ČEBULAR MUSAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ČEBULAR MUSAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Pozdravljeni,
v torek 20 .3. 2018 sem opravljala izpit pri gospe Čebular Musar.
Je zelo prijazna, nasmejana in pomaga s podvprašanji.

Moja vprašanja so bila:
1. Trenutna problematika (odstop predsednika vlade)
2. Zaupnica in nezaupnica vladi
3. Domnevna nedolžnost

Upam, da vam bo kaj v pomoč. :)
Uspelo vam bo ;)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Res prijetna izpraševalka, postavi temo vprašanja, nato pa skozi pogovor išče odgovore.

1. Predsednik Republike Slovenije (kdo je, kako ga volimo, kdo je lahko izvoljen, mandat, funkcija in pristojnosti).
2. Kdo je glavno zakonodajno telo v RS? Nato pogovor o DZ, predsedniku vlade, kako DZ nadzoruje delo vlade, interpelacija, nezaupnica, zaupnica in bolj mehek in običajen način nadzora - poslanska vprašanja.
3. Primarna in sekundarna zakonodaja v EU (sem samo naštela) in podvprašanje - kaj je bolj zavezujoče, uredba ali direktiva in zakaj.
 
Ustavni del izpita sem uspešno opravil 8. maja 2018.

- Razloži zgodovinski potek osamosvojitve Slovenije;
- Varuh človekovih pravic in del ustave, ki zagotavlja varstvo človekovih pravic;
- Državni svet (sestava, mandat, kdo jih voli, pristojnosti).
 
1. Kako zakonodajna oblast nadzoruje izvršilno? (nezaupnica, interpelacija - razložiti obe)
2. Ali lahko kršimo človekove pravice? Kdaj in katere? Ali lahko svodbo gibanja? Kdaj?
3. Evropska komisija (sestava, naloge)

Zelo prijazna izpraševalka, če ne veš zelo pomaga.
 
Nazadnje urejeno:
Zelo prijazna in nasmejana gospa. Pomaga z podvprašanji, se mi zdi, da je kdaj tudi končala stavek namesto mene, če se je kje zataknilo. :)
1. Volitve (volilna pravica, aktivna/pasivna volilna pravica, kaj pomeni da so splošne in enake volilne pravice, ali so tajne ali javne, ...)
2. Državni zbor (sestava, mandat, katera dva sta posebna in zakaj (madžarska in italijanska manjšina - volijo lahko samo pripadniki manjšine), pristojnosti ima DZ)
3. Primarna in sekundarna zakonodaja EU (pri sekundarni me je vprašala katera je bolj zavezujoča - uredba - ali mora država uredbo napisati v svoje zakone? Ne, uredba velja za vse članice EU brezpogojno)
Vprašala me je tudi kateri zakon je bil spremenjen v zadnjem času (v maju če sem si prav zapomnila)... Zakon o varstvu osebnih podatkov.
 
Predsednik države (kako se ga voli, pogoji, pristojnosti).
Zakonodajni referendum.
Evropski parlament.
 
- Kako DZ nadzira vlado, kaj je interpelacija, kaj nezaupnica.
- Vse o DZ.
- Primarna in sekundarna zakonodaja.
 
Zelo simpatična gospa.

1. Kdo ima oblast v Sloveniji?
2. Tri veje oblasti. Katera sodišča poznam in če vem za kako specialno sodišče. Tukaj mi je pomagala s tem če sem zaposlen (Delovno in socialno sodišče). Državni svet.
3. Evropski parmalent. Koga voli parlament (pedsednika Evropske komisije in komisarje).
 
Ko že večkrat napisano - izjemno prijetna gospa.

Vprašanja, ki sem jih jaz dobila pa so bila:
1. Ali so lahko kdaj kršene temeljne pravice in svoboščine + vse o tem...
2. Kdo in kako nadzira delo vlade?
3. Primarna in sekundarna evropska zakonodaja + uredba in direktiva.
 
1. Državni zbor (sestava in pristojnosti).

2. Kdo ima oblast v Sloveniji? > Ljudstvo. Kako se to kaže? > Z volilno pravico.
Kako delimo oblast v Sloveniji in kdo so nosilci? > Zakonodajna (državni zbor), izvršilna (vlada) in sodna (sodišča).
Katere vrste sodišč poznate? > Sodišča splošne pristojnosti (okrajna, okrožna, višja in Vrhovno), specializirana sodišča (npr. Delovno sodišče), (Računsko sodišče, Ustavno sodišče - to ji ni bilo preveč pomembno).

3. Primarna in sekundarna zakonodaja EU (samo naštej).
Kaj je pri sekundarni bolj pomembno? Uredbe ali direktive?

*Zelo prijazna gospa. Pomaga s podvprašanji in te spodbuja.
 
ga. Čebular Musar
- Opiši DZ (sestava, pristojnosti, kako nadzira delo vlade).
- Pojmi: interpelacija, nezaupnica vladi.
- Evropska komisija (sestava, mandat, pristojnosti, kdo imenuje predsednika ...).
 
Zelo, zelo super, topla gospa... :)
Izpit sem opravljala za pom. vzgojiteljice :)

1. Kdo ima oblast? Kako jo kaže? Veje oblasti v Slo?
2. Katera sodisca poznas?
3. Predsednik RS
4. Evropski parlament
 
1. Omejitev človekovih pravic v času Covid-19.
2. Evropski parlament (sestava, pristojnosti, koga predstavljajo evropski poslanci).
3. Predsednik republike (mandat, pristojnosti, vloga).

Gospa je zelo vredu, če vidi, da si se učil, potem gre brez problema.
 
1. Volitve predsednika vlade, kdo predlaga kandidata, kakšna večina glasov je potrebna, cel postopek
2. Svoboda gibanja, ali je trenutno omejena, v kakšnih primerih se jo še lahko omeji
3. Evropska komisija
 
Zelo prijazna, nasmejana!
1) Simboli Slovenije in EU.
2) Državni svet (mandat, pristojnosti, kdo njih voli/razrešuje).
3) Kdo ima pravico do izobraževanja. Pomebno je, da poveste, da je OŠ za vse ne pravica vsakega, ampak tudi obveza.

Nekaj sem imela tudi podvprašanj, ampak se jih ne spomnem.
Srečno!
 
1. Zakonodajni postopek (omeniti še sem morala nujni in skrajšan postopek)
2. Načelo nedolžnosti
3. Evropska komisija
 
Izredno prijetna, če vidi da znaš, pomaga in opolnomoči:

1. Vlada (katera veja oblasti)
2. Državni svet (vse kar vem)
3. Evropska komisija
 
1. Kdo v Sloveniji ima oblast? Kako jo izvršuje?
2. Zakonodajni referendum.
3. Predsednik RS (mandat, pristojnosti)

Prijetna, nasmejana, povzema in dopolnjuje odgovore.
 
1. Človekove pravice. Ali lahko kdaj ukinimo človekove pravice? Podvprašanja: In če, pod katerimi pogoji in katere lahko. Kaj ukinitev nekaterih pravic ne sme povzročiti?
2. Opišite zakonodajni postopek (kdo predlaga, opisati postopek, potem me je vprašala še za odložilni veto - DS pred razglasitvijo, kdaj začnejo veljati zakoni, kje morajo biti objavljeni, kdo jih razglasi in zakaj začnejo veljati šele 15. dan po objavi) - to te vodi skozi vprašanja.
3. Evropski parlament (sestava, pristojnosti, koga predstavljajo, koga volijo) -tukaj sem se zmedla, vendar te ona usmerja.
Prijazna nasmejana, vodi usmerja, kima, popravi in te usmeri na pravo pot.
 

Priponke

  • Vprašanja ustava+EU - Čebular Musar.docx
    42,6 KB · Ogledi: 104

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 12. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: poklicne in strokovne šole...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 9. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
742
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu