USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

30.1.2019 Mirena Sostaric
Ustava: sodisca (splosna, specializirana), kdaj se lahko obrnemo na ustavno sodice (kadar izkoristimo vsa ostala sodisca), Kaj je ustavno sodisce? Vlada rs, ali lahko predsednik vlade zamenja ministra (ne, lahko poda predlog drzavnemu zboru in sele ta ga lahko razresi).

30.1.2019 - drugi kandidati so dobili vprasanja:
Drzavni zbor, Europski parlament. (Ostalih se ne spomnim)
Srecno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

30.1.2019 Mirena Sostaric

Pozabila sem dodati, vprasala me je se: opredelite mi izobrazevanje po Ustavi (osnovna sola je obvezna, je prostovoljna in ni prislina). Kako drzava spodbuja izobrazevanje (razlicni programi, srednje sole, sofinanciranje prevozov, prehrane, solnine..) kako je s solninami, kje je potrebno placati solnino? (Sem rekla, da na visokosoli, izobraz. Za odrasle. Pa je rekla, kje se? Kaj pa zasebni vrtci/sole? (Imajo solnino v kolikor jih ne financira obcina).
 
  1. delitev oblasti
  2. Katera sodišča poznamo (pomembno specializirano in katero je to)
  3. Pravica do izobraževanja
  4. Katere volitve bodo letos (Evropski parlament - kdo voli, opiši ga ...)
 
  1. delitev oblasti
  2. Katera sodišča poznamo (pomembno specializirano in katero je to)
  3. Pravica do izobraževanja
  4. Katere volitve bodo letos (Evropski parlament - kdo voli, opiši ga ...)
 
Simon Slokan

-Nacelo delitve oblasti
-Kaksne volitve poznam?(lokalne,parlamentarne,...)
-Nastej ministrstva
 
Voršič:
Uradni simboli drzave
Pravica enakosti (podvprasanje o diskriminaciji otrok)
Predsednik rs ( mandat, pristojnosti)
 
  1. pristojnosti predsednika RS
  2. simboli RS
- kje so zapisane meje RS (Temeljna ustanovna listina RS), ker sem geografinja
3. delitev oblasti (+kratek opis)
 
Izpit 25.2.2019
1.Vlada Rs in njene pristojnosti?izvrsilna funkcija, predlog zakonov akti, pravilniki
2.kaj pomeni, da ima vsak pravico do lastne identitete? Ime priimek, vpis v rojstno m. k., državljanstvo, da pozna svoje starše.
3.zaupnica in nezaupnica vladi.
 
Izpit 27. februar 2019
Izpraševalka: Nataša Nemec Lukman

1. Simboli EU in kaj smo pridobili z vstopom V EU. Kdaj smo postali člani EU in od kdaj smo prevzeli skupno valuto,
2.. državni zbor (kako volimo poslance, sestava, mandati, kdo razpiše volitve v DZ, pristojnosti, imuniteta),
3. Evropski parlament (maja so volitve v Evropski parlament, naštela sem vseh osem slovenskih poslancev, kako so združeni poslanci, mandati, sedež, zakonodajne pristojnosti).
 
Izpraševalka: M. Nemec Lukman
Volilna prvica (komu pripada in komu ne in zakaj... Kdo odloča o tem komu ne pripada).
Konvencija o otrokovih pravicah (kdaj je bila sprejeta in kje ter vsebina).

Prijazna in pomaga.
 
kraševec:
  1. predsednik države (vse), kdaj lahko prevzame zakonodajno oblast?
  2. evropske institucije in eno za opisat. koga zastopa svet eu?
  3. človekove pravice- pravica otrokove zasebnosti- kako jo izvršim v vrtcu?
 
Izpraševalec: J. GROZNIK

1) Ali smo državljani republike Slovenije po ustavi dolžni braniti svojo domovino?
Smo, če imaš moralne/verske/filozofske zadržke, ti ni potrebno sodelovati v oboroženih spopadih, lahko pa sodeluješ na drug način, npr. v mojem primeru (anglist/hispanist) prevajanje, z medicinsko pomočjo, s tehnično in administrativno podporo države, s kuhanjem hrane (ne zajebavam se, to zadnje je on povedal).

2) Kaj je glavno vodilo, ki preveva Konvencijo o otrokovih pravicah? Podvprašanje: na kakšen način se izvaja disciplina v šoli?
NAJVEČJA MOŽNA korist otroka. Disciplina se izvaja na način, ki ne ogroža otrokovega dostojanstva.

3) Kateri so pravni temelji EU?
Primarna zakonodaja - naštel sem nekaj pogodb, je hotel slišati še katere so bile ustanovitvene (Rimska, pogodba o ESP) in katere so dopolnitve (Maastrichtska, Pogodba iz Nice, Lizbonska). Potem me je vprašal še "poleg primarne poznamo tudi"... seveda sekundarno zakonodajo in sem naštel vseh pet (uredbe, direktive, odločbe in sklepi, priporočila, mnenja) in omenil, da priporočila in mnenja niso pravno zavezujoča. Nato me je vprašal, zakaj potem sploh so, in je hotel slišat, da se lahko s priporočili in mnenji posredno vpliva na volitve - dobesedno, zaradi njih si kdo lahko premisli ali se vzdrži.

Je precej zahteven, ampak dokaj prijazen in vrta tja, kjer misli, da boš znal/a kaj povedat :)
 
Predšolska vzgoja - vzgojiteljica

omejitev človekovih pravic (16. člen ustave)
Državni zbor
Otrokove pravice v slovenski ustavi
 
Janez Kostanjevec
Vprašanja:
Evropska komisija:
  • Evropska komisija Evropska komisija je izvršilni organ Evropske unije. Pripravlja predloge nove evropske zakonodaje, skrbi za pravilno izvajanje odločitev EU in nadzoruje porabo sredstev EU. Evropska komisija se tudi zavzema za interese EU kot celote in zagotavlja spoštovanje evropskih pogodb in zakonodaje. Komisijo sestavlja 28 komisarjev – po en iz vsake države članice - ki pokrivajo in so odgovorni za posamezna področja, njihov mandat je 5 let. Sedež ima v Bruslju. Izvaja iniciativno in izvršilno funkcijo, upravlja s financami ter zastopa EU.
  • Naloge Evropske komisije: NUJNO
  • • zakonodajna pobuda: pripravlja nove zakone in predpise, ki jih predlaga v sprejem Svetu EU in Evropskemu parlamentu, • nadzor – varovanje ustanovitvenih pogodb – naloga Komisije je, da zagotovi, da se pravni predpisi EU izvajajo pravilno v vseh državah članicah in vseh institucijah, v primeru kršitev ima pravico posredovati z opozorilom, sprožiti postopek pred Sodiščem proti državi članici, ki krši pravo EU, denarno kaznovati posameznike, podjetja, države ali druge organizacije, ki predpise kršijo, • izvršilna oblast: skrbi za tekoče upravljanje politik in dejavnosti EU (kmetijska politika, zaščita potrošnikov, varnost hrane), • predstavniška funkcija: zastopa EU na mednarodnem prizorišču, npr. pri sklepanju sporazumov med EU in drugimi državami.
Osebne pravice in svoboščine. NAŠTETI
• Nedotakljivost človekovega življenja (ni smrtne kazni). • Prepoved mučenja • Varstvo osebne svobode • Odreditev in trajanje pripora • Varstvo človekove osebnosti in dostojanstva • Enako varstvo pravic • Pravica do sodnega varstva • Javnost sojenja • Pravica do pravnega sredstva (pravica do pritožbe ali drugega pravnica sredstva proti


Začasna razveljavitev in omejitev pravic
(samo v vojnem in izrednem stanju, ukrepi ne smejo povzročati neenakopravnosti).
 
mag. Polona Šoln Vrbinc
  • Kako lahko kot državljanka Republike Slovenije vplivam na oblast?
  • Kako je izobraževanje opredeljeno v ustavi?
 
Izpraševalka: ga. Babnik

Rada bi samo povedala, da se nič ne bat, res ni tako težko kot si pred izpitom predstavljamo... Če je potrebno, izpraševalci pomagajo in te usmerijo :)
Moja izpraševalka je bila zelo prijazna in ni nič komplicirala, bila je nasmejana... Dobila sem sledeča vprašanja:
  1. Vlada RS (pristojnosti in naloge, izvolitev predsednika vlade, kdo je predsednik vlade trenutno, koliko je ministrstev, ali so vsa ministrstva enakovredna (ne) - dve ministrstvi nižji (ne spomnim se točno, kateri)
  2. Glavne institucije EU, opiši Evropski parlament
  3. Volilna pravica (vse o volilni pravici)
  4. Samo na kratko osnove o delitvi zakonodaje EU (primarna, sekundarna, osnovno kaj katera vsebuje).
Pa veliko sreče na izpitu! :)
 
Živjo, meni se je komisija za ustavo zamenjala, ne morem se spomniti katera me je spraševala.
1. Državni simboli (grb, zastava, himna - o vsakem nekaj poveš; vprašala me je, če sem na poti kje videla zastavo.. pred stavbo ministrstva mora biti)
2. Državni zbor (sestava in pristojnosti)
3. Evropska komisija (s čim v Sloveniji jo lahko primerjamo, sestava in kdo jo izvoli)

Srečno vsem! :)
 
1. Pravica do osebne svobode (v katerem jeziku ti morajo napisati obtožbo, ce te priorejo v Nemčiji?)
2. Institucije eu, koga volimo
3, Državni svet, nezaupnica vladi, interpelacija, kdo razrešuje ministre, predsednika vlade, kdo jih imenuje
4. Volitve
5. Slovenija je demokratična država in republika, razloži!

izpraševalka KATARINA KRALJ
 
Izprasevalka: Jerneja Cifer
OŠ Svetovalni delavec

PRAVICE OTROK
Kje so zapisane pravice otrok in katere so?
Kaj pomeni načelo "največja korist otroka" in kje je to zapisano?
Kakšne pravice imajo otroci ločenih staršev?
Na koga se lahko obrne otrok, kateremu so bile kršene pravice?
EVROPSKI PARLAMENT
Sestava, mandat, funkcije, predsednik?
Na kakšen način lahko kot državljani EU vplivamo na parlament?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
708
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu