SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

1. Skladenjska raba vejice + konkretni primeri v povedi
2. Kaj spada k samostalniški besedi + konkretni primeri v povedi (npr. Primer za neosebni zaimek v povedi, primer za posamostaljeni pridevnik), kaj lahko določimo samostalniški besedi? Sklanjanje "mati" v povedi.
3. Pisanje glavnih in vrstilnih števnikov.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- Priročniki. Kateri je najmlajši, kateri se so tudi na spletu. Kakšna bi bila razlika pri definiranju besede miza v SSKJ in pravopisu. V katerih oblikah so zapisani sam, prid in gl v priročnikih - nevtralne oblike.
- Vidne prvine govora. Pri mimiki ne pozabi gledanja v oči.
- Velika začetnica. Se reče vElika ali velIka. Samostalik. Zemljepisna lastna. Občna lastna, občna stvarna. Prazniki - kar nekaj primerov sem morala povedati, kako bi napisala. Prešernov dan...
 
Gomboc za OŠ:
- samoglasniki in soglasniki; katere samoglasnike poznamo; koliko glasov ima naša abeceda
- razlike v naglaševanju, ko primerjamo slovenščino in angleščino
- posebnosti slovenščine v primerjavi z angleščino (6 sklonov, dvojina, opredelitev spolov)
- kakšne slovnice poznamo (strokovne - Toporišič, za bolj vsakdanjo rabo - recimo tiste, ki se uporabljajo v OŠ)
- kdo je napisal prvo slovensko slovnico (Bohorič) in katera slovnica je danes aktualna (Toporišičeva)
 
Gospa Simnovčič Pišek:
1. Pedagoški govor (spoznavni in odnosni)
2. Glasovi (samoglasniki, soglasniki, predlog s/z, v/iz, na/z)
3. Prevzete besede (naštet, opisat in podat primere)
 
1. Socialne zvrsti slovenskega jezika: knjižni (zborni in knjižni pogovorni) neknjižni (pokrajinski pogovorni, interesne govorice: sleng, žargon, argo).

2. Razlika KRAJŠAVA, OKRAJŠAVA, OZNAKA. Tukaj sem nekaj napletala. Nekaj sem vedela, nekaj ne. Zato sem za vas pogledala na netu :)

Krajšava: je ohranjeni del besede npr. NUK (Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana) vedno pišemo z veliko
Okrajšava: so dogovorjeni zapisi okrajšanih besed ali besednih zvez. Pišemo z malimi črkami in piko. primer: dipl. inž. agro.
Oznaka: primer CE simbol izhaja iz teme in motivov s katerimi je v tesni zvezi

kje lahko pogledamo za pisanje krajšav, okrajšav in oznak? v SSKJ ??? menda

3. Kaj so sičniki? Nisem imela pojma.

našla sem tole:
Soglasniki, ki so tvorjeni ob zobeh s priporo ali s zaporo, ki preide v priporo, se imenujejo sičniki.
 
1. Poprava napak v pripravah (vezaji in pomišljaji)
2. Katere jezikovne priročnike poznamo? Povej katera poglavja obravnava pravopis? Kdaj je izšel? Internetni vir (fran).
3. Kako sklanjamo priimke (moške, ženske - ali obstajajo izjeme)
 
- skloni (našteti in povedati vprašalnice, sklanjati svoje ime in priimek, razlika med sklanjanjem moškega ter ženskega imena in priimka)
- velika in mala začetnica (na primerih)
- prazniki (kako jih pišemo, izjemi)
- pedagoški govor

(KEJŽAR)
 
Izpraševalka ga. Gomboc.

strokovni izpit za pom. vzgojitelja

- Kako zapisujemo števnike (100-letnica, 100. obletnica, koliko besed je 2018 in 2018.)
- poved in stavek
- katere priročnike poznamo.

Srečno pri učenju.
 
DUŠEJ BLATNIK
1. Naštej jezikovne priročnike (nekaj podvprašanj - v kateri priročnik bi pogledal kako se citirajo viri, kako se beseda pravilno naglasi, ipd. )
2. Velika in mala začetnica (lastna, občna imena - nekaj teorije ter nekaj primerov)
 
Izpraševalka: Križnar

1. Krajšave
2. Prebrati poved v knjižnem jeziku in povedati na kaj si pozoren (Izgovor v-ja in l-ja, intonacija, branje naslonk skupaj z naglašenimi besedami, ...)
3. Na listu napisana 2 primera dneva in datuma (v ponedeljek, 13. 11 . 2016 ob 16. uri IN v torek, 19.6.2019 ob 15.30 uri) in popraviti vse napake (glejte presledke in vejice in po 15.30 ne sme biti napisano uri)

Zelooo prijazna, pomaga, kima in te pohvali. Če kaj fališ, samo reče, da ste verjetno mislili malo drugače in potem ona pove odgovor :D
 
Stičnost ločil: levostična, desnostična, obojestransko
Zemljepisna imena
Preglas: o se spremeni v e (za soglasniki c, j, č, ž, š dž; stric - s stricem, boj - z bojem, nož - z nožem)
 
Datum: 20. 6. 2018
Izpraševalka: Ambrož
Področje: razredni pouk

Na prvi pogled deluje stroga in je zelo očitna, da preverja tvoj govor medtem ko odgovarjaš na ustavo in zakonodajo. Pri tem se nikoli ne nasmehne (vsaj pri meni se ni), ne nakazuje če je zadovoljna ali ne.
1. Dala mi je del moje priprave in sem v označenem odstavku morala najti napake. Povedala mi je, da so napake 4: manjkala je vejica, dvakrat napačno zaporedje besed in enkrat neprimerna beseda. Z malce namigi sem prišla do pravilnih rešitev. Že takrat sem dobila občutek, da je strogost samo navidezna. Mimogrede, priprav nisem dala lektorirat in jih prav tako nisem niti prebrala še enkrat potem, ko sem učne ure speljala v razredu. To, da priprav namerno nisem dala lektorirat, sem na zagovoru tudi komentirala in je mojo odločitev pohvalila. Omenila je tudi, da nekateri namerno naredijo kakšno napako, ker upajo, da bodo potem vprašani ta del. Na to sem odgovorila, da tega jaz nisem naredila in sem prepričana, da mi lahko postavi več kot samo 3 vprašanja iz napak v pripravah.
2. Socialne zvrsti jezika: našteješ kako se delijo itd. Nato pa me je spraševala v kateri zvrsti govorimo, ko razlagamo učno snov in ko se pogovarjamo z učenci. V kateri zvrsti govorijo mlajši učenci, ko obnavljajo pravljico in ko razlagajo o včerajšnjem dnevu.
3. Lastna imena: sem jih naštela, nato pa mi je dajala primere in spraševala, kako se napišejo, npr. Friderik S praznim žepom (Slovenski pravopis, str. 11, pravilo 43).

Nisem vsega znala, v vsej živčnosti sem tudi zelo osnovne stvari zamešala. Pri tem sem enkrat celo rekla: "Saj znam to, res znam! Bom povedala."
Gospa mi je odgovorila: "Vem, da znate. Kar v miru."
Kljub temu, da mi ni vse šlo, sem imela občutek, da spraševanje bolj poteka kot debata in ne kot izpit, samo slab del je to, da si na koncu te debate ocenjen. :) Očitno je, da gospa želi uporabno znanje, da ji ni za recitiranje pravil, kar se meni zdi ogromen plus. Po moji izkušnji bi rekla, da se njenega priimka na komisijskem listu kar razveselite.
Upoštevamo sicer lahko tudi to, da je imela moja celotna komisija dober dan ali pa sem imela srečo, da sem naletela na res človeške člane.
 
14.6.2018 izpraševalka:mag. Majda Degan Kapus
1. Obdobje romantike. Kdo jo zaznamuje zakaj je pomembna za slovenski jezik.
2. Socialne zvrsti jezika. Kam bi uvrstila publicistični jezik. Ali je strokovni jezik knjižni?
3. Vezaj. Stičnost - nestičnost.
 
Izpraševalka Cvetko ( super gospa, če ne znaš ti pomaga z podvprašanji ali ona odgovori)
1. Delitev ločil (končna, nekončna, stična, nestična, skladenjska, neskladenjska).
2. Jaz imam naslov Konjski vrh in me je vprašala zakaj je vrh z malo začetnico.
3. Mejniki v razvoju od Brižinskih spomenikov do Prešerna.
 
Slovar slovenskega knjižnega jezika.
Vidne prvine govora.
Pregibne in nepregibne besede.
 
1. Socialne zvrsti jezika?
2. Katere glasove poznamo?
3. Katere jezikovne priročnike poznaš?
4. Pisanje predlogov s/z, h/k?
 
1) vse o vejici (napaka iz priprave)
2) naštej samoglasniki
3) zborni in pogovorno knjižni jezik (opiši, kje jih uporabljamo, katerega uporabljamo v vrtcu)
 
-jezikovni priročniki
-pravopis, zgradba
-socialne zvrsti
-zemljepisna lastna imena
 
Strokovni izpit, 26. junij 2018
Izpraševalka za slovenščino: Romana ŠAREC ROJC
Vprašanja:
1. Slovenščina kot uradni, državni in učni jezik.
2. Fonemi.
3. Uporaba s/z in h/k.
4. Stičnost in nestičnost ločil (na primeru).
Skratka ... Tok prijazne gospe pa še ne :) Veselje in užitek je bit z njo v istem prostoru, neverjetno prijazna ženska, pri kateri boste naredili izpit, če imate vsaj približno predstavo o slovenščini. Če pa želite, da končate prej, se naučite, se res splača :)
Celoten vtis o strokovnem izpitu - preveč strahu, glede na to, da se je vse zaključilo v 15 min :) Srečno vsem!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
795
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
954

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu