USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Ustava- spraševalec mag. Jurij Groznik:

Kdo ima oblast v Sloveniji ( ljudstvo);
Kako volimo poslance in kako volimo na referendumih ( posredno in neposredno);
Kako je definiran otrok, ali je Sloveniji treba upoštevati otrokove pravice, kje je sedež Združenih narodov ( pod 18 let..; da, ker smo podpisnica 1992; New York)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Jurij Groznik
1. Zakonska zveza (zelel je slisati, da sta drzava in cerkev loceni)
2. Državni svet
3. KOP - pravice otrok staroselcev, manjsin (pravica do identitete - kultura, jezik)
4. Nasteti organe EU, izbrati enega in ga podrobneke opisati ( podvpr. S katerim nasim organom se enaci evropska komisija - vlada/izvrsilna oblast)
 
Nazadnje urejeno:
1. Kje so opredeljene človekove pravice?
2. V katere skupine delimo človekove pravice in temeljne svoboščine? Nato je naštevala pravice, ki sem jih morala umestit v skupine (npr. izobraževanje - kulturne pravice; pravica do svobode - osebna pravica; domneva nedolžnosti - osebna pravica; poslanska imuniteta - politična ...).
3. Kaj je poslanska imuniteta?
4. Delitev oblasti. Kaj sodi v zakonodajno vejo oblasti? Koliko članov sestavlja DS? Mandat DS. Kaj je odložilni veto? S kakšno večino se potem sprejme zakon?
5. Imenovanje vlade, ministrov.
6. Razlike med Svetom EU in Evropskim svetom. Kdo sestavja katerega, naloge obeh.

Žal se ne spomnim imena izpraševalke, saj je zamenjala tisto, ki mi je bila dodeljena na začetku. Delovala je zelo strogo, niti 1x se ni nasmejala. Mislim, da je bilo še nekaj vprašanj pa sem jih pozabila. Kljub strogosti se da naredit. Na koncu se je ob mojem veselju, ko sem izvedela, da sem naredila, celo nasmejala.
 
USTAVA :
  • volilna pravica (splošna, enaka, aktivna, pasivna in kdo ne more volit; opozorila je, da to ne velja za vse osebe z duševno motnjo, ampak samo določene)
  • delitev oblasti, zakaj jo delimo (torej, da se prepreči monopol + dodala sem še nekaj stavkov o demokraciji, da jo državljani izvajamo posredno in neposredno) in njeni nosilci
  • otrokova pravica do identitete in kje je to zapisano
 
Ga. Katja Doltar

- opiši DZ (če vidi, da znaš, te prekine. Potem postavi še nekaj podvprašanj: mandat, je imel ta DZ cel mandat (DA)
- katere pravice smo pridobili s vstopom v EU (našteješ, na kratko opišeš).
- načelo discipline

Prijazna in spodbuja!
 
Izpraševalka: Katja DOLTAR

1. Kdo je predsednik republike?
2. Kakšne so njegove funkcije?
3. Koliko let traja njegov mandat?
4. Ali ga lahko volimo 2x zapored? (Da.) 3x zapored? (Ne. Lahko potem po 5 letih premora.)
 
Izpit 12. 4. 2022, pomočnik vzg.
1. Delitev lokalne samouprave. Koliko občin imamo? Kdo ustanovi občino?
2. Pravica do svobode gibanja.
3. Pravica najboljša korist otroka.
 
USTAVA (Brus):
1. Kakšne bodo naloge državnega zbora po (nedeljskih) volitvah poslancev?
2. Kakšne so naloge vlade? Kako se voli predsednika vlade?
3. Kje so zapisane otrokove pravice? Kaj je o otrokovih pravicah zapisano v Ustavi?
 
Nazadnje urejeno:
Izpit sem opravila za gimnazije.

Izpraševalka Mateja Nemec Lukman (še kar stroga, išče podrobnosti in točnost v izražanju - npr. da DZ GLASUJE in ne VOLI)

- vlada - vse: kdo imuje predsednika VL in ministre; kdo jih predlaga; če v prvo ne gre, kako je v drugem postopku (preden DZ glasuje za ministre, se morajo le-ti predstaviti državnemu zboru)
- pravice narodnih manjšin v slo (Romi so manjšina, a ne avtohtona; imajo svoje predstavnike samo v lokalni upravi)
- ustavno sodišče - vse (kdo koga imenuje, kdo je lahko imenovan itd...)

Srečno vsem!
 
Ustava:
- državni zbor (kdo ga sestavlja, kdo je predsednik državnega zbora, volitve predsednika vlade in poslancev, naloge državnega zbora)
- Načelo ustavnosti in zakonitosti
- Zakonodajni referendum (kdaj je zakon ki je sprejet v veljavi, kdo razglasi zakon in kdaj)
 
Klavdija Žgajnar

Ustava:
- človekove pravice (kje so zapisane ipd..)
- otrokove pravice (korist otroka)
- poslanska imuniteta
- načelo ustavnosti - vse
- Svet evropske unije
 
Nazadnje urejeno:
10. 5. 2022, OŠ (Babnik)
- Predsednik RS,
- pravica do svobode gibanja,
- simboli EU.
 
9. 5. 2022, področje gimnazije (učiteljica slovenščine), mag. Manica Gros:
- Vloga oz. naloge predsednika RS.
- Pravice, ki smo jih pridobili ob vstopu v EU.
- S kakšnim razlogom bi se pritožili evropski komisiji?
- Primarna in sekundarna zakonodaja.
 
Nazadnje urejeno:
USTAVA - FELE (svetovalno delo):
- Kaj pomeni republika?
- Katere pristojnosti ima predsednik države (tudi v času vojnega in izrednega stanja; kaj naredi po državnozborskih volitvah)?
- Katere pravice se ne smejo omejiti niti v vojnem in izrednem stanju?
- Svet EU (sestava, pristojnosti, kateri slovenski minister je v Svetu - ni stalnih ministrov, se menjujejo glede na temo, ki jo obravnavajo).
 
Zdravo.
Jaz sem imela strokovni izpit 10.5.2022 in pri ustavi me je izpraševalka vprašala naslednje:
1. Veje oblasti (izvršilna, zakonodajna in sodna) --> in vsako malo opisati, pri sodni pa poudariti njene naloge
2. Nedotakljivost stanovanja
3. Pravica otroka do osebne identitete.
Moja izpraševalka pa je bila Nataša Babnik, zelo prijetna gospa in je zadovoljna, če odgovor poveš s svojimi besedami.
 
Ustava - Barbara Koželj Sladič
1. Predsednik republike in njegove naloge (mandat, kdaj lahko objavi uredbo? - ob izrednem stanju, kako ga volimo -neposredno) tu sem še povedala, da je uredba lahko s strani EU.
2. Iz tega je sledilo vprašanje kaj je rezlika med uredbo in direktivo (EU)?
3. Aktivna/pasivna volilna pravica. Kaj pomeni da je volina pravica enaka? (vsak glas šteje enako) kaj pomeni, da je glasovanje tajno? (Da ne rabiš povedat, koga si volil)
Zelo prijazna, vprašanja postavlja iz tvojih odgovorov in te pri tem vodi. Zelo hitro sva končali.
 
Ustava: Simon Slokan
1. sodna veja oblasti, za kaj pritozis na delovno sodisce,
2. katere volitve poznas in njeni mandati.
3. Katere dolznosti imajo starsi do otrok/pravice. Kaj se zgodi ce starsi tega ne uresnicujejo?

Zelo prijazen gospod, lahko poves po svoje in ne komplicira.
 
Ustava - Barbara Koželj Sladič

1. Delitev oblasti (Kaj spada v katero vejo?)
2. Opiši Vlado. Kaj je interpelacija? Kaj je zaupnica vladi?
3. Naštej simbole EU.

Prijazna gospa.
 
USTAVA (mag. Jurij Groznik):

- 1. člen Ustave RS (kaj opredeljuje), kdo ima v Sloveniji oblast in kako jo izvršuje;
- kako je v Deklaraciji o otrokovih pravicah definiran otrok, kako se v šolah izvaja disciplina v skladu z otrokovimi pravicami;
- Evropski parlament (sestava, pristojnosti, sedež).

Gospod je zelo prijazen, ne sprašuje podrobnosti, zadeve tudi razloži.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
809
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.000
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.184
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
673
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
691
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.046
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.065

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu