POČKAR - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
POČKAR - izpraševalka (zakonodaja, izpitna vprašanja)

Prijazna, šaljiva, ampak stroga pri odgovorih, želi točne odgovore.

1. Avtonomija šole? (V šoli se lahko opravlja le vzgojno-izobraževalna dejavnost ostale dejavnosti le z dovoljenjem ravnatelja, prepovedano delovanje političnih strank, verouk načeloma ni dovoljen v šoli, v primeru da zanj ni ustreznih prostorov v lokalni skupnosti in dovoli minister dejavnost na pobudo ravnatelja, torej brez ravnateljevega dovoljenja nihče, razen organov pregona)
2. Delovna in učna obveza (Delovna obveza učitelja v SŠ je pouk (to je učna obveza, čas v razredu), priprava na pouk (vsebinska in metodološka) in ostale organizacijske dejavnosti ki zadevajo delo za šolo (delo razrednika, org. ekskurzij, mentrostvo dijakom, pripravnikom, popravljanje pisnih izdelkov, sodelovanje v aktivih, učiteljskih zborih, itd.) Koliko bi jaz imela učne obveze za moj predmet? (20) Koliko slavist? (19) Koliko učitelj praktičnega pouka? (25) Koliko laborant? (30). Koliko ur pa znaša delovna obveza učitelja? (40 ur, ker je to v Sloveniji zakonsko določeno z ZDR, da delamo polni delovni čas 40 ur/tedensko)
3. Imenovanje ravnatelja? (Najprej Svet šole objavi razpis, nanj se prijavijo kandidati, prijave se odpirajo na seji sveta šole javno, in hkrati se preglejuje ustreznost pogojev kanditatov) Ali lahko kandidat dopolni svojo prijavo? (da) Kaj potem? (Potem Svet šole izbere kandidate (lahko je eden lahko več, odvisno od kandidatur) in si od lokalne skupnosti, učiteljskega zbora, dijaške skupnosti in sveta staršev pridobi mnenje o kandidatu-ih) Kaj če ga ne dobi oz. je negativno, ali lahko izbira teče dalje? (Da, ampak je dobro da ga ima-ima težo) Dalje? (Svet šole izbere ustreznega kandidata z glasovanjem učiteljskega zbora, potem svet šole izda sklep o izbiri, z skelpom o izbiri lahko zaprosi za mnenje Ministra, ko ga dobi (lahko je pozitivno ali negativno) imenuje ravnatelja s sklepom o imenovanju.) Kaj če je mnenje negativno, ali svet šole lahko imenuje ravnatelja? (Da)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Napredovanje iz razreda v razred (kdaj, pogoji, kaj pomeni)
2. Skrb za zdravstveno varstvo učencev
3. Šolska inšpekcija, pristojnosti
 
1. Letni delovni načrt (kaj je to, kdo daje mnenje, kdo ga sprejme in do kdaj ga mora svet šole sprejeti)
2. Preverjanje in ocenjevanje (razlika med obema, ali je tudi preverjanje potrebno predhodno napovedati)
3. Katere ukrepe zoper kršitev izreka šolska inšpekcija (našteti 3 ukrepe)
 
1. Naloge ravnatelja? Kakšno funkcijo ima?

2. Kdo odobri napredovanje v plačilne razrede?

3. Očna in delovna obveznost. Kaj obsega preostanek dela, ki ne sodi pod učno obveznost?
 
Dijaški somovi, svetovalno delo.

1. Šolska inšpekcija. Njene naloge. Kdo jo določi? Kaj lahko naredi? (3 ključne stvari - razveljavi oceno, prepove rabo neveljavnih učbenikov, programov).
2. Evidence in zborniki. Kaj se zbira? Kaj zbira svetovalna služba? (tukaj je treba biti zeli natančne pri imenih evidenc - skorajda dobesedno). Kaj se lahko zbira? Za katere dokumente rabiš soglasje (evidence staršev, ..). Se zbirajo posredno ali neposredno? (Odgovorim, da oboje. A je želela slišati posredno, preko nekega online sistema, ki da CSD in druge institucije posredujejo avtomatsko). Skratka, sem mislila da znam, a je zelo natančna ter hiti z odgovori.. pri njej si je treba evidence zelo pogledat.
3. Preverjanje in ocenjevanje. Ali je predpisan način za preverjanje znanja? (ne) Ali ocenjevanje? (ja) Kako? Kaj je ocena? (vrednotenje znanja). Kakšne so (1-5, opravil/ni opravil)
 
1. zbirke osebnih podatkov v SŠ (o vpisanih, o posebnih potrebah,...)
2. preverjanje in ocenjevanje znanja (poudarek na preverjanju)
3. izobraževalni programi v SŠ (NPI, SPI, SSI, PTI, GIM)
 
1. Pravice dijakov
2. Dokumenti v šoli (katere dokumente ima učitelj?)
3. Inšpekcija (kakšne napake lahko najde?)
4. Ocenjevanje in preverjanje znanja
 
1. Ocenjevanje
2. Strokovni organi (strokovni aktiv, razrednik, UZ,...)
3. Razlika med strokovnim aktivom in oddelčnim učiteljskim zborom, naloge razrednika
 
Iz moje izkušnje blazno neprijazna, hladna in zoprna oseba. Že sam začetek oz. njena opazka glede moje zaposlitve je bil totalno mimo, potem je šlo pa vse samo še navzdol, napetost je bila ogromna, njena potrpežljivost ali celo prijaznost pa nična.

Vprašala me je glede:
- ravnatelja in želela vedeti VSEH 22 alinej, s tem, da ni bila ravno pripravljena kaj pomagat/namignit.
- LDN
- izobrazba zaposlenih v vzgoji in izobraževanju
 
Nazadnje urejeno:
- Strokovni organi (opiši enega po izbiri)
- Inšpekcija (kaj dela; prijave)
- Kako se volijo člani sveta šole/zavoda

Prijazna, šaljiva, a natančna gospa.
 
Mala_buca ... tudi meni ni bila najbolj prijazna oseba na svetu! :confused: In res, zelo natančna, želi točne odgovore ...

1. Šolska inšpekcija - kdaj lahko izreče ukrepe! Imela sem občutek, da karkoli povem (iz zapiskov) ni bilo v redu (nobenega namiga) ... potem sva po kolobocijah prišli do odgovorov, ki jih je (vsaj približno) želela! Predvsem, da lahko izreče ukrepe glede poteka VI dela ... naštevala sem vse, od ocenjevanja, če je strokovnemu delavcu kršena pravica, da je avtonomen pri svojem delu, če strokovni delavec pri svojem delu ni objektiven, če so kršene pravice učencev pri doseganju predpisanih standardov, če VI vsebina ni v skladu s kurikulom, če vsebina ni podana na način, kot ga določa stroka ... ampak ni bilo to to! Potem me je vprašala, kaj lahko pregleda ... in šele tukaj sva prišli do tistega, kar je želela slišati - prostore, dokumentacijo, potek dela, lahko zasliši stranke v upravnem postopku, pregleda javne listine za ugotavljanje istovetnosti ... ampak še kar nisem imela občutka, da je v redu!

2. Kaj je uredba in kaj direktiva! - tukaj ni bilo težav, začuda.

3. Pravice dijaka v gimnaziji - spet kolobocije. Želela je slišati pravica, da prisostvuje pri pouku (temeljna!!!), do zdravega in varnega okolja, pravica, da je pravočasno obveščen o preverjanju in ocenjevanju znanja. Zakaj so pri rezultatih mature šifre in ne imena? Katera pravica je tukaj upoštevana (varstvo osebnih podatkov) ...

4. Svet zavoda - že pri sestavi je želela vedeti kdo so 3 predstavniki ustanovitelja (1 predstavnik lokalne skupnosti, 2 ustanovitelja) ...
Našteti sem morala 5 nalog - tukaj me je vprašala vse sorte, me tudi popravljala (sprejema, določa, sodeluje - bodite pozorni kaj točno počne, no saj logično ampak tudi trema dela svoje :)), ali je upravni ali vsebinski (ne spomnim se točno izraza) organ, ali mora biti na sejo Sveta povabljen tudi predstavnik reprezentativnega sindikata ...

Skratka, zakonodajo sem sicer opravila uspešno, ampak nekega notranjega zadovoljstva pa po pogovoru s tako osebo ravno ne čutiš ... :unsure::D:D
 
Ga. Počkar je bila med spraševanjem zelo resna in bolj mrka. Delovala je nekoliko nejevoljna, čeprav mi je šlo dobro. Moja vprašanja:

- postopek za imenovanje ravnatelja
- ocenjevanje znanja - vse kar veš
- pravilnik o varstvu osebnih podatkov - katere štiri zbirke zbira šola (o vpisanih dijakih, o starših, športni karton in o napredovanju ); kaj vsebujejo osebni podatkih o starših, ali vsebujejo njihov poklic, izobrazbo?
 
Svet staršev
Avtonomija šole
Kdo lahko vstopi v šolo brez ravnateljevega dovoljenja(ne pozabit na reševalce in policijo :))

Gospa zgleda zelo strogo, vendar pomaga, usmerja, daje podvprašanja.
 
Je pomagala, ko se mi je totalno zataknilo.

1. Svet zavoda. Pristojnosti.
2. Dokumentacija šole, ki se hrani trajno.
3. Kako v svetovalni službi obravnavamo otroka s posebnimi potrebami.
 
1. Sestava sveta šole in mandat.
2. Naloge razrednika.
3. Ocenjevanje.
 
Postopek imenovanja ravnatelja
2. Kako zagotovimo zdravo okolje in skrb za zdravje dijakov
3. Strokovni organi sole

Gospa je prijazna,pomaga in vodi do odgovora,ce se zatakne.
 
1. Avtonomija šole. Kdo lahko dovoli verouk v šoli? (minister, btw)
2. Izpiti v gimnazijah.
3. Pristojnosti učiteljskega zbora.

Izredno prijazna in razumevajoča!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 12. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: poklicne in strokovne šole...
Odgovori
0
Ogledi
621
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
716
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.344
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.489
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.963
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.119

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu