NAPRUDNIK PRAUNSEIS - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
NAPRUDNIK PRAUNSEIS - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

(glejte spodnje prispevke)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Vidne prvine govora (našteti, kaj pod kaj spada in kaj je pomembno)?
2. Sklanjanje ženskih imen in priimkov (kako, sklanjaj Meta Novak, kaj pa izjeme, navedi en primer in ga sklanjaj: Ivana Kobilca, kaj pa so imena z ničto končnico - iz kje izverajo, kako jih sklanjamo in navedi primere)?
4. Sklanjaj mater, hči (tako se sklanja tudi babica).
3. Raba vejice (kdaj, ker mi ni šlo najbolje mi je pomagala s primeri)?
 
1. Temeljni vidiki slovenskega jezika, kaj so Zimske urice (slovnica). Vrste slovarjev.
2. vidne prvine govora
3. glasovi (samoglasniki, soglasniki)

Vredu gospa, pomaga
 
SLOVENŠČINA
(začela se je z meni najmanj ljubo temo in že sem se videla vso objokano...)
1. Naštej naglasna znamenja, za vsako povej, kakšno znamenje je in daj primer besede zanj (kakšno znamenje je - dolgo, kratko, ozko, široko). Na kateri črki je naglas v besedi pes (na poglasniku! ...jaz teh zadev res ne štekam, sori...naglas na črki, ki je ni? ojoj...) Tu sva se mučili do nezavesti...
2. Vse kar veš o SSKJ...Opisati, kaj v njem najdemo, opisati sestavo geselskega članka...česa v njem ne najdemo?
3. Kako je s sklanjanjem moških in ženskih imen in priimkov?
4. Sklanjaj: (iz glave) Otroci; Stane; ...pa še nekaj teh moških imen, ki se različno podaljšajo...pri vsakem me je vprašala, kakšna podaljšava je to (s 't', z 'j'...da je ena od njih 'jotacija', ji nisem znala povedati - med drugim...) ...dajte besedo 'nož' v orodnik ednine...Mislim, da me je pri slovenščini sklanjanje rešilo, hvala bogu - vsaj uporabljati znam zadeve, če že ne vem, zakaj so, kakršne so swoon2.gif
 
1. sporazumevanje (kdo, kakšen način, načela sporazumevanja)
2. govorne napake
3. higiena glasu
 
Vprašala me je iz priprave:
- pomišljaj;
- neko naslonko (njih, sem nekaj narobe napisala, pa me je to vprašala)
- široki in ozki e in o (sem si pomagala s primeri, ko sploh nisem vedla :))
- zemljepisna imena

Veliko sreče!!!!!!! dance3.gif
 
Vprašanja, ki jih je meni zastavila:
- jezikovni priročniki
- Slovenski pravopis - kaj je, kaj najdemo v njem, obrazloži geslo ...
- kdaj smo dobili 1. slovnico slovenskega knjuižnega jezika
- glasoslovje (delitev, naštevanje glasov, za katere glasove nimamo črk, naglasna znamenja) - v glavnem vse o glasosolovju
- zvočne prvine

No, in to je to. read.gif
Vso srečo vstalim kandidatom.
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

Vprašanja:

- katere slovarje poznamo (podrobneje SSKJ: geslo, geselski članek, terminološko in frazeološko gnezdo ...),
- zvočne prvine govora (podrobneje intonacija),
- glasoslovje (podrobno - črke, glasovi ...).

Prijetna gospa. Pomaga s primeri, če se ti zatakne.
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

1. Katere slovarje poznamo? Na kaj se deli Slovenski pravopis? Naštej 5 stvari, ki so v pravilih Slovenskega pravopisa. (velika začetnica, deljenje besed, ločila ....
2. Sklanjanje besede: (dva) človeka (lahko si zraven pomagaš)
3. Ker sem smer matematika: Vrste števnikov ter pri vsakem navesti primer in kako se ga zapiše s števko oziroma z besedo.

Zelo prijazna gospa, ki deluje zelo sproščeno.
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

Zelooo prijazna gospa. Išče znanje!!!

Tri pikice (za ogrevanje (še ni bilo 1. vprašanje - v pripravi sem imela namreč narobe)
1. Vejica (vse o skladenjski rabi). Potem pa sem dobila tekst, kamor sem ustavljala vejice.
2. Poudarek, naglas.
3. Naglasna znamenja (samo naštej).
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

1. Mejniki slovenskega jezika (kakšno vlogo je imel V. Vodnik)
2. Katere priročnike uporabljate pri svojem delu? (naštejte, podrobno slovnica-kaj je zapisano v njej, kdaj in katera je bila prva...)
3. Sklanjanje ženskega imena in priimka (jaz sem kar navedla svoj primer, sklanjaj ime Janko v rod., kaj se zgodi s končnico)4. Ločilo tri pike (stičnost, nestičnost, jaz sem spet navedla svoj primer)
5. Končna in nekončna ločila (naštej, katera pa so dvodelna?)

Zelo prijazna gospa, tako kot so zapisali že ostali. :) Zeloo pomaga priti do pravega odg.!! :D Všeč so ji lastni primeri, v takšnem primeru sploh ne vrta več vate. :D
Pa še ena stvar- njena vprašanja se zelo ponavljajo. Da kdo dobi čist x vprašanje, je to izraz njegovega predhodnjega govora (tiste napake govora, ki se pri kandidatu pogosto in izrazito ponavljajo. :!: :!: :!:
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

Vprašala me je:
Sestava slovarskega sestavka (uporaba priročnikov)
Izraznost govorjenega besedila (zvočne in vidne prvine govora), narečja
Pravorečne norme skj-glasoslovje (samoglasniki, soglasniki, naglaševanje)
 
Odg: Izpraševalec: NAPRUDNIK PRAUNSEIS

Zelo vredo gospa, ki zelo rada pomaga in išče samo znanje. Sploh ne komplicira in ti daje primere, če vidi da kje kaj ne gre. 1. Socialne zvrsti jezika (našteti, na kratko opisati. Zakaj se zborni knj. jezik ne uporablja tako pogosto pri vzg. delu- ker ga ne znamo pravilno uporabljati, kdaj ga uporabljamo: pri načrtovani dejavnosti, ko beremo...)2. Poved (vse kar veš)3. Veznik (vse kar veš, kako ga uporabljaš, kje, naštela mi je primere C-vitamin, kaj pa vitamin C-b rez vezaja...) res je zelo vredu in pomaga, če razumeš takoj vidi in te ne sprašuje podrobno
 
Izpit sem naredila včeraj, 19. 12. 2013, izpraševalka pomaga s podvprašanji:)

1. s priprave, kdaj postavimo podpičje, ko naštevamo? A4 list - pišemo z vezajem
2. Ločila - delitev, katera so dvodelna, kako rečemo drugače narekovaj.
3. sskj - vse kar veš o njem, eno primer frazeološkega gnezda
 
Moja vprašanja:
1. Mejniki slovenskega knjižnega jezika (prva slovenska slovnica v latinskem (Bohorič), nemškem (Kopitar) in slovenskem (Vodnik) jeziku).
2. Vidne prvine govora (podrobneje o kretnjah + vrste kretenj).
3. Vezaj.
 
Ločila: pomišljaj in vezaj (kdaj uporabimo katerega, primeri).
Pedagoški govor (spoznavni in odnosni).
Govorne motnje.
Tvorba glasu.
 
Mateja Naprudnik Praunseis

1. Glasovi SKJ (zvočniki, nezvočniki ...)
2. Pisanje predlogov s/z, k/h, na/s,z in iz/v
3. Zvočne prvine govora
4. Srednja sklanjatev, podaljšanje osnove z n
 
1. slovenski pravopis
2. pisanje skupaj in narazen
3. kako (kje) v premem govoru uporabljamo narekovaj oz. katera ločila so še prisotna v premem govoru

:)
 
Gospa je super...mi je kar malo pomagala (kimala) že pri odgovarjanju iz zakonodaje :)...taka mami je:)

Interesne skupine (žargon, sleng, argo).
Zvočne prvine govora.
Sklanjatve (posebnost breskev(v rodilniku izgubi polglasnik), hčer, mati, posebnost iris, ines - ničta končnica)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu