PEM - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PEM - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Ustava:
- kaksna je nasa država glede na ustavo (demokraticna, pravna, socialna)
- veje oblasti
- opisi eno
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Človekove pravice (kaj vem o človekovih pravicah, kdaj jih lahko omejimo, na kaj se sklicujemo če so pravice kršene).
2. Nezaupnica, zaupnica (razlaga)

Izpraševalka želi konkreten odgovor, brez nakladanja in opisovanja.
 
  1. Kdo je najvišji predstavnik oblasti?
  2. Kako delimo oblast?
  3. Hierarhija sodišč.
  4. Opiši ustavno sodišče.
  5. Naštej organe EU.
 
1. Delitev oblasti (kateri dve sodišči sta našteti v ustavi in ne spadata v sodno oblast). 2. Domneva nedolžnosti (kaj je pravmomočna sodba in na katerem sodišču jo izrečejo, katere so 3 stopnje sodišč), 3. Naštet evropske institucije.
 
Delala sem za vzgojiteljico:
1. Kdo ima oblast v Sloveniji in volitve- posredno, neposredno.
2. Delitev oblasti, zakonodajna veja (lahko sem zbirala katero bom opisala), državni svet.
3. Otrokove pravice-povej eno, preden sem jo do konca povedala me je prekinila in rekla, da je dovolj.

Prijazna gospa, če kaj poveš narobe te popravi.
 
1. Kaj pomeni pravica do pritozbe? Kje je zapisana? (sem rekla v Ustavi in je hotela vedet, kje tocno - pri cl. pravicah)
2. Nastej otrokove pravice (pustila, da sem jih zacela nastevat, potem me je po kakih osmih ustavila).
3. Kaksna je vloga ustavnega sodisca?
4. Kdo lahko vloži obtozbo na ustavno sodisce?
5. Kdo voli ustavne sodnike?

Zelo prijazna, pomaga, ce se ti zatakne in da namig za naprej. Srecno:)
 
1. Iz katerih delov je sestavljena ustava? Izberite si enega in ga opišite.
2. Katere so temeljne človekove pravice in svoboščine?
3. Kaj je domneva nedolžnosti? Kdaj je sodna pravnomočna in na kateri stopnji postane pravnomočna?
4. Kaj pomeni otrokovna pravica do izražanja?
Gospa je prijazna in nasmejana.
 
1. Kakšna je Slovenija kot država? (demokratična, pravna, socialna, zemeljsko enotna, država vseh državljanov, varuje človekove pravice)
2. Splošne človekove pravice, ki so skupne za vse (enakost pred zakonom, izpolnjuje neposredno na podlagi ustave, omejitev pravic v izrednem in vojnem stanju).
3. Otrokove pravice (skrbstvo, varovanje, udeležba).
 
Področje: OŠ (DKE), prof. teologije in filozofije
1. Rekla je, da glede na to, da sem imela pripravništvo pri DKE, naj najprej povem tri mejnike Slovenije (Plebiscit 23. 12. 1990, Temeljna ustavna listina 25. 6. 1991, Ustava 23. 12. 1991)
2. Kaj je zapisano v Temeljni ustavni listini?
3. Rekla je, naj si sama izberem vprašanje in sem povedala vse o predsedniku države.
4. Lahko kdo predsednika držav kje ovadi? (Da, Državni zbor pred Ustavnim sodiščem, če ne spoštuje Ustave, zakonov ...)

Zelo prijazna gospa, hitro zadovoljna. Pričela sem z njenimi vprašanji, tako da je bil miren uvod v izpit.
 
Oš (BIO), prof. bio in soci
1. Temeljni mejniki Slovenije (Naštela sem glavne datume in vsakega na kratko opisala: 23.12.1990 - plebiscit; 25.6.1991 - Temeljna ustavna listina; 23.12.1991 - Ustava RS).
2. Lahko sem si izbrala eno vprašanje iz ustave, izbrala sem splošne določbe.
3. Iz Konvencije o otrokovih pravicah me je vprašala svobodo govora (želela je predvsem slišati, da se lahko otrok zagovarja oz. izrazi v sodnem postopku).

Prijazna in razumevajoča, če želi slišati nekaj določenega, te skozi pogovor oz. s podvprašanji napelje na to.
 
  • Kdo ima oblast v Sloveniji? Ljudstvo. Neposredno preko referenduma in posredno preko volitev. Hotela je točno slišat: referendum in volitve.
  • Katere so tri veje oblasti? Zakonodajna, izvršilna in sodna. Eno sem moral opisat, izbral sem si državni zbor. Me je kmalu prekinila, ker je videla, da znam in me vprašala, da natančno razložilm nezaupnico vladi. S kakšno večino (mislim, da relativno večino, nisem siguren).
  • Otrokove pravice.
 
Pem (11. 1. 2023)
Prijazna, nasmejana, če vidi da znaš, te prekine.
1. Kaj ti je bilo pri branju ustave najbolj zanimivo?
2. Kaj se trenutno dogaja z vlado, kdo jo sestavlja, kdo predlaga in potrdi predsednika, ministre?
3. Naštej otrokove pravice
 
25.5., za predmetno učiteljico

1. Kakšna država je Slovenija? (socialna, pravna, demokratična republika)
2. Delitev oblasti. Kam spada državni svet? Kakšne se njegove naloge?
3. Konvencija o otrokovih pravicah. Sem povedala samo glavne (do identitete, varovanja, udeležbe) in je bilo dovolj.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Datum izpita: 8. apr 2024 Ura izpita: 16.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
3
Ogledi
253
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 18. dec 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: Strokovni naziv: pomočnik...
Odgovori
0
Ogledi
613
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 25. maj 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
499
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. apr 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
10
Ogledi
1.183
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu