ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Vprašanja iz 23.2.2021
Področje: Vrtec - pomočnica vzgojiteljica

1. Razlika med vezajem in pomišljajem (vezaj pišemo namesto besed in, kratic, pomišljaj pri ali, ali; od, do).
2. Posebnost ženske sklanjatve (določenih priimkov se ne da sklanjati, priimki ženskih oblik - DA)
3. Sklanjanje besede otroci I (KDO/KAJ so... otroci) imenovalnik
R (KOGA/ČESA ni... otrok) rodilnik
D (KOMU/ČEMU dam... otrokom) dajalnik
T (KOGA/KAJ tožim... otroke) tožilnik
M (O KOM/O ČEM govorim... o otrocih) mestnik
O (S KOM/ S ČIM grem... z otroki) orodnik

Jaz sem si s tem pomagala in ni nič komentirala.
Prijazna gospa, izpit sem uspešno opravila, srečno.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Vprašanja iz 23.2.2021
Področje: Vrtec - pomočnica vzgojiteljica

1. Razlika med vezajem in pomišljajem (vezaj pišemo namesto besed in, kratic, pomišljaj pri ali, ali; od, do).
2. Posebnost ženske sklanjatve (določenih priimkov se ne da sklanjati, priimki ženskih oblik - DA)
3. Sklanjanje besede otroci I (KDO/KAJ so... otroci) imenovalnik
R (KOGA/ČESA ni... otrok) rodilnik
D (KOMU/ČEMU dam... otrokom) dajalnik
T (KOGA/KAJ tožim... otroke) tožilnik
M (O KOM/O ČEM govorim... o otrocih) mestnik
O (S KOM/ S ČIM grem... z otroki) orodnik

Jaz sem si s tem pomagala in ni nič komentirala.
Prijazna gospa, izpit sem uspešno opravila, srečno.
Veznik veže del sporočila, izraža prirednost ali podrednost.

2. in 3. vprašanje je enako (bilo je 3.)
Sklanjanje besede otroci, je bilo podvprašanje.
Drugo vprašanje je bilo...opredeli sporazumevanja (poteka med dvema osebama; tisti, ki govori ali piše ter tisti, ki posluša ali bere)
 
1. Kakšna je razlika med vezajem in pomišljajem
2. Potek sporazumevanja govorec/poslušalec
3. Zemljepisna lastna imena - katera in kako jih pišemo z veliko začetnico

Zame najbolj resna v komisiji, vendar pomaga s tem, da prikimava oz. odkimava, tako, da takoj veš ali si pri pravem odgovoru ali ne.
 
22. 9. Učitelj športa

1. Mejniki SKJ: slovnica, pravopis, sskj + opisat slovnico (delitev na besedotvorje, glasoslovje...), kdo je napisal
2. Zemljepisna lastna ime (naselbinska, nenaselbinska, kdaj je druga beseda pri naselbinskih napisana z malo začetnico - ko je predlog)
3. Zvočne prvine govora (hitrost, glasnost, premori, intonacija, barva glasu... izbereš si eno in opišeš zakaj je pri tvojem poklicu pomembno)

Zelo hitro zadovoljna z odgovorom, če znaš. Prijazna in z vprašanji lepo usmerja na odgovor, ki ga želi slišati.

Srečno :)
 
Marjana Rojc (18. 5. 2022)
1. Glasovi slovenskega jezika, samo našteti, jaz sem povedal ta suhi škafec pušča in sem rekel, da jih lahko še naštejem in je rekla, da je že ok.
2. Števniki, zapis glavnih in vrstilnih števnikov.
3. Razlika med lastnimi in občnimi imeni. Lastni imajo veliko začetnico. Potem pa še kako delimo lastna občna imena.


To je bilo vse. Vse zelo na kratko vse. Izpit sem delal kot računalnikar.
 
Izpraševalka Rojc.
1. Primož Trubar - zakaj je pomemben, obdobje, kateri so njegovi sodobniki in kaj so napisali ter kdaj + kdaj se je prenehala uporabljati bohoričica (v obdobju romantike).
2. Zemljepisna lastna imena - delitev, kako jih pišemo, potem primeri, kako bi zapisala (Bela krajina, Stari trg pri Ložu, Julijske Alpe).
3. Zvočne prvine govora (našteti + povedati naglas in poudarek).
4. Kako preberemo 5,1 % (5 celih 1 odstotka - zakaj v rodilniki? Ker izpustimo besedo ‘desetina’).
5. Ker sem matematik, kako rečemo pravilno slovensko + in - (5 + 3 se reče pravilno pet IN tri, 5 - 3 pa pet MANJ tri).

Meni osebno najbolj stroga v komisiji, včasih tako pogleda, da misliš, da ne govoriš prav. Sicer pa tudi postavlja podvprašanja in pomaga, tudi če se zmedeš.
 
Pomočnica vzgojitelja (21.9.2022)
Slo (marjana rojc)
-zemljepisna kako pisemo
-kako se delijo lastna imena + primeri (katerih ne pisemo z veliko - mesto, vas, selo, trg)
-iz priprave (sajenje/sejanje)
-pedagoski govor (spoznavni/odnosni) opisat
 
Gospa je prijazna, daje podvprašanja in prosi za navajanje primerov. Vso srečo vsem! :)

1. Kaj so krajšave? Katere poznamo? Kako jih pišemo? (nekatere s piko, nekatere z veliko začetnico.)

2. Osebna lastna imena. Katere podskupine imamo? (Ne pozabi na imena živali!).

3. Sklanjanje ženskih imen in priimkov? Vprašala me je tudi po izjemi Ivana Kobilca - želela je slišati, da lahko sklanjamo priimek na dva načina, ali brez končnice (ves čas enak) ali pa po 1. ženski sklanjatvi - Kobilca, ni Kobilce, dam Kobilci ...
 
Strokovni izpit sem imela 9. 1. Gospa je res zelo prijazna, srcna in deluje pomirjajoce.
Vprasanja zelo splosna.

V pripravi je rekla, da je bila napaka pri navajanju literature. Zelela je, da povem, da mora biti urejno po abecednem vrstnem redu.
Zakaj sploh navajamo avtorja?
Koliko narecnih skupin imamo v Sloveniji? Socialne zvrsti jezik?

vso sreco vsem.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
1.239
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
712
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
662
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
517
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
974
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu