ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Trenutno berete:
ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Žun - OŠ - DIF

1.Pogoji za ravantelja
2. učne skupine
 
Organi šole (opisati svet staršev ter strokovne organe šole).
Vpis v 1. razred, ocena pripravljenosti, odlog šolanja, odlog sredi 1.razreda.
Pravice učencev.
 
1. Kaj je šolski okoliš
2. Program OŠ (obvezni in razširjeni del)
3. Na kak način se starši povezujejo in s katerim namenom (vse o svetu staršev torej)
 
Vprašanja: - odlog šolanja, kdo ga predlaga? Ali je lahko odlog med letom, da, na pobudo ravnatelja (kdo je v komisiji).. Komu se lahko starši pritožijo (pritožbeni komisiji)
- ocenjevanje v OŠ, pri lastnem predmetu, kako se ocenjuje OPP (opisno, glede na odločbo- poseben program), katere programe izobraževanja za otroke s PP poznamo?
- publikacija šole, ali mora biti v tiskani obliki (ni nujno), kaj vse najdemo na spletni strani-predstavitev šole, čim več (ne pozabiti akta o ustanovitvi)
- vzgojni načrt šole (pravila šolskega reda)
srečno...
 
Gospod Banjac je bil v komisiji, ko sem en teden nazaj opravljala strokovni izpit. Gospod je res super! Sproščen, nasmejan, med odgovarjanjem s teboj debatira in postavlja podvprašanja, če se kje zatakne. Resnično išče znanje.

- Cilji vzgoje in izobraževanja.
- Javnost ocenjevanja.
- Vpis v prvi razred. ( Vpraša tudi o odložitvi vpisa v 1. razred in pogoje, da lahko učenec preskoči kakšen razred.)

Veliko sreče!
 
1. Naštej nekaj zakonov, ki se navezujejo na OŠ.
2. V katerem pravilniku piše, kdaj ima šole slavnostne proslave (Pravilnik o šolskem koledarju).
3. Kako delimo OŠ program (na obvezni in razširjeni). Opiši.
 
Izpraševalka Kresal Sterniša (za OŠ)
1. Naštej organe javne šole. Bolj podrobno o ravnatelju, njegove pristojnosti itd.
2. Obvezni in razširjeni program v šoli (naštej kaj paše k vsakemu). Bolj podrobno o obveznih in neobveznih izbirnih predmetih (kaj je med njimi razlika, kaj to pomeni da so eni obvezni, drugi ne, kateri neobvezni predmeti so ponujeni v posameznih razredih).
3. Kaj ureja pravilnik o šolskem koledarju? (Vsebinsko našteti) Kdaj lahko pedagoški delavci koristimo dopust in kje to piše (tudi v tem pravilniku). Kaj je poenoteno za celo SLO (npr. začetek pouka, razdelitev spričeval).
 
Učiteljica RP:

1. Napredovanje učencev.
2. Organi zavoda, podrobneje svet staršev.
3. Vpis v 1. razred, šolski okoliš.
 
Pozdravljeni.

Moja izpraševalka je bila Barbka Kresal Sterniša.
Strokovni izpit sem opravljala kot svetovalni delavec, po poklicu sem inkluzivna pedagoginja.

Vprašanja:
- vpis v šolo
- strokovni delavci šole
- pravilnik o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem programu OŠ

LP
 
Strokovni izpit sem kot učitelj angleščine v OŠ uspešno opravil 8. maja 2018. Predpisi - izpraševalka Barbka Kresal Sterniša.

- Obvezni in razširjeni program OŠ,
- Pravilnik o šolskem koledarju,
- Status angleščine v slovenskih OŠ (kot kaj se angleščina pojavlja) in ali lahko učim angleščino, denimo, v 1. razredu.
 
(Učitelj DSP), Izpraševalec: Bonelli

1. Kateri zakoni so najpomembnejši na našem področju? Kaj ureja Zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami? Opiši postopek usmerjanja. Se lahko starši pritožijo? Kam? Kdo izdaja odločbe, kdo da strokovno mnenje?
2. Naloge šolske svetovalne službe. Sodelovanje s starši - kje imajo starši svoje predstavnike (svet staršev)? Kje so še predstavniki staršev (svet šole)?
 
Učitelj angleščine (Hlača):
- kdo je zaposlen v OŠ; pogoji, ki jih mora delavec imeti za zaposlitev v OŠ
- kdo lahko dela v OPB
- predmetni in učni načrt
- strokovni organi v OŠ
 
Gospa Kozlevčar:
1. Razvijanje zavesti o državni pripadnosti (državni prazniki, zastava, himna, proslava) v šoli - šesti cilj ZOFVI;
2. Pod katero dokumentacijo sodijo učne priprave, kaj še spada pod dokumentacijo učiteljev (letna priprava), ali je določena oblika učne priprave (odgovor je ne);
3. Vzgojno izobraževalna obdobja iz ZOS in napredovanje iz razreda v razred po obdobjih iz Pravilnika o ocenjevanju (ponavljanje v soglasju s starši, kdo sprejme odločitev o ponavljanju - učiteljski zbor, kdaj lahko ponavlja - po tem, ko mu je šola omogočila vključitev v dopolnilni pouk , IP, SP).
 
- zakoni, ki urejajo vzgojo in izobraževanje (katera področja ureja ZOFVI?)
- učni načrt (opisati; kdo ga izdela, potrdi), strokovni organi šole (našteti)
- obvezni in razširjeni program

(KOZLEVČAR)
 
NOVAK KOLENKO
1. Šolska dokumentacija - ŠVK (ali je pri tem dokumentu kakšna posebnost, kaj vse vsebuje)
2. Ocenjevanje pri predmetu šport.
3. Svet šole (člani, pristojnosti)
 
Izpraševalka: Šoln Vrbinc
1. Svet staršev
2. Učbeniki
3. oblike pomoči za OPP

Zelo rada ima OPP!
 
Neobvezni izbirni predmet
Ugovor na oceno: kdaj, cel postopek
Uradni jezik: SLO + MADŽ, ITA
 
Datum: 20. 6. 2018
Izpraševalka: Bonelli
Področje: razredni pouk

Prijazna gospa, ki mi je že na vratih delovala OK in po moji izkušnji sodeč tudi je.

1. Program OŠ: obvezni in razširjeni. Našteti kaj sodi v to. Pri tem sem popolnoma pozabila besedo "razširjeni" (živci delajo na polno!) in sem rekla "neobvezni". Me je popravila, da beseda ni prava in sem odgovorila, da vem, ampak se res ne spomnim, kako se reče. Sem vprašala če mi pove prvo črko, se je zasmejala in rekla, da lahko, ampak ne ve, če bo pomagalo. No, res ni pomagalo. :) Nato sem ji naštela vse, kar sodi v ta program in je vprašala, če se morajo otroci obvezno vpisati (ne) in če morajo šole obvezno ponuditi (ja, v skladu z normativi in standardi). Nato mi je rekla: "Ker morajo šole ponuditi, ni neobvezni program, ampak razširjeni." Sem komentirala, da zdaj si bom zagotovo zapomnila.
2. Pritožba na oceno: to sem obvladala, tako da sem ji kar zrecitirala celoten postopek (spričevalo - 3 dni - ravnatelj - 3 dni - komisija - 3 dni - informacija staršem/učencu), izkazalo pa se je, da sem nekaj dejansko narobe razumela, ampak ker sem tako suvereno citirala, mi tega po mojem mnenju ni štela kot napako, mi pa je razložila.
3. Spričevalo: niti ne vem, kaj točno jo je zanimalo, ker sem ponovno samo začela recitirat: javna listina, zato obliko predpiše ministrstvo, napisani podatki šole, v njem so končne ocene ... Podvprašanje mi je postavila, če imajo vsi učenci isti način ocenjevanja (ne, 1. in 2. razred opisno, naprej številčno, šole za pp pa drugače - še preden bi ji zrecitirala za še ostale osnovne šole, me je sredi besede prekinila in rekla, da bo dovolj).

Pri vseh delih je postavljala še podvprašanja, da je preverjala še kakšen drug del zakona, ampak je res potekalo kot pogovor, sproščeno.

Vprašanja se mi ne zdijo težka, ampak uporabna za učitelje v OŠ. Kljub temu, da nisem vsega odgovorila 100 % (npr. beseda razširjeni program), je bilo OK. Je pa res, da predvidevam, da je bilo po stilu mojega recitiranja kar očitno, da sem se učila in znam. Učila sem se z razumevanjem in povezovala z izkušnjami iz prakse, da sem si lažje zapomnila vse te zakone.
 
14. 6. 2018 Izpraševalka: Milena Bonelli

1. Pravilnik o šolskem koledarju.
2. Napredovanje učenca
3. Šolska dokumentacija. Katero vodi učitelj. Kaj vsebuje učni načrt.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Izobraževanje in ne navsezadnje tudi vzgoja sta vseživljenjska procesa. Nadaljuj z branjem... -...
Odgovori
0
Ogledi
101
  • Vprašanje
Dober vecer,ima kdo izpiske iz zakonodaje za vrtec in je pripravljen deliti ? Lep pozdrav
Odgovori
0
Ogledi
187
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: VRTEŠKA ZAKONODAJA - MISELNI VZORCI VRTEŠKE...
Odgovori
3
Ogledi
814
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- EVROPSKA ZAKONODAJA - MISELNI...
Odgovori
0
Ogledi
750
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.369
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.504
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.079

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu