KLEMENČIČ GLAVICA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
KLEMENČIČ GLAVICA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Ta gospa me je najbolj "namučila". Je bila sicer prijazna, ampak se ni hitro zadovoljila z odgovorom.

1. Vprašanje iz priprave - za uvod, kot je sama rekla.
2. Besede glede na izvor. Pri domačih besedah sem morala povedati vse tri izvore in posnemanje naravnih zvokov. Pri prevzetih primere. Nato je želela vedeti, za katere besede je dobro, da jih sprejmemo od tujih (nekaj takega). Odgovor - strokovni izrazi (iz lat in italijanščine).
3. Skloni in sklanjatve. Za vse sklanjate tudi primere. In 4. sklanjatev ne obstaja, čeprav jo Toporišič omenja (npr. dežurni). Tu sem se lovila zaradi te 4. sklanjatve.
4. Delitev besed in kdaj pišemo besede z vezajem. Vezaj pišemo takrat, ko ga lahko nadomestimo z "in", za besede skupaj sem razložila na primeru števil (vrstilne števnike vedno skupaj). Kako pišemo "potiho" in zakaj. Pišemo skupaj, ker gre za prislov.

Je prijazna, ampak stroga. Poudarek je na slovnici in pravilih - potrebno je znati utemeljiti.

Srečno!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Z otroci ali z otroki? Pisanje skupaj / narazen. Domače in tuje besede. Prevzemanje iz katerega jezika je za slovenščino najmanj škodljivo (iz latinščine zaradi strokovne terminologije).
 
1. Stičnost in nestičnost ločil.
2. Katere dejavnike sporočanja poznamo? Opiši dva.
3. Zvrsti jezika.
 
1. Napaka iz priprave (uporaba vprašaja pri alinejnem naštevanju).
2. Preglas.
3. Narodni manjšini v Sloveniji (kje živijo in kakšne pravice imajo).
 
Kdaj je vejica pred ter? (če vrinjen stavek, sicer ni) - motivacija za vprašanje je bila napaka v pripravah.
Naštej nekaj "mest", kjer se uporablja vejica (tudi decimalna vejica).
Naštej 3 pravila za deljenje besed.
Zasebni in javni govor.

Prijazna in zelo pomaga.
 
  1. Zasebni in javni govor
    - Publicistični jezik (gostje v TV-oddajah ne uporabljajo publicističnega jezika!)
  2. Mejniki slovenskega jezika
  3. Samostalnik
 
Najprej naj povem, da SEM PROFESORICA SLOVENŠČINE.

Pričakovala sem, da bodo vrtali vame in želeli kake podrobnosti, ki smo se jih učili na fakulteti, ampak so mi dali zelo preprosta in enostavna vprašanja, tako da pogumno!

Vprašanja iz slovenskega jezika:
- lastna imena,
- pregibanje besed,
- delitev glasov slovenskega knjižnega jezika.
 
1. Končna in nekončna ločila. Stičnost vseh ločil.
2. Sklanjanje moških in ženskih priimkov (razlika)
3. Funkcijska zvrst jezika
 
Je res prijazna gospa!!
1. Iz, s, z. Kdaj uporabljamo kaj- napaka v pripravi. Tu me je potem vprasala samoglasnike soglasnike itd...
2. Lastna imena. Kako jih delimo in kako jih pišemo.
3. Deljenje besed.
 
Klemenčič Glavica:
Katere slovnične knjige smo Slovenci dobili v 16. stoletju? Tu je bilo potrebno našteti vse knjige, ki smo jih dobili - Katekizem in abecednik, Biblija, zimske urice, Slovar 4 jezikov - in njihove avtorje oz. prevajalce.
Nebesedne prvine govora - zvočne in vidne.
Osebna lastna imena - vse kar veš. - napaka iz priprave.
 
Klemenčič Glavica:
Katere slovnične knjige smo Slovenci dobili v 16. stoletju? Tu je bilo potrebno našteti vse knjige, ki smo jih dobili - Katekizem in abecednik, Biblija, zimske urice, Slovar 4 jezikov - in njihove avtorje oz. prevajalce.
Nebesedne prvine govora - zvočne in vidne.
Osebna lastna imena - vse kar veš - napaka iz priprave.
 
1. Lastna imena (naštej), podrobno osebna lastna imena,
2. Končna in ne končna ločila,
3. Vezaj in pomišljaj, razlika, uporaba
 
1. Socialne zvrsti jezika (podrobnjeje knjizni jezik)
2. Odnosni in spoznavni govor, kateri se v razredu vec uporablja
3. Samostalnik (kaj vse mu dolocimo, npr. splol, sklon... in vsako malo na kratko opisat)

Prijazna gospa...
 
1. Napake iz priprav
2. Sticnost locil
3. Prevzemanje besed (domace besede,delitev); prevzete besede (iz katerih jezikov prevzemamo (nemscina, anglescina), to naj bi bilo slabo ... Iz katerih jezikov je pa dobro prevzemat? (iz latinscine; in pol je sama razlagala o tem)
4. Enosmerna in dvosmerna komunikacija. Katere ucitelj vec uporablja? Dvosmerno.
Katero mora spodbujat? Dvosmerno.
 
1. Socialne zvrsti jezika (natančneje interesne govorice)
2. Vrste govora in katera socialna zvrst se pri katerem uporablja
3. Vidne prvine govora
4. Ali lahko učitelj pri poučevanju pokaže svojo govorno napako?
 
Spraševalec: Klemenčič Glavica (7. 11. 2017)

Naštej tri pravila za deljenje besed.
Slušne prvine govora. Izberi eno in jo opredeli podrobneje.
Domača in prevzeta imena (sposojenke, tujke, kalki, primeri)

Hvala vsem, ki objavljate:)
 
Napake iz priprav (vejica pred ter)
Vrste govora (2 podrobneje)
Socialne zvrsti jezika (podrobneje zborni, knjižni pogovorni in žargon)
 
Področje; poklicna in tehniška šola

Omenim naj to, da sem pri njej večkrat zasledil, da ima vpršanja iz priprav. Tudi mene je želela vprašati iz priprav, vendar ni imela kaj pripomniti na priprave :)

1. Odnosni in spoznavni govor (opisat+sam sem omenil dvosmerno sporazumevanje pri odnosnem-medosebnem)
1.1 Katerega v razredu bolj uporabljate? Odnosnega (Knjižno pogovornega)
1.2 Zakaj? Zaradi dvosmerne komunikacije, spodbujanja do razmišljanja dijakov, ponovna razlaga snovi
2. Mejniki slovenskega jezika (začel z Brižinskimi spomeniki, jih opisal, nadaljeval in opisal ostale rokopise (Celovški, Starogorski, Stiški), nato prešel na 16. stoletje, in sicer TRUBAR (pazite tukaj, sam sem povedal, da je bila knjiga napisana leta 1550, potem pa me je vprašala, kaj pa leta 1555, Trubar je izdal enako knjigo, vendar v drugi pisavi, in sicer 1. v gotici, 2. pa v bohoričici, nato sem povedal še Dalmatina, Adama Bohoriča), potem pa me je prekinila in vprašala, kdo je najprepoznavnejši lirik (France Prešeren), kdo pa pripovednik oz. dramatik (Ivan Cankar)-nisem se spomnil, tudi obdobje sem zgrešil, nato tudi srečno zadev v drugo, ampak ni hudega :)

Lahko se zmotiš, lahko kaj pozabiš, ti pomagajo z dodatnimi vprašanji.
 
Stičnost ločil: levostična, desnostična, obojestransko
Zemljepisna imena
Preglas: o se spremeni v e (za soglasniki c, j, č, ž, š dž; stric - s stricem, boj - z bojem, nož - z nožem)
 
1. Odnosni in spoznavni govor.
2. Socialne zvrsti jezika
3. štiri pravila za rabo velike začetnice
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
768

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu