USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Prispevki
6
Šoštarec Osterc:
1. Kdo ima v Sloveniji oblast? (ljudstvo) Kako se deli?
2. Vrste referendumov (pri posvetovalnem referendumu je želela slišat še, v katerem primeru ga razpišejo, nisem vedela, si je potem kar sama odgovorila haha)
3. Konvencija o otrokovih pravicah (na splošno, kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, nekaj malega o otrocih, ki nimajo staršev)

Zelo prijazna, tudi če kaj ne veš, gre skozi ;) nič bat!

Prispevki
1
Sarajlić

1. Kaj je zakonodajni referendum?
2. Konvencija o otrokovih pravicah - kakšen je to dokument, kako definira otroka
3. Evropska komisija

Prispevki
5
Kostanjevec

1. Človekove pravice: katere so osebne pravice.
2. Ustava: Državni svet - povej, kaj veš o njem.
3. EU: naštej institucije in si izberi eno (izbrala sem si Svet EU).

Prispevki
3
Komisije se mi je menjala, zato ne vem imena.

1. Evropska komisija
2. Kako poteka menjava ministrov in vlade.
3. Kaj ministri izdajajo. (Predpise... ).

Prispevki
4
7.6.2022
Vprasanja:
Kaj smo volili aprila? Kaj so naloge državnega zbora?
Nedotakljivost stanovanja.
Evropska komisija (posebno jonzanima, da predstavlja EU na mednarodnem področju)

Prispevki
6
Izpraševalka Doltar:
-Kaj pomeni, da je Slovenija demokratična država. Kaj sta neposredna in posredna demokracija. S kakšnimi oblikami državljani neposredno vplivamo na državo in ali lahko državljani predlagamo zakon, koliko podpisov je potrebnih. Katere organe volimo neposredno.
-Evropski varuh človekovih pravic - naloge, kdo ga izvoli.
-Definicija otroka po Konvenciji

Zelo prijazna in pomaga s podvprašanji, če kaj pozabiš povedati.

Prispevki
6
Vprašanja iz ustave, izpraševalka: Jerneja Cifer
1. evropski parlament (pristojnosti, sestava),
2. vlada (pristojnosti, sestava),
3. glasovanje zaupnice in nezaupnice vladi
Izpraševalka je prijazna, pomaga. Želi, da se pravilno izražaš.

Prispevki
6
Se mi je zamenjala komisija in si nisem zapomnila imena.

1. Zakonski referendum, kdaj je veljaven in v katerih primerih ga ne smemo razpisati?
2. Katera naloga državnega sveta je najbolj temeljna in ki jo morajo nujno opravljati? (da podajajo mnenja glede zakonov)
3. Načelo zakonitosti v kazenskem pravu, nekaj v tem smislu. Spraševalka se je drugače izrazila in nisem točno vedela kaj želi.

Prispevki
6
Izpraševalka Doltar:
1. Načelo discipline pri pouku - na kakšen način jo izvajamo (jaz sem govorila o tem, da moramo kaznovati v skladu s KOP, brez diskriminacije, …). Vprašala me je še, ali to velja enako za otroka, ki je posvojen in za otroka, rojenega v zakonski zvezi - SEVEDA, brez diskriminacije.
2. Pravicr in dolžnosti staršev po ustavi + podvprašanje, ali je izvenzakonska zveza enakpravna zakonski zvezi - JA.
3. Svet EU + podvprašanje, kdaj je Slovenija nazadnje predsedovala (2. polovica leta 2021).

Res prijazna, ves čas prikimuje in tako veš, da si na pravi poti. Super je!

Prispevki
6
Izpraševalka: Petra Mundy Brugneri

1. Kako se uresničujejo človekove pravice? Odgovor: neposredno na podlago ustave. Sledilo je vprašanje, kaj to pomeni? Ali so lahko omejene in na kakšen način? Navezujoče na to, da so omejene s pravicami drugih je želela še konkreten primer.
2. Konvencija o otrokovih pravicah - kaj je najpomembnejše načelo? (Da delamo v največjo korist otroka). Katere institucije morajo to načelo upoštevati poleg vzgojno-izobraževalnih?
3. Varstvo osebnih podatkov. Katere podatke v šoli lahko zbiramo? (Tiste, za katere imamo soglasje) Kaj pa če želimo nekaj več, za kar soglasja nimamo? (Ga moramo pridobiti).

Zelo prijazna, pomaga in usmerja.

Prispevki
5
1. Ustava: kako je zgrajena, kaj je to preambula, katera listina je temelj ustave, kdaj je bila sprejela (TUL in Ustava) - točni datumi.
2. Absolutne in relativne človekova pravice v ustavi: razložiti pojma in v kakšnem kontekstu pridejo v poštev (16. člen), našteti absolutne človekove pravice (našteješ jih nekaj).
3. Državni simboli - samo našteti.

Prispevki
4
Renata Ravlija:
1. Naloge DZ
2. Svoboda vesti (ali so verski simboli v šoli dovoljeni:ne, ali lahko kot učiteljica ima na sebi verižico s simbolom križ:da, kaj bi kot učiteljica naredila, če bi imela učenca druge veroizpovedi in ima ta omejitve: počakala, da bi starši kaj povedali)
3. Pravice narodne avtohtone skupine.

Prispevki
3
Izpraševalka Mirena Šoštarić (Komisija za OPP, 22. 6. 2022)

- Kaj pomeni načelo enotnosti?
- DZ.
- Evropska komisija? (Ali državljani volimo slo. komisarja? Ne.)

Prispevki
3
1. Pravice staršev.
2. Ustavno sodišče.
3. Našteti inštitucije EU, v katerih imamo oredstavnike (vseh), za katere lahko mi izbiramo (volimo poslance v E. parlament), kako jih volimo.
Ne spomnim se imena izpraševalke, ker so mi zamenjali.

Prispevki
8
KLINC
1. Predsednik, pristojnosti, mandatna doba
2. Sekundarna zakonodaja EU
3. Otrokove pravice, načelo največje koristi, pravica do izobraževanja

Prispevki
3
1. Pravice staršev
2. Vlada - kako je sestavljena, kako poteka postopek imenovanja ministrov, ali se prej izvoli predsednika vlade ali ministre
3. Evropska komisija - kako jo volimo, kako se povezujejo člani

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
67
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
269
Odgovori
0
Ogledi
136
Odgovori
1
Ogledi
237
Odgovori
1
Ogledi
264
Odgovori
0
Ogledi
284
Odgovori
0
Ogledi
198

Zadnji prispevki

Na vrhu