteti absolutne človekove pravice (našteješ jih nekaj).
3. Državni simboli - samo našteti.
 
Renata Ravlija:
1. Naloge DZ
2. Svoboda vesti (ali so verski simboli v šoli dovoljeni:ne, ali lahko kot učiteljica ima na sebi verižico s simbolom križ:da, kaj bi kot učiteljica naredila, če bi imela učenca druge veroizpovedi in ima ta omejitve: počakala, da bi starši kaj povedali)
3. Pravice narodne avtohtone skupine.
 
Izpraševalka Mirena Šoštarić (Komisija za OPP, 22. 6. 2022)

- Kaj pomeni načelo enotnosti?
- DZ.
- Evropska komisija? (Ali državljani volimo slo. komisarja? Ne.)
 
1. Pravice staršev.
2. Ustavno sodišče.
3. Našteti inštitucije EU, v katerih imamo oredstavnike (vseh), za katere lahko mi izbiramo (volimo poslance v E. parlament), kako jih volimo.
Ne spomnim se imena izpraševalke, ker so mi zamenjali.
 
KLINC
1. Predsednik, pristojnosti, mandatna doba
2. Sekundarna zakonodaja EU
3. Otrokove pravice, načelo največje koristi, pravica do izobraževanja
 
1. Pravice staršev
2. Vlada - kako je sestavljena, kako poteka postopek imenovanja ministrov, ali se prej izvoli predsednika vlade ali ministre
3. Evropska komisija - kako jo volimo, kako se povezujejo člani
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
708
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu