USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Mundy Brugneri
1 Naštej čimveč poglavij ustave, ni nujno po vrsti.
2 Samouprava, v kakšni obliki jo poznamo. Kako nastane občina. Pristojnosti ustavnega sodišča v povezavi z občino (odg. spori med občinami in državnimi organi in samimi občinami), kdo še nadzoruje občino (odg. računsko sodišče - dovolj je bilo).
3 Pravica do izobrazbe po KOP (kaj o oš sš vš).
Zelo prijazna, komunikativna oseba, takšne si želiš, ko si pod stresom pred komisijo.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1) Identiteta otroka. V katerem dokumentu je opisana ta pravica?
2) Pravica do gibanja.
3) Viri eu zakonodaje, podrobneje sekundarna.
 
Izprasevalka: Sajevec-Plavčak
-Simboli Slovenije in Evrope (vse tudi EU dan, zastave točno po barvah in natančen opis grba)
-Zaupnica, nezaupnica in interpelacija ter kdo jo je v kratkem prestajal (min. Za šolstvo in min. Za kulturo)
-Kdo je v vladi, kdo koga imenuje
-Kaj pomeni, da smo državljani EU, kakšne pravice imamo, ali lahko državljani EU predlagajo zakon. (ja 1M prebivalcev lahko)

Srečno!
 
1. Družinske in otrokove pravice v ustavi
2. Najpomembnejše institucije EU; podrobneje Evropski svet
3. Državni svet RS - vse (pravica odložilnega veta!)
4. Kdo razglaša zakone in kdaj začnejo veljati
 
1.Kako v ustavi najdemo pravico do izobrazbe.
2.predsednik drzave(naloge in pristojnosti)
3.organi EU( podrobno svet eu)
 
Moja vprašanja za Ustavo (izpraševalka: Klavdija Žgajnar) - Zelo prijazna, skupaj z gospo Šterbenc in Pezdirc so po mojem "dream team":

- državna ureditev (našteti vse tri ter jih opisati, naloge DZ in DS, mandati, koliko članov imata, katera sodišča imamo v Sloveniji in jih našteti po vrsti);
- človekove pravice (našteti katere poznamo ter kam sodi volilna pravica, pravica do dela in še nekaj primerov...);
- evropski parlament (koliko članov, kako so izvoljeni in pristojnosti EP).

V glavnem super komisija, iščejo samo znanje ter osnove. Samo mirno!
 
Marija Pečjak Ferlež
1. Otrokove pravice (kje so zapisane, kako so definirane v ustavi, vse o konvenciji)
2. Državni zbor
3. Evropske institucije (+natančneje evropski svet)
 
Simon Slokan, prijazen gospod.

- sodna oblast; ali je ustavno sodišče del sodne oblasti

- pravice in dolžnosti staršev

- vse o volilni pravici
 

Priponke

  • USTAVA - Simon Slokan.docx
    298,4 KB · Ogledi: 249
  • USTAVA VPRAŠANJA VSEH KOMISANTOV.docx
    1,4 MB · Ogledi: 315
1. TEMELJNO NAČELO USTAVE RS (sem se zamislila in nisem znala odgovoriti, bila 1 minuto tiho. "Gospa, to pa res ni težko vprašanje." "Za mene očitno je :)) na koncu mi je rekla: To je 2. člen ustave: Slo je pravna in socialna država)
  1. KATERE PRAVICE POZNAMO (osebne, politične, socialne...naštela je nekaj pravic, morala sem jih razporediti, npr. Prepoved mučenja (osebna), svoboda vesti (pol.), svoboda gibanja (os.), svoboda dela (ekon.), natančno: Nedotakljivost čl. Življenja, Domneva nedolčnosti.
  2. SODNA VEJA OBLASTI (katera sodišča poznamo, podrobneje USTAVNO SODIŠČE, pristojnosti, ustavni sodniki: mandat, koliko jih je, kdo jih imenuje, kdo je predsednik: mandat, kdo ga voli)
  3. EVROPSKI SVET + SVET EU (primerjaj, kar natančno, pristojnosti, sestava). Prijazna gospa, vendar mi ni veliko pomagala.
 
1. Državni svet (Kdo so člani? Mandat? Pristojnosti?)
2. Koga mi volimo v institucije EU in v katero? (Koliko slovenskih poslancev je v parlamentu?)
3. Konvencija o otrokovih pravicah (Kaj je glavno načelo? Kdaj jo je podpisala SLO? Ali kdo nadzoruje države, če se držijo konvencije? Kdo? Zakaj?)

Delala sem za predmetnega učitelja OŠ. Ne vem kako je bilo ime izpraševalki, ker so mi menjali komisijo, je pa bila zelo prijazna.
 
Izpraševalka: Katja Doltar

1. Pravica do izobraževanja po Konvenciji o otrokovih pravicah. Podrobno sem opisala in je bila navdušena.
2. Iz prejšnjega je navezala vprašanje o nepismenosti in neznanju na Rome. Kakšne so njihove pravice in kdo ureja? Povedala sem, da je v ustavi zapisano, da Romi niso avtohtona skupnost, ter da njihove pravice ureja zakon. Bila je navdušena.
3. Kako je z narodnimi skupnostmi v Sloveniji? V katerih občinah živijo? Italijanska: Koper, Izola, Piran, Ankaran. Madžarska: Lendava, Šalovci, Dobrovnik, Moravske Toplice ter Hodoš. Povedati sem morala, da imamo zaradi tega dvojezične table na teh območjih ter dva uradna jezika v vseh javnih institucijah. Preberite člen v ustavi!!!
4. Katere pravice smo pridobili kot državljani EU in kdaj?

Če vidi, da znaš, potem končaš v treh minutah. Velja tudi za zakonodajo in slovenščino.
 
Izpit sem opravila 4. maja 2021. Izpraševalka za ustavo je bila Kristina Klinc.

1. Kaj veste o državnem zboru? Kateri organ bi še uvrstili v zakonodajno vejo oblasti?
2. Otrokova pravica do zasebnosti in mnenja.
3. Naštejte inštitucije Evropske unije. Kdo je zakonodajna oblast v EU?
 
Izpraševalka - Nataša Babnik
(pomočnica vzgojiteljice)
1. Drzavni zbor
2. Nedotakljivost stanovanja
3. Pravica otroka do identitete
 
Izpraševalka Šoštarec Osterc:
1. Izvršilna oblast (kdo jo sestavlja, kako se izvoli predsednika)
2. Kaj pomeni otrokova pravica do razmišljanja.
 
Natalija Sajevec-Plavčak
datum izpita: 10. 5. 2021

-svoboda gibanja
-državni zbor, sestava, mandat
-eu parlament, sedež, št. poslancev, št. slovenskih poslancev v eu parlamentu
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
706
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.078
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu