ŠURCA GERDINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠURCA GERDINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

Hm, meni se ni zdela prijazna ... Mogoče je imela slab dan.
Kakorkoli naredila sem in to je pomembno :).

Vprašanja:
1. Velika začetnica - poleg zemljepisnih, občnih in stvarnih lastnih imen je hotela vedeti še vse posebnosti in je pri tem zelo uztrajana (na začetku povedi, kratice, lat. imena živali in rastlin, pri izražanju spoštovanja - Vas ...). Kdaj je lahko pridevnik z veliko (tega sicer nisem znala povedati - torej, ko se po prid. vprašamo ČIGAV - torej je Evina ura z veliko).
2. Zvočne prvine govora
3. Poudarek / naglas
4. Barva glasu - ali se lahko spreminja in zakaj.

Srečno, Eva
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

Aja, pa poleg zgoraj naštetih vprašanj še jezikovne priročnike;
kje se uporablja frazeološko gnezdo in kakšno gnezdo je še lahko.
Kaj so frazemi in kje jih lahko pri delu z otroci uporabljamo ...

Lp, E
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

Velika začetnica – naštej kdaj jo uporabljamo (začetek, povedi, stvarna, lastna, zemljepisna,.. imena, pri svojilnem pridevniku (čigav? Lukov), izrazi vljudnosti …
Samostalnik – kaj je, postavi samostalnik okno v množino (okna), kakšen samostalnik so vrata (množinski – ne gre v ednino).
Knjižni jezik (delitev na zborni in splošno pogovorni, kdaj katerega uporabljamo, kdaj zbornega v vrtcu)
 
Šurca - Gerdina, ni najbolj prijetna in pričakuje odgovor takoj.

Delitev zemljepisnih lastnih imen.
V pripravi mi je manjkala ena vejica sem jo morala pravilno vstavit.
Postavi samostalnih hlače v ednino. (ne gre, množnski samostalnik)
Kako štejemo samostalnik drevje (ga ne, ker je edninski)
V katerem glagoskem času je poved (Učenci spoznavajo... - sedanjik)
Kakšne vrste besedil poznamo ( funkcijske, pisana, govorjen, umetnostna neumetnosta - tu me je še spraševala kdo piše umetnosta - pisatelji, pesniki, dramatiki in kdo neumetnostna sem odgovorila, da jih tvorimo mi vsi in je bila zadovoljna).

Je zahtevna izpraševalka in pošteno dreza. Ampak, če znaš gre. :)
Pa srečno!
 
1. Stičnost in nestičnost vejice ( levo stična in desno nestična),
2. Lastna zemljepisna imena. ( zakaj Julijske Alpe pišemo z veliko) pa omenit sem mogla naselbinska in nenaselbinska imena.
3. Napisala mi je poved, morala sem postavit ločila in povedat zakaj sem jih tja postavila ( zopet stičnost in nestičnost) ter koliko zložna je poved ( če ima 3 povedke - 3 zložna).

Malo bolj hladna, pričakuje hiter odgovor, zna te zmesti.
 
1. Naštej besedne vrste!
2. Opiši eno besedno vrsto! Ker sem izbrala samostalniško besedo, sem morala našteti vrste števnikov in navesti primere.
3. Stvarna lastna imena+ primeri.
 
1) Socialne zvrsti SLO jezika, povedati vse
Knjižni/neknjižni jezik
Pa še pri vsakem kako se deli knjižni in kako neknjižni ...
Navezala je na narečja:
- koliko narečnih skupin imamo
- ali narečja "izumirajo" ali se razvijajo? "Izumirajo" - tu sem moral utemeljiti, s svojimi besedami: skratka od mene je želela slišati, da "izumirajo" zato, ker vedno bolj uporabljamo samo knjižni jezik (v šoli), se vedno bolj izobražujemo in zato nimamo več možnosti uporabe narečja.

2) Pridevnik oz. pridevniška beseda

3) Lastna imena - kako jih delimo in potem sva začela o tem (zemljepisna, osebna, stvarna), podrobneje me je vprašala osebna.
 
1. Socialna zvrst jezika (kdaj uporabljamo knj. pogovorni in kdaj knj. zborni v vrtcu).
2. Glasovne prvine (naštej in opiši).
3. Kaj je poudarek in kaj nagas. Razlika.
4. Sklanjaj: - samostalnik otrok v množini,
- samostalnik okno v dvojini.
 
Pozdravljeni!

1. Predstavi ločila (vrste ločil).
2. Razlika med vezajem in pomišljajem (definiraj in navedi primere).
3. Sklanjaj drevje v dvojini in vrata v ednini.
4. Kako bi opredelil samostalnik, kaj veš o njem?
5. Definiraj spreganje.

Srečno!
 
Socialna zvrst jezika? Katerega uporabljamo v vrtcih?
Lastna imena.
Vidne prvine govora.
 
Izpraševalka Polona Šurca Gerdina, 3. 6. 2014
1. Lastna imena - kaj so? Podrobneje: nenaselbinska lastna imena (kaj in kdaj z veliko, kdaj z malo, izjeme, primer ipd.)
2. Kaj je poved? Kaj je stavek? Kako so stavki lahko zloženi; v kakšnem razmerju so lahko stavki? Kako učence učiti prepoznavanja priredij/podredij, odvisnikov? Primer priredno zložene povedi. Kdaj je lahko vejica pred "in"?
3. Pomišljaj in vezaj.
 
Zelo prijazna in res pomaga, oz kar sama da pol odg :D
- Stičnost in ne stičnost ločil, katera ločila poznaš?
-Funkcijske zvrsti jezika, naštej. Kam spada recept, priprava...
- samostalnik, kaj je kaj lahko z njim počnemo in kako se deli?

Srečno!
 
Velika začetnica (kdaj jo pišemo, posebne skupine)
Stvarna imena (nekaj primerov in sem morala povedat kaj se piše z veliko in kaj z malo začetnico)
Uradno besedilo (npr. prošnja, kako je sestavljena in kaj je pomembno ko jo natisnemo - lastnoročni podpis)

:)
 
- Koliko glasov in črk imamo v slovenskem jeziku? Zakaj imamo več glasov kot črk?
- Koliko sklonov ima slovenski jezik + poimenovanje sklonov
- Pomišljaj in vezaj + primeri
- Sklanjaj otroci v množini
- Postavi okno v dvojino
 
Živjo :D
Strokovni izpit sem delala kot pom. vzgojiteljice.

Tole so moja vprašanja, ki sem jih dobila pri slovenščini:
1. Vrste besedil (funkcijska, umetnostna, neumetnostna, subjektivna objektivna ... + opisi)
2. Opisati zemljepisna lastna imena. Kako lahko preverimo njihov zapis (na zemljevidu, v pravopisu).
3. Stičnost končnih ločil.

Ga. Šurca Gerdina je delovala zelo strogo in hladno.

Lp
 
1. Naštej glasove slovenskega knjižnega jezika (delimo na samoglasnike in soglasnike) in katere glasove pišemo pred s in h
2. Postaviti jajce v dvojino (2 jajci) in ali lahko postavimo vrata v ednino (ne, ker so množinski samostalnik)
3.Krajšave (kratice in okrajšave razlika)
4. Našteti 5 samostalnikov, koliko imamo sklonov in koliko števil

Danes naredila izpit, gospa je zelo prijazna, namiguje, res super ženska.
 
1. Napisala poved in sem morala vstaviti ločila
2. Kaj je poved
3. Kaj je glagol
4. Katere priročnike zraven SSKJ poznaš
5. Razlika med pravopisom in slovnico

Stroga, brezizrazna
 
Ga. Šurca je dokaj resna, vendar zmes tudi prikimava in tudi ona namigne na kakšen odgovor.

1. Stičnost ločil, kateri ločili sta levo in desno stični.
2. Stvarna imena.
3. V kateri ustanovi smo in kaj bi pri tem napisala z veliko začetnico.
4. Socialne zvrsti jezika (kakšen pogovor poteka na zagovoru strokovnega izpita).

Vso srečo vsem! :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
401
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 13. jul 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
741
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
725
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.353
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.493
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.068
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.969

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu