ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Trenutno berete:
ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Področje: razredni pouk
Izpraševalka za zakonodajo: Polona Šurca Gerdina

1. Financiranje v OŠ
2. Vpis v 1. razred
3. Neobvezni izbirni predmeti

Prijazna gospa, lepo usmerja.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Področje: učiteljica DSP
Izpraševalka: mag. Polona Šurca Gerdina


1. Pravilnik o šolskem koledarju (kaj vsebuje, potem je želela slišati še, kaj je v pravilniku opredeljeno, da mora šola izvajati. Ker se nisem spomnila, me je usmerila s podvprašanji (vsaj trikrat na leto, pred novim letom, počitnicami in še enkrat vmes) - kulturne prireditve. Vprašala me je, za katere praznike jih je potrebno pripraviti. Vmes sem omenila še popravne in predmetne izpite, me je vprašala, kaj je razlika med njimi.)
2. Obvezni izbirni predmeti
3. Delovna obveznost učitelja.
 
Mihelič Kolonič - OŠ (predmetna učiteljica)

1. Vzgojni opomin (kdo ga izda, kaj to je, kdaj se izda, vloga razrednika).
2. Učbeniški sklad (kaj to je, skrbnik, katere učbenike lahko uporabljamo, kdo izbere učbenik za uporabo, kdo potrjuje učb.).
3. Pravice in dolžnosti učencev (obiskovanje pouka, opravljanje obveznosti, statusi, učenci z učnimi težavami).
 
Organi šole + enega izbrati ter opisati (Svet šole) + ali se lahko kdo pritoži na Svet šole?
Pravice učencev
Status vrhunskega in perspektivnega športnika
 
ZAKONODAJA, 23. 09. 2021
Izpit sem opravljala za učiteljico likovne umetnosti.

1. Obvezni in razširjeni program (podrobneje dnevi dejavnosti in OPB - kdo vse lahko dela v OPB, če se lahko zaposli nekoga, ki nima pedagoške izobrazbe).
2. Delovna obveznost.
3. Učna obveznost.
 
Izpraševalec: Boris Zupančič (Eden najbolj prijetnih ustnih spraševalcev, kar jih poznam. Res pričara izjemno sproščeno vzdušje.)
Smer: Razredni pouk
Datum: 30. 9. 2021

1. Razred, oddelek, učne skupine
2. Vloga ministra pri izbiri/imenovanju ravnatelja
3. Nadarjeni učenci
 
Kresal Sterniša (prijetna, pomaga):
1. Organi OŠ, podrobneje svet šole
2. Vpis v 1.r, vse (zelo podrobno glede odloga)
3. Skupine otrok s posebnimi potrebami, v katere programe so usmerjeni učenci s PP (ker delam DSP)
 
Izpraševalka za predpise: mag. Polona Šurca Gerdina



Svet šole

Kaj je nadstandardni program

Organi šole (našteti). Izberi si enega in ga opiši (učiteljski zbor).

Pogoji/kriteriji za ustanovitev javnih šol (šola mora imeti zagotovljen prostor, opremo, strokovne delavce s predpisano izobrazbo; za vpis v razvid mora šola izvajati javno veljavni program – to pomeni, da je program v skladu s cilji in da zagotavlja enakovredni izobrazbeni standard; za ustanovitev javne šole sta potrebna najmanj dva oddelka na razred).
 
1. Delovna in učna obveza učitelja (za vse učitelj slj, RP itd.). Kako zapolni učitelj še preostanek ur celotne delovne obveze?
2. Napredovanje učencev po razredih od 1.do 9.r za vsak razred povedati in popravni izpiti, kdaj se jih da, pod katerimi pogoji, za vsak razred posebej. Kdaj učencec lahko ponavlja brez privolitve staršev, kdaj morajo privoliti?
3. Kaj financira občina in kaj država za šolstvo? Naštej primere, kaj financira katera.
 
Pavčnik, M.
1. Vpis v 1. razred
2. Javnost ocenjevanja (kaj mora učitelj na začetku šol. leta predstavit staršem, ucencem - pravilnik o ocenjevanju).
3. Svet šole (katere dokumente sprejema, upravlja).
 
(razredni pouk)

Kdo uresničuje interese učencev v OŠ? (odg.: starši, učenci sami in učitelji)

V kaj se povezujejo starši? (odg.: svet staršev) Kaj je svet staršev, katere so njegove pristojnosti?

Kako poteka vpis v 1. razred, kdo ga izvaja, kdaj?

Ali lahko pri učencu med šolskim letov v 1. razredu odložijo šolanje? Kaj pa učenec, ki je npr. v 5. razredu, lahko pride spet v 4. razred?
 
Izpraševalka: Janja Remšak

1. Ocenjevanje in preverjanje znanja - razlika.
2. Kako poteka, kdaj, javnost.
3. Danes pišeš preverjanje, ugotoviš, da učenci nič ne znajo, jutri imaš test. Ali ga lahko odpoveš? (Da.)
 
ZAKONODAJA (Zupančič):
1. Katere so naloge ravnatelja?
2. Kako poteka ugovor na oceno?
3. Katere so naloge oddelčnega učiteljskega zbora?
 


- kako se predstavi šola
- izobraževanje na domu - vse o tem, zelo podrobno...
- hišni red
 
10. 5. 2022, OŠ (Švalj)
- Svet šole (predstavniki, naloge, ali je lahko ravnatelj član sveta - ne);
- Ugovor na oceno (kdo, komu se odda pritožba, roki, komisija);
- Pisno ocenjevanje (kolikokrat v šolskem letu, na teden, na dan; v katerem primeru se ponavlja, katera ocena se vpiše - boljša).
 
ZAKONODAJA - PAVČNIK (svetovalno delo):
- Kateri pogoji morajo biti zagotovljeni za opravljanje VIZ? + Kdo sprejme javno veljavne programe?
- Postopek izrekanja vzgojnega opomina.
- Kateri pogoji morajo biti izpolnjeni, da se lahko izvede ocenjevanje pisnih izdelkov?
 
Pri zakonodaji me je vprašala naslednje:
1. Delitev programa v OŠ (obvezni in razširjeni) --> in sem jih morala opisat, vprašala je še kdo ga sprejema (ministrstvo + strokovni svet)
2. DSP - razlika med DSP, svetovalno storitvijo in učno pomočjo (dovolj je bilo to, da sem povedala, da je svetovalna storitev namenjena tudi staršem, drugim strokovnim delavcem šole in učencem, ki so v stiku z otrokom, ki ima DSP)
3. IP- kako je zgrajen, kdo ga napiše
4. Delovna in učna obveza učitelja (koliko ur in kaj spada pod to)
Izpraševalka pa je bila Ksenija Švalj, zelo prijazna in je zadovoljna, če odgovor poveš s svojimi besedami.
 
Nevenka Lamut (18. 5. 2022)
1. Manjše učne skupine, kje jih imamo (pri predmetih slj, tja, mat, gospodinjstvo, šport, tehnika, tudi lum) - je kar podrobno želela vedet
2. Učbeniki in delovni zvezki (1-3. razreda so brezplačni, učbeniški sklad, kdo potrjuje seznam učbenikov in delovnih zvezkov - svet staršev) želela je vedet, da ne smemo uporabljat sdz-ja, če seznama ne potrdi svet staršev... je kar drzala tukaj.
Zelo je bila stroga in kar natančno je želela stvari vedeti. Jaz nisem imela dobre izkušnje z njo. Na koncu je rekla, pri meni ste komaj naredili. Koliko se ste učili? Ni bilo videti dosti ...
 
Nevenka Lamut (18. 5. 2022)
1. Financiranje v VIZ
2. Število ocen glede na število ur predmeta, a so kakšne spremembe v zadnje času.
3. Izbirni predmeti.

Vse zelo na kratko in jedrno. Prijazna gospa.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Izobraževanje in ne navsezadnje tudi vzgoja sta vseživljenjska procesa. Nadaljuj z branjem... -...
Odgovori
0
Ogledi
110
  • Vprašanje
Dober vecer,ima kdo izpiske iz zakonodaje za vrtec in je pripravljen deliti ? Lep pozdrav
Odgovori
0
Ogledi
208
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: VRTEŠKA ZAKONODAJA - MISELNI VZORCI VRTEŠKE...
Odgovori
3
Ogledi
824
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- EVROPSKA ZAKONODAJA - MISELNI...
Odgovori
0
Ogledi
754
  • Članek
Izhodišče pogovora v tretji epizodi GOVSI podkasta, ki ga je vodila Vesna Žarkovič z Urada Vlade...
Odgovori
0
Ogledi
51
  • Članek
EU Code Week je s februarjem 2024 pričel z zbiranjem prijav za pridobitev naziva »Code Week...
Odgovori
0
Ogledi
208
  • Članek
Januarsko izobraževalno srečanje v programu Enajsta šola v knjigarni (9. januar 2024, ob 11...
Odgovori
0
Ogledi
154

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu