USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Predsednik republike (vse)
2. Pravice v ustavi RS (našteti nekaj bistvenih, ali jih lahko omejimo, katerih ne moremo).
3. Konvencija o otrokovih pravicah (na splošno kaj je).
4. Sekundarna zakonodaja EU.
 
Strkovni izpit za predšolsko vzgojo, 29.9.2020, Ustava
- Konvencija o otrokovih pravicah (opiši)
- Varuh človekovih pravic in Evropski varuh človekovih pravic (kdo ga imenuje, na kateri predlog, podrobneje njegove pristojnosti)
- Nedotakljivost stanovanja (ali pri preiskavi morata biti prisotni 2 priči ali sta lahko? Odgovor: Morata)
 
5. 10. 2020 Pomočnica vzgojiteljice

Predsednik države.
Katere pravice uporabljam pri delu z otroki.
 
dr. Simon Slokan
1. Ustavno sodišče.
(Dodatno vprašanje: Ali je ustavno sodišče del sodne oblasti? NE.)
2. Človekove pravice staršev in otrok.
3. Evropski parlament.

(Dodatno vprašanje: Kam bi se obrnila v primeru, da bi mi bile kršene delovne ali socialne pravice? Na delovno oz. socialno sodišče.)

Izpraševalec je korekten. Tudi, če gre kaj narobe, se ne sekira preveč in ti kakšno stvar še dodatno razloži.
 
1) na kakšen način upoštevam določila Konvencije o otrokovih pravicah pri disciplini v vrtcu
2) vse o volilni pravici
3) evropski parlament
 
Izpit 5. 1. 2021
GRMEK
- glavno mesto Slovenije in uradni jezik
- simboli Slovenije (zastava kakšna je in kaj pomeni črta in kje leži grb, himna)
- vrste oblasti in kakšno imamo v Sloveniji
- evropski parlament ( sem pomežlala z eu komisijo in je dovolila da kar o tem nadaljujem)
-pravica do identitete in kje je napisana
 
Izpit sem opravljal za učitelja razrednega pouka.
Gospa Andreja KURENT je bila zelo prijazna in vzpodbudna, že ko sem vstopil v sejno sobo.
1. Predsednik Slovenije in kaj pravi o njem Ustava?
2. Kaj je uredba in kaj odločba?
3. Konstruktivna nezaupnica vladi.
 
KRAŠEVEC
- kako je razdeljena oblast v SLO
- katere so otrokove pravice v vrtcu
- organi EU nastej/enega opiši

super spraševalec!
srečno
 
Izpit sem opravljala za vzgojiteljico v dijaškem domu.

Izpraševalka je bila MIROSLAVA PALHARTINGER:
Zakoni – zakonska iniciativa (kdo predlaga zakone, kdo jih sprejme, kdo razglasi)
Pravica do zbiranja in združevanja (razlika med zbiranjem in združevanjem, povej kakšen primer)
Konvencija o otrokovih pravicah (glavna načela)

Prijazna spraševalka, pomaga če se ti zatakne, te usmeri, popravi. :)
 
1. Nedotakljivost stanovanja (koliko prič?)
2. Pravica do identitete
3. Katero številko dobimo z rojstvom. Kje je zapisana?
 
1. Veje oblasti v Sloveniji.
2. Podrobneje izvršilna. Kako ta veja izvaja oblast? Spadam jaz kot šolnik pod izvršilno oblast? (DA, v sklopu Ministrstva za izobraževanje)
3. Naštej tri ministrstva s polnim imenom.
 
  • Kaj je narobe v trditvi »Vlada je sprejela zakon in državni zbor ga je potrdil.« Kdo lahko predlaga sprejem zakona? Kako poteka sprejem zakona?
  • Pravica zbiranja in združevanja. Ali se ju lahko omeji?
  • Institucije EU, podrobnje EK.
 
1. predsednik, njegove funkcije, trajanje mandata, kako pride na oblast (volitve) in da spada v izvršilno oblast.
2. uradni jezik v SLO (slovenščina, in manjšine - madžarščina in italijanščina.
3. institucije v EU (našteti)

Strokovni izpit za pomočnico vzgojiteljice, izpraševalka mag. Natalija Sajevec - Plavčak
 
Strokovni izpit sem opravljala za vzgojiteljico.
Izpraševalka ga. Mija Požlep, je zelo prijetna in prijazna gospa. S prikimavanjem potrjuje, da pravilno odgovarjaš. Želi slišati le bistvo, s kratkimi in jedrnatimi odgovori.

1. Volilna pravica (natančno opisati).
2. Osebnostna identiteta (natančno opisati).
3. Sekundarna zakonodaja; podrobneje je bilo potrebno opisati uredbo in direktivo.
 
mag. Natalija Sajevec-Plavčak
(Pomočnica vzg.)

1. Osebne pravice: svoboda gibanja(obrazloži in kdaj se lahko te pravice omejijo)
2. Veje oblasti. Morala sem jih našteti in opisati.
3. Podrobno Zakonodajno oblast(državni spet in državno zbor).
 
Izpraševalec Miha Šepec
1. Načelo zakonitosti v kazenskem pravu.
2. Enakost pred zakonom, kaj to pomeni, ali to pomeni, da imamo vsi enake pravice (potem mi je še rekel, ali je to diskriminacija, če mama otroka z OPP dobi večji otroški dodatek kot mama zdravega otroka - ne to ni diskriminacija).
3. Kaj piše v Konvenciji o izkoriščanju otrok?
 
dr. Šepec
- Kdo in kako sprejema zakone?
- Svoboda govora – kdaj je omejena? (zakoni, pravice drugih & v primerih državne varnosti, npr. če si član SOVA-e (pojma nimam kako bi se tole pravilno sklanjalo?!))
- Ali se sme otroke izkoriščati? (KOP; povezala sem z ekonomskim izkoriščanjem, o čemer sem morala povedati malo več.)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
850
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.220
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
683
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
705
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.092

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu