ČEBULAR MUSAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ČEBULAR MUSAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Meni je zelo pomagala. Ko sem zatrokirala, je z podvprašanji dobesedno poiskala odgovor v meni. Ko sem kaj narobe povedala, me je popravila in rekla: "Ste tako mislili?" Res zelo prijazna izpraševalka.

VOLILNA PRAVICA - Kdo ima volilno pravico?
podvprašanja: Ali so volitve za predsednika republike javne ali tajne? Katere volitve so neposredne?
PREDSEDNIK REPUBLIKE - Kdo je?
podvprašanja: Funkcija, kako ga izvolimo, pristojnosti, mandat. Kdo je lahko predsednik države? (državljan republike Slovenije)
Kje so zapisani zakoni in kje lokalni predpisi?
KONVENCIJA O OTROKOVIH PRAVICAH - Pravica do osebne identitete
 
Bravo zame (y)(y)(y) izpraševalka je fantastična, nič bat, kdor jo dobi gre lahko mirno in brez živčnosti na izpit :) ...

1. Kdo ima oblast v SLO (ljudstvo), kako se to kaže (volitve, referendumi), delitev oblasti (zakonodajna, izvršilna, sodna), opiši vse tri oblasti (Z-državni zbor, državni svet, I-vlada, predsednik države, S-sodišča), katera sodišča poznaš (al nekaj v tem smislu - tukaj sem se malo ''zaštrikala'').

2. Kako poteka sprejemanje zakonov - vse tri faze (predlog zakona, obravnava, glasovanje), kaj se zgodi po tretji fazi (ga mora državni zbor potrdit), kam se zakon zapiše (v uradni list).

3. Evropski parlament (kdo je v njem-poslanci, kdo jih izvoli-volilci, koga predstavlja-državljane EU, mandat-5 let, pristojnosti-zakonodajna, proračunska, nadzor).
 
- skozi pogovor: vprašanja, npr. kdo sprejema zakone, kdo predlaga zakone,...
- zakonodajni postopek
- evropski svet
- državni zbor - zaupnica in nezaupnica vladi

Izpraševalka je prijazna in pomaga z podvprašanji.
 
Prijazna, korektna, išče znanje.

Veliko vprašanj, skozi pogovor, prav tako veliko podvprašanj. Zato se ne spomnim vsega.
Državna ureditev, sodišča, domneva nedolžnosti, evropski parlament...
 
1. Predsednik RS (kdo je, mandat, pristojnosti, katere funkcionarje imenuje ...).
2. Razlika med primarno in sekundarno zakonodajo.
3. Kaj je visje uredba ali direktiva?
 
1. Način nadzora državnega zbora nad delom vlade (interpelacija, nezaupnica). Podvprašanja: Koliko poslancev lahko vloži interpelacijo ? Na katero sodišče lahko DZ prijavi vlado če misli, da ta krši zakone/ustavo ?

2. Ali lahko kdaj ukinimo človekove pravice ? Podvprašanja: Katere lahko ? Kaj ukinitev nekaterih pravic ne sme povzročiti ?

3. Evropski parlament. Podvprašanja: Kdo voli poslance v EP ? Koga predstavljajo ti poslanci ?
 
Zelo prijazna in nasmejana. Če se ti kaj ustavi pomaga.

1. Zakonodajna veja oblasti. Povedati vse o državnem zboru.
2. Načelo nedolžnosti.
3. Primarna in sekundarna zakonodaja.
 
ČEBULAR MUSAR
zelooo prijazna gospa!!

- Kdo ima oblast v slo (ljudstvo), kako jo izvršuemo (neposredno in z volitvami), na kakšen način neposredno( referendumi, peticije)
- EU simbili
- Zakonodajni postopek ( kdo da pobudo, kdo jih razglaša,..)
 
16. 5. 2017; vprašanja USTAVA/EU (Čebular Musar - zelo prijazna, izpraševanje je potekalo kot prijeten, sproščen pogovor)

1. Opiši zakonodajni postopek.
Opisala sem rednega, skrajšanega in nujnega, povedala, da zakone sprejema DZ.
2. Kdo lahko predlaga nov zakon?
Vsak poslanec, vlada, DS, 5000 volivcev.
3. Opiši postopek, ki sledi, ko DZ sprejme zakon.
DZ ga da v obravnavo DS, ki ima pravico, da v 7 dneh vloži veto, če se to zgodi, DZ ponovno glasuje in ta odločitev je dokončna. Predsednik države razglasi zakon, ki mora biti nato objavljen v UL. Veljati začne v 15 dneh od objave.
4. Zakaj ne takoj?
Da se državljani v tem času lahko z njim seznanijo.
5. Opiši državni zbor in naštej njegove pristojnosti.
Najvišji zakonodajni organ v Slo., 90 poslancev (2 predstavnika narodne skupnosti), izvoljeni na neposrednih, splošnih, tajnih volitvah, mandat 4 leta ... Pristojnosti: sprejema zakone, potrjuje državni proračun, ratificira mednarodne pogodbe, voli, imenuje, razrešuje predsednika vlade, predsednika in podpredsednike DZ ...
6. Uredba in direktiva.
Uredba je obvezujoč, neposreden zakon, ki velja za vse države članice enako. Direktiva je okviren zakon, ki je tudi obvezen, vendar se posamezna članica sama odloči, na kakšen način bo izpolnila to direktivo.
 
Zelo prijazna. Pustila je, da se zberem, pomagala je tudi s podvprašanji.

1. Zakonodajni postopek (vse, kdo predlaga zakon, koliko je obravnav, povedati sem morala tudi, da obstaja tudi nujni in skrajšani postopek; kaj lahko zahteva DS -odložilni veto, obrazložiti sem morala, kaj je to; omenila sem tudi, da predsednik republike razglasi zakon, zato se je nato navezala na drugo vprašanje)

2. Predsednik republike: kdo je, kako se ga izvoli, trajanje mandata, njegova funkcija.

3. Evropska komisija (vse kar vem).
 
Zelo prijazna. Pustila je, da se zberem, pomagala je tudi s podvprašanji.

1. Zakonodajni postopek (vse, kdo predlaga zakon, koliko je obravnav, povedati sem morala tudi, da obstaja tudi nujni in skrajšani postopek; kaj lahko zahteva DS -odložilni veto, obrazložiti sem morala, kaj je to; omenila sem tudi, da predsednik republike razglasi zakon, zato se je nato navezala na drugo vprašanje)

2. Predsednik republike: kdo je, kako se ga izvoli, trajanje mandata, njegova funkcija.

3. Evropska komisija (vse kar vem).
 
Datum izpita: 6. 6. 2017

1. Zakonodajni postopek (kdo predlaga, faze sprejemanja, kdo ga razglasi)
2. Veto
3. Evropski parlament (sestava, pristojnosti)

Prijazna gospa, vprašanja potekajo skozi pogovor.
 
Pozdravljeni.
Jaz sem pri ustavi imela izpraševalko Slavico Čebular Musar - zelo prijazna, nasmejana in pozitivna gospa.
Vprašanja:
1. Državni svet (koga zastopa, koliko je članov, kako se jih izvoli, pristojnosti, kaj je odložilni veto - ko sem pa začela navajati točno sestavo članov, pa me je prekinila, češ da tega ni treba).
2. Ali lahko kdaj ukinemo človekove pravice? Kaj ukinitev nekaterih pravic ne sme povzročiti? (izjemoma v vojnem/izrednem stanju, navesti vse pravice, katere nikoli niso začasno razveljavljene).
3. Primarna in sekundarna zakonodaja (pri primarni zakonodaji ustanovitvenih pogodb ni zahtevala, da bi jih vse navedla; pri sekundarni je še vprašala, katera je bolj zavezujoča - uredba ali direktiva, obe tudi obrazložiti).
 
Povej kar veš o državnem svetu, kdaj lahko človeku omejimo pravice in katere so to, s katerim aktom lahko to storimo (le z zakonom), kaj je to osebna svoboda in kdaj se lahko odvzame... Zelo prijazna, nasmejana.
 
1. Državni zbor
2. Zakonodajni postopek (celoten postopek: 1.,2.,3. obravnava, omenila skrajšan in nujni postopek)
3. Domneva nedolžnosti
 
1. Vlada
2. Zaupnica, nezaupnica vladi
3. Primarna, sekundarna zakonodaja v EU
 
Slavica Čebular Musar:
- Državni zbor (sestava, naloge, mandat, kako se jih voli). Potem sva se zaustavila pri sprejemanju zakonov (kdo jih sprejem, kdo potrdi in kakšne postopke potrditve poznamo). Nato sva debatirala o spremembi ustave (kdo, kako, s kakšno večino).
- Državni svet, tu je hotela vedeti v povezavi s prejšnjim vprašanjem kakšno vlogo ima pri sprejemanju zakonov (odložilni veto).
- Evropski parlament (nadzorni in posvetovalni organ, mandat, čigave interese zastopa, kako se voli predstavnike)
Gospa je zelo prijazna, pozitivna in rada pomaga.
 
simpatična gospa, ki pomaga

1. Predsednik republike (kakšne volitve, volilna pravica, kdo je lahko kandidat za predsednika, glavni vlogi predsednika-predstavlja državo in je poveljnik vojske, pooblastila in funkcije, mandat)
--> 100% nisem vedela vse, je pomagala s podvprašanji

2. Nezaupnica vladi (sem povedala od zaupnice... me je s podvprašanjem napeljala k odgovoru in me ni kar zavrnila, češ to pa ni ok)

3. Evropski parlament
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 12. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: poklicne in strokovne šole...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 9. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
743
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu